این روزها در برخی مناطق استان حادثه‌خیز کرمان شاهد سیل و سیلاب‌های تابستانی هستیم که هر چند موجب تلطیف هوای گرمسیری در منطقه دچار بحران شکننده آب شده ولی دشواری‌هایی را هم برای ساکنان در حوزه زیرساختی و روساختی رقم زده است.

سيلاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، به گفته فرماندار رابر سیل هفته نخست شهریورماه ۹۹ به ۴۰۰ واحد مسکونی در این شهرستان کمتر برخوردار خسارت زد.

 کرامت امیرحیدری ضمن قدردانی از استاندار و سایر مدیران بحران استان کرمان که بلافاصله به کمک سیل زدگان شتافتند، افزود: تیم‌هایی برای بازدید و برآورد خسارت در شهرستان رابر فعال شده و به‌زودی نتیجه نهایی به ستاد بحران استان اعلام خواهد شد.

خسارت سنگین سیل به کشاورزی و دامپروری رابُر

فرماندار رابر تاکید کرد: سیل‌های شدید  اخیر به حوزه کشاورزی شهرستان رابر خسارت گسترده‌ای وارد کرد  که به‌ صورت اضطراری با بیل مکانیکی و وسایل سنگین امدادرسانی انجام گرفت.

وی افزود: در این سیلاب اکثر جدول های کشاورزی منشعب از رودخانه‌ها آسیب دیده، ۲۵ قنات تخریب، سه خودرو، ۲۰۰ اصله گردو، ۵۰۰ راس دام، ۶۰۰ کلنی زنبور عسل طعمه سیل شدند و تمام طرح های پرورش ماهی شهرستان از بین رفته است.

سیل اکثر راه‌های روستایی و عشایری رابر را تخریب کرد

امیرحیدری اظهار کرد: ارتباط اکثر جاده‌های کوهستانی، روستایی و عشایری بر اثر سیلاب تخریب شد که نیازمند گسیل امکانات و دستگاه‌های مورد نیاز به این شهرستان هستیم.

وی از تخریب چندین پل روستایی در روستای اسکر، باب گلوییه و دیگر مناطق خبر داد و افزود: بازسازی این پل ها نیازمند اعتبار ویژه هستند.

با وجود توجه اداره‌های‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و راه و شهرسازی استان کرمان همچنان بسیاری از مناطق روستایی و عشایری رابر جاده دسترسی ندارند یا مسیرها خاکی و غیر ایمن است و با کمترین بارندگی مسیرهای ارتباطی این شهرستان تخریب می‌شود.  

سیل همچنین به پنج مجتمع آبرسانی شهرستان رابر خسارت وارد کرد. برق بزرگترین بحران در این شهرستان محسوب می‌شود که کوچکترین بارندگی یا حادثه‌ای برق مناطق مختلف را قطع می‌کند.

به گفته متولیان امر ضعف زیرساختی رابر به حدی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران این شهرستان به علت مشکلات این حوزه تمایلی به استفاده از ظرفیت‌های این منطقه خوش آب و هوا و سرمایه‌گذاری ندارند و دولت با تخصیص اعتبارات می‌تواند به روند توسعه این خطه سرعت بخشد و جلوی معضلات اجتماعی بسیاری را بگیرد.

سیل به ۴۰ روستای رابُر کرمان خسارت وارد کرد

 فرماندار رابر گفت: سیلاب و آب‌گرفتگی در پی بارندگی‌های شدید روزهای اخیر به زیرساخت‌ها، اقتصاد و منازل مسکونی ۴۰ روستا از توابع این شهرستان خسارت وارد کرد.

 امیرحیدری با اشاره به گزارش اولیه خسارات سیل در شهرستان رابر افزود: بارندگی‌های روزهای اخیر به‌ویژه بارندگی امروز خسارت بسیاری بر زیرساخت‌ها و بخش‌های مختلف عمرانی، کشاورزی، دامداری و منازل مسکونی حوزه روستاهای ننوک، ده‌دیوان، اسکر و بخش هنزا از توابع این شهرستان وارد کرده است.

هلال احمر کرمان به ۲۳۰ نفر سیل‌زده در رابُر و بافت امدادرسانی کرد

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از امدادرسانی به ۲۳۰ نفر آسیب دیده از سیل در شهرستان‌های رابر، بافت و بخش ساردوئیه طی یک هفته گذشته خبر داد.

رضا فلاح  با اشاره به بارندگی های اخیر در شهرستان‌های غرب و جنوب غربی استان کرمان افزود: وقوع سیلاب اخیر به ۲۹ روستا و نزدیک به ۵۰ خانوار در شهرستان‌های رابر، بافت و بخش ساردوئیه آسیب و خسارت وارد کرد.  

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با اشاره به توزیع اقلام امدادی و زیستی این جمعیت در مناطق سیل‌زده گفت:  علاوه بر امدادرسانی به سیل زدگان ۴۱۰ کیلوگرم نایلون، ۲۳ بسته غذایی ۷۲ ساعته و ۵۷ تخته پتو توسط نجاتگران و امدادگران هلال احمر در مناطق سیل زده توزیع شد.  

سیلاب تابستانی ۵۹ میلیارد تومان به رابر خسارت زد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به بارندگی های چهار روز گذشته شهرستان رابر و جاری شدن سیل در برخی مناطق این شهرستان گفت: سیل ۵۹ میلیارد تومان به بخش های مختلف رابر خسارت وارد کرد.

مجید سعیدی  افزود: روستاهای دیوان دره، اسکر و ندوک بیشترین خسارت را در سیل چهار روز گذشته شهرستان رابر دیدند.

وی با بیان اینکه خسارات سیل چند روز اخیر شهرستان رابر بیشتر در بخش عشایری و کشاورزی بوده است، تصریح کرد: بخش های زراعی باغی، تاسیسات، ادوات کشاورزی و منابع آبی، دام، طیور و آبزیان پرورشی و زنبورداری با جاری شدن سیلاب خسارت دیدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان ادامه داد: همچنین بخش های زیربنایی مانند راه و معابر روستایی، عشایری و شهری نیز در شهرستان رابر بخه دلیل جاری شدن سیلاب دچار خسارت شدند.

وی اضافه کرد: سیلاب نیز به شبکه و خطوط انتقال آب شهرستان رابر نیز خساراتی وارد کرد.  

سیل به ۲۰۰ کیلومتر راه ساردوئیه جیرفت خسارت زد

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ساردوئیه جیرفت از تیغ‌زنی و بازگشایی ۲۰۰ کیلومتر از راه‌های سیل‌زده روستاهای این بخش که در جریان سیل و سیلاب اخیر تخریب شده بودند، خبر داد.

محمد رضایی اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های سیل آسای تابستانه بیش از ۷۵۰ کیلومتر از راه‌های مناطق کوهستانی بخش ساردوئیه جیرفت خسارت دید.

وی افزود: به محض اطلاع از تخریب راه‌های روستایی، ماشین آلات راهداری به مناطق مورد نظر اعزام و فعالیت بازگشایی و تیغ‌زنی این محورها آغاز شد.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ساردوئیه جیرفت تصریح کرد: از ابتدای عملیات بازگشایی راه‌های مناطق خسارت دیده بیش از ۶۰۰ کیلومتر راه با استفاده از ۶ دستگاه راهداری بازگشایی و تیغ‌زنی شده و ۷۰۰ کیلومتر ان نیز تیغ زنی خواهد شد.

کد خبر 545229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار