شهرداری تهران و سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان به منظور اصلاح فرآیندهای مرتبط با سازمان نظام‌ مهندسی، تفاهم‌نامه منعقد کردند.

عبدالرضا گلپایگانی

به گزارش همشهری آنلاین، به‌ منظور کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی، اجرای دقیق قانون و اصلاح فرآیندهای مرتبط با سازمان نظام ‌مهندسی، طی تفاهم‌نامه‌ای با امضاء عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران و سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران، بازنگری تعاملات فی‌مابین شهرداری تهران و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در دستور کار قرار گرفت.

عبدالرضا گلپایگانی معاون شهردار تهران در این خصوص گفت: نوع تعامل شهرداری با نهادهای مؤثر در ساخت‌وسازها از جمله سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان در زمان صدور پروانه مؤثر است، در این جهت آسیب‌شناسی فرآیندهای موجود و بازنگری تعاملات به‌منظور تسهیل در امور جاری و سرعت‌بخشی در خدمت‌رسانی به شهروندان ضروری است.

وی افزود: با این هدف و با همراهی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و این سازمان منعقد شد که ثمره آن می‌تواند موجب کاهش زمان صدور پروانه، ارتقاء کیفیت طراحی، شفافیت، اجرای دقیق قانون و مبارزه با برگه‌فروشی باشد.

گلپایگانی در توضیح مفاد این تفاهم‌نامه گفت: بر اساس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان پیش‌بینی شده است که کنترل نقشه‌های اجرائی توسط سازمان نظام‌ مهندسی صورت پذیرد که در این تفاهم‌نامه با توجه به تجربه چندین ساله نظام ‌مهندسی و برای جلوگیری از طولانی شدن زمان صدور پروانه ساختمانی قرار شد کنترل نقشه‌های فاز دو توسط سازمان نظام‌ مهندسی از مرحله فرآیند صدور پروانه حذف شود و پس از وصول قطعی عوارض شهرداری، کلیه نقشه‌های معماری، سازه، برق و مکانیک و همچنین مطالعات ژئوتکنیک جهت کنترل (مبحث دوم مقررات ملی ساختمان) به سازمان نظام‌ مهندسی ارسال شود.

گلپایگانی افزود: نظام‌ مهندسی پس از بررسی نقشه‌ها، اشکالات را به مهندس طراح عضو خود اعلام می‌کند و طراح لازم است نقشه‌ها را اصلاح نماید؛ در آیین‌نامه زمان لازم برای این کنترل، ۳۰ روز پیش‌بینی شده است.

معاون شهردار تهران بیان کرد: طبق این تفاهم‌نامه مبلغ دستمزد مهندس ناظر از فیش عوارض شهرداری جدا شده و توسط سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان و بر مبنای تعرفه مصوب از طریق "سامانه تهران من" به مالک اعلام می‌شود.

گلپایگانی گفت: همچنین به ‌منظور توزیع عادلانه‌تر کار بین همه مهندسان در استان تهران پیش‌بینی شده است که پذیرش برگه تعهد مهندسان طراح و کنترل ظرفیت طراحان از طریق ارتباط سیستمی شهرداری تهران با نظام‌ مهندسی، به‌صورت یکپارچه و در کل استان صورت ‌گیرد که امیدواریم با این کار بتوانیم گام‌های مؤثری برای بهبود کیفیت طراحی و ارتقا پایگاه اجتماعی مهندسان برداریم.

وی تأکید کرد: تعیین سقف زمانی ۶ روز، برای معرفی مهندسان ناظر و تشکیل کارگروه مشترک برای پی گیری رفع اشکالات ارجاع انتخابی نظارت از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است و قرار شد به‌ منظور تحقق برنامه‌های دولت الکترونیک و شتاب دادن به ارائه خدمات فنی و مهندسی، سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران همه ظرفیت‌های خود را برای فعال‌سازی امضای الکترونیکی به کار بندد.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، گلپایگانی در پایان گفت: یکی از نکات مهم این تفاهم‌نامه، پافشاری بر رویکرد شفاف‌سازی کارهای شهرداری تهران و سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران است؛ بر این اساس قرار شد چگونگی روند ارجاع نظارت توسط سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان در سامانه شفافیت شهرداری تهران بارگذاری شود تا همه مردم و مهندسان عضو سازمان، به ‌صورت آشکار بر چگونگی توزیع کار نظارت و دیدبانی داشته باشند.

کد خبر 538912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • FR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
    2 0
    کار شهرداری این نیست که فقط اجازه ساخت و ساز بده. اکثر وقتها نباید اجازه بده! اگر ساختمانی پایه ریزی خوبی داره به چه دلیل باید خرابش کرد؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار