نایب رئیس مجلس با اشاره به علت هجمه‌های فراوان صورت‌گرفته علیه مجلس گفت: برخی نگران هستند که مجلس اگر در افکار عمومی موفق جلوه کند آثار خود را در انتخابات ۱۴۰۰ نشان دهد.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آنا، سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی با بیان این‌که مجلس با دولت مماشات نمی‌کند، گفت: اسم رفتار مجلس با دولت در شرایط فعلی، درک زمان و مکان بوده زیرا مماشات یعنی چشم‌پوشی از مشکلات که مجلس چنین کاری نمی‌کند.

وی با اشاره به وضعیت کشور و محدودیت‌های موجود، افزود: اگر مجلس بخواهد وزیری را استیضاح کند چاره کار نیست، زیرا هر وزیری رفته وزیر بهتری نیامده و اتفاق مثبتی رخ نداده، از این رو نمی‌توانیم بگوییم با رفتن یک وزیر معجزه‌ای رخ می‌دهد.

نایب‌رئیس مجلس ادامه داد: اگر بخواهیم در خط مطالبه‌گری حقیقی حرکت کنیم، باید تقریباً روزانه یک وزیر را عزل کنیم اما با توجه به این‌که نهایت تا مرداد ماه سال آینده دولت فعلی روی کار است این کار را نمی‌کنیم.

مجلس کار قرارگاهی و نقطه‌زنی انجام می‌دهد

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سؤال که آیا مجلس نباید نظارت خود را بر عملکرد دولت بیشتر کند، گفت: مجلس اکنون کار قرارگاهی و نقطه‌زنی انجام می‌دهد و نظارت کافی در دستور کار است اما به جای این‌که به اشخاص بپردازیم به موضوعات مورد چالش مانند بورس، ارز و غیره می‌پردازیم.

وی با بیان این‌که قوه مقننه در بررسی مشکلات کشور، بسیاری از مدیران دولتی را نیز بسیج می‌کند، اضافه کرد: مجلس با این کار به دنبال اصلاح سیاست‌گذاری‌های اشتباه است.

قاضی‌زاده‌هاشمی با تاکید بر این‌که روش کار مجلس بیشتر ایجابی بوده تا سلبی، اضافه کرد: به دنبال رفع مشکلات مردم با تعامل هستیم.

نظم بازار سرمایه برهم خورده است

وی در بخش دیگر اظهارات خود در پاسخ به چرایی وضعیت فعلی بازار خودرو، گفت: این‌که هنوز خودرویی از کارخانه خارج نشده اما در بازار، قیمت‌گذاری می‌شود، به دلیل برهم خوردن نظم در بازار سرمایه است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان این‌که اقتصاد بازار یک ظروف مرتبط است، افزود: مدلی که مجلس در پیش گرفته مدل عمل ایجابی و موضوع‌شناسی است، از این رو به تفکیک، مشکلات رصد و بررسی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت احتمال دارد باز هم رئیس جمهوری حضور نیابد، گفت: در این باره علم غیب ندارم، رئیس جمهوری می‌تواند شرکت کند و مجلس نیز صلاحیت وزیر پیشنهادی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

اعتماد یا عدم اعتماد به وزیر صمت ربطی به حضور رئیس‌جمهور ندارد

نایب رئیس مجلس ادامه داد: اعتماد یا عدم اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت ربطی به حضور یا عدم حضور رئیس جمهوری ندارد، ما با فردی که به مجلس معرفی شده کار داریم و تلاش می‌کنیم به فرد مناسب برای وزارت رای اعتماد بدهیم.

قاضی‌زاده‌هاشمی در پاسخ به این سوال که چرا هجمه‌های بسیاری علیه مجلس یازدهم وجود دارد، گفت: مجلس کارکرد سیاسی داشته و به علت این‌که دست برخی از افراد از مجلس خالی مانده و افزون بر این، ریاست قوه مقننه و نمایندگان مورد عنایت رهبری هستند، وجود این نوع هجمه‌ها دور از ذهن نیست.

برخی از چهره انقلابی مجلس هراس دارند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان این‌که دلایل زیادی برای مخالفت با این مجلس وجود دارد، افزود: برخی نگران هستند که چنانچه این نهاد تقنینی در افکار عمومی موفق جلوه کند -همانطور که قوه‌قضائیه این چنین است- و آثار سیاسی آن در انتخابات مجلس خود را نشان داد، این مجلس در افکار عمومی موفق جلوه کند و آثار خود را در انتخابات ۱۴۰۰ نشان دهد.

وی ادامه داد: بنابراین باید چهره مجلس را تخریب کنند تا مبادا این نمود کرده و گل کند و در نتیجه، آن اثر سیاسی را داشته باشد.

نایب رئیس مجلس با بیان این‌که نمی‌خواهم بگویم به مجلس انتقادی وارد نیست، گفت: خیلی کارهای بهتری می‌توانستیم انجام دهیم، چه بسا بهتر می‌توانستیم عمل کنیم اما عمده دلایل تخریب مجلس مورد عنایت بودن از سوی رهبری است.

مجلس تمام توان خود را برای رفع مشکلات مردم به کار گرفته است

وی افزود: این‌که بگوییم مجلس انقلابی روی کار آمده اما باز هم موفق نیست واقعا بی‌انصافی است، زیرا تمام توان خود را به کار گرفته و اگر مراجعه‌ای به هر کدام از نمایندگان داشته باشید با انبوهی از پرونده‌های در دست بررسی مواجه خواهید شد.

قاضی‌زاده‌هاشمی با بیان این‌که از اجزای عملکرد کمیسیون‌ها و نمایندگان مطلع هستم و جدیت فوق‌العاده‌ نمایندگان در پیگیری امور مردم را شاهدم، گفت: نمایندگان عالمانه، پر انرژی و با به‌کارگیری ظرفیت‌های اجرایی و علمی کشور کار را جلو می‌برند.

عملکرد مجلس قوی‌تر خواهد شد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با تاکید بر این‌که با توجه به شرایط ویژه کشور مشکلات زیاد است اما قوه مقننه شروع خوبی داشته، افزود: هر چه جلوتر برویم مجلس انسجام بیشتری پیدا خواهد کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ۵۰ نفر از نمایندگان دور قبل به این دوره منتقل شده‌اند، گفت: عمده نمایندگان با وجود این‌که کارشناس و خبره‌اند اما چهره‌های جدیدی هستند، از این رو طبیعتاً تبدیل شدن به یک تیم، زمان‌بر است اما به طور حتم از این به بعد عملکرد مجلس هم قوی‌تر خواهد شد.

کد خبر 549638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مونسان IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  4 9
  سلام نمایندگان یازدهم فقط دودستگی وگرانی وتفرقه به ارمغان آورده اند آنهم با تسویه کودتایی علیه دولت ونمایندگان بی زور شما دارید کشور را به بیراهه میکشانید مملکت داری این. نیست. چرا حاصل خون شهیدان را و فرمان ولایت را به پشت سر رد کرده اید ؟ دست بردارید از لج و لجبازی ملت زیر ذره بین به شما نگاه میکند با دل خوش کنکهایتان به مردم که عملی نیست فریب کاری نکنید بسه بستانه نوشتم اما خبرنگار بیچاره هم از ترس نخواهد نگاشت ولی شکر نعمت را ولایت داده که حر دلت را باید زد تا مسعول راه را کج نرود
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۶
  10 8
  مجلس چه کاری کرده در این سه ماه همهچیز گرانتر شده جان مردم به لب امده

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار