رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شوشتر گفت: کار حفاظت و مرمت خانه تاریخی افضل یکی از بناهای تاریخی دوره قاجاریه در شوشتر آغاز شد.

مرمت باستان شناسی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا،  علی‌محمد چهارمحالی،  رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شوشتر  بیان کرد: در طرح مرمت خانه تاریخی افضل، حفاظت مدنظر بوده و قرار است عوامل آسیب و بخش‌های آسیب‌دیده بنا کنترل و حفاظت شود.  اعتبار حفاظت و مرمت این بنای تاریخی شوشتر حدود ۷۰۰ میلیون ر یال است که از محل اعتبارات استانی تأمین‌شده است.  خانه افضل دارای تزیینات و آرایه‌های معماری چشم‌نوازی است و از بخش‌های مختلفی نظیر شبستان، شوادون، اصطبل و نیز اتاق‌های متعدد تشکیل‌شده است. مالک این بنا در نظر دارد در آینده آن را به کارگاه احرامی بافی تبدیل کند.

شهرستان شوشتر، استان خوزستان دارای حدود ۳۵۰ اثر ثبت ملی و ۱۳ سند تاریخی در فهرست میراث فرهنگی و یک اثر ثبت جهانی است. این شهر با بیش از ۱۰۰ بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب در این شهرستان، شوشتر را به‌عنوان موزه مهندسی آب در جهان تبدیل کرده است.

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره‌گیری بیشتر از آب رودخانه استفاده می‌شدند. در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس فرانسوی از مجموعه سازه‌های آبی شوشتر به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یادشده است. آثار باستانی این سازه‌های آبی، با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به‌صورت یکجا به‌عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

کد خبر 550151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار