خرماکاران خراسان جنوبی این روزها دل پردردی دارند، نبود قیمت مناسب و دپوی محصول در سردخانه‌ها سبب شده محصول با قیمت مناسب به فروش نرسد.

خرما

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طبس، بزرگترین شهر خاورمیانه از نظر وسعت است؛ شهری کویری و بسیار گرم که در ایام تابستان به‌ویژه در فصل خرما پزان دمایش به بالای ۴۵ درجه می‌رسد.

بهره‌برداران طبسی در این هوای گرم تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا محصولی شیرین و پرخاصیت را روانه بازار کنند. زن و مرد، بزرگ و کوچک درحال جمع‌آوری خرما از نخلستان‌های طبس هستند. بهره برداران خرمای طبس این روزها از ضربه کرونا به محصولشان دل پر دردی دارند.

به دعوت یکی از بهره‌برداران خرما در طبس به خانه‌اش می‌رویم وارد خانه که می‌شویم انباری بزرگ پر از خرما مشاهده می‌کنیم که روی هم انباشته و بیشترشان خشک شده و گویا قرار است خوراک دام شوند.

او گفت: این خرماهایی که می‌بیند محصول پارسال است. کرونا که آمد محصول بر روی دستمان ماند و مشتری نداشت. به دلیل کمبود سردخانه برای نگهداری خرما در طبس مجبور شدم خرماها را در خانه نگهداری کنیم و شیوع کرونا و کمی مسافر در ایام نوروز سبب شد خرماها خشک شود و امروز آنها را به مصرف دام برسانیم.

این بهره‌بردار طبسی بیان کرد: امسال در حالی مشغول برداشت محصول جدید هستیم که جایی برای انبار آنها نداریم و هنوز محصول سال قبل در انبارهاست و اگر مسئولان فکری برای فروش نکنند خرمای امسال نیز مانند پارسال باید به مصرف دام برسد. متأسفانه خرمای شهرستان در بسته‌بندی سایر شهرستان‌ها ارسال می‌شود و کسی نام طبس را نمی‌شناسد. با وجود سپری شدن سال‌ها از این مشکل باز هم برندسازی از مشکلات خرماکاران در این شهرستان است.

یکی دیگر از بهره‌برداران خرما در طبس گفت: خرما میوه‌ای پرخاصیت است، اما این روزها این محصول کام ما را شیرین نمی‌کند چراکه قیمت خرما همچنان نامشخص است و هر کسی با یک قیمت آن را خریداری می‌کند و این نامشخص بودن قیمت سبب حضور دلالان در بازار خرما می‌شود.

او نبود بسته‌بندی شکیل و مشتری‌پسند برای خرما را از دیگر مشکلات دانست و عنوان کرد: قرار بود برای حمایت از کشاورز بازارچه محلی برای فروش محصولات کشاورزی در طبس راه‌اندازی شود، اما هنوز این طرح اجرایی نشده است. اگر خرمای تولیدشده را با قیمت ۲۰ هزار تومان خریداری کنند دلالان با سود ۷۰ تا ۸۰ درصد آن را روانه بازار می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی طبس نیز با پیش‌بینی برداشت ۳ هزار و ۴۰۰ تن خرما در طبس اظهار کرد: برای حل مشکلات بهره‌برداران خرما در طبس مجوز سه واحد سردخانه هزار تنی در دست اقدام است که دو مداره است و پس‌از بهره‌برداری یکی از زیرساخت‌های زنجیره خرما را تکمیل می‌کند.

شهردار شهرستان طبس نیز در پاسخ به وعده بازارچه محلی در این شهرستان گفت: برای حمایت از کشاورز قرار بود بازارچه محلی در طبس راه‌اندازی شود تا محصولات خود را عرضه کنند و در حال حاضر این بازارچه با شش هزار متر در حال احداث است که پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده تکمیل شود.

اما علاوه بر مشکلات خرماداران در طبس که قطب اول خرما در استان است، نهبندان به عنوان دومین قطب خرما در خراسان جنوبی نیز از نبود سردخانه برای نگهداری محصول گلایه دارند.

یکی‌از بهره‌برداران خرما در نهبندان گفت: عمده مشکلات در این حوزه، نبود بسته‌بندی و سردخانه است و ناچاریم محصول خود را در همان زمان برداشت و با هر قیمتی که از سوی دلال اعلام می‌شود به فروش برسانیم.

مدیر جهاد کشاورزی نهبندان افزود: سطح زیرکشت خرما در این شهرستان ۳۶۵ هکتار است که ۲۵۰ هکتار بارور و ۱۱۵ هکتار غیر بارور است و پیش‌بینی می‌شود ۶۷۵ تن خرمای اصلاح شده و بومی برداشت شود.

محمد مالکی تصریح کرد: محصول خرمای تولیدی در نهبندان در بازار این شهرستان و استان‌های همجوار به فروش می‌رسد که پیش‌بینی می‌شود ۱۰۰ میلیارد ریال عاید خرما کاران شود، اما نبود سردخانه و نبود برندسازی از مشکلات خرماداران است.

آن‌طور که مسئولان در شهرستان طبس می‌گویند نیمی از خرمای تولیدی در طبس در استان مصرف می‌شود و نیمی دیگر نیازمند ساماندهی است و اگر فروخته نشود به ناچار به مصرف دام‌ها می‌رسد و یا به شیره خرما تبدیل می‌شود که باز هم به ضرر کشاورز است.

هرساله به هنگام برداشت خرما مشکلاتی از قبیل نامشخص بودن قیمت، نبود بازار مناسب برای فروش و نداشتن بسته‌بندی مناسب سبب شده که محصول خرمای استان به قیمت نامطلوب خرماکاران به فروش برسد.

خواسته خرماکاران این است که این وضعیت سر و سامان گیرد و برنامه‌ریزی مدونی برای محصولات که ارزآوری دارد و چرخه نان‌آوری هزاران کشاورز را به چرخش در می‌آورد به گونه‌ای باشد که کشاورز کمتر ضرر کند و از طرفی تدابیری اندیشیده شود تا کرونا سبب آشفتگی بازار نشود.

کد خبر 549786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار