سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد فرودگاه کنارک-چابهار که در پنج روز گذشته با تعطیلی غیرمنتظره مسافران را سردرگم و حیران کرده بود، از امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور به مسافران و پروازها خدمات ارائه می‌دهد.

فرودگاه چابهار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، شرکت مالک فرودگاه چابهار-کنارک به شکلی غیرمنتظره و دقیقاً یک روز قبل از تعطیلی، پنج روز پیش در ۲۰ شهریورماه طی نامه‌ای به رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: "به علت تعمیرات سطح پروازی و سیستم‌های ناوبری و رفع ایرادات به وجود آمده در بخش‌های سوخت‌رسانی، باند فرودگاه چابهار از امروز پنجشنبه ۲۰ شهریور تا اطلاع ثانوی مسدود بوده و امکان نشست و برخاست پروازهای مسافری را ندارد. "

این تعطیلی غیرمنتظره موجب سردرگمی مسافرانی شده که در چابهار هستند و یا کسانی که قصد آمدن به این منطقه را داشتند؛ تعدادی از مسافران در تماس‌های متعدد با خبرنگاران تسنیم از این موضوع گلایه کردند و از کلافه‌گی و سردرگمی خود خبر  دادند.

استاندار سیستان و بلوچستان بعد از تعطیلی غیرمنتظره فوراً موضع خشمگینی گرفت و گفت: انتظار داریم نیروی هوایی عذرخواهی کند و ستاد کل نیروهای مسلح هم با متولیان تعطیلی غیرمنتظره فرودگاه برخورد لازم را داشته باشد.

احمدعلی موهبتی ادامه داد: گفته می‌شود متولیان نیروی هوایی شرط بازگشایی و فعالیت مجدد فرودگاه کنارک را توقف و تعطیلی عملیات احداث فرودگاه چابهار اعلام کرده‌اند.

سعید چلندی، معاون ترانزیت منطقه آزاد چابهار هم گفت: دلیل مشخص و منطقی‌ای برای تعطیلی فرودگاه ارائه نکردند.

فرودگاهی که بسته شده بود یک فرودگاه نظامی است، پایگاه دهم شکاری ارتش در کنارک که چندسالی است با مجوز سازمان هواپیمایی کشوری مبدأ هواپیماهای مسافری از سراسر کشور شده است.

این فرودگاه به دلیل نظامی بودن محدودیت‌های زیادی دارد، به‌طوری که استاندار سیستان و بلوچستان پیش‌تر گفته بود: ساخت یک فرودگاه مناسب مسافری در چابهار نیاز مبرم منطقه بود، فرودگاه فعلی کنارک محدودیت‌های شدید برای سرمایه‌گذاران دارد، وقتی منطقه آزاد نمی‌تواند در آنجا یک دفتر برای پذیرایی از مهمانانش داشته باشد دیگر برای سرمایه‌گذاران جای خود دارد.

با توجه به محدودیت‌های شدید، پروژه احداث فرودگاه جدید چابهار با کارفرمایی و منابع منطقه آزاد چابهار از تیرماه امسال شروع شده و درحال ساخت است، این فرودگاه که قرار است در فاز اول ظرفیت پذیرش بیش‌ از یک میلیون مسافر در سال را داشته باشد درحال حاضر با اعتبار عملیاتی بالغ‌بر ۴۷۰ میلیارد تومان درحال ساخت است؛ مدیرعامل منطقه آزاد چابهار می‌گوید: ۴۰۰ نفر در این پروژه شبانه‌روز مشغول کارند و در مجموع برای بهره‌برداری کامل فاز اول هزار میلیارد تومان برای آن هزینه می‌شود.

همانطور که در صحبت‌های استاندار هم مشخص بود گفته شد دلیل تعطیلی فرودگاه، توقف اجرای پروژه فرودگاه جدیدی است که از سوی منطقه آزاد شروع شده است حال اینکه شرط بازگشایی تعطیلی پروژه فرودگاه جدید بوده یا نه مشخص نیست.

کد خبر 549755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار