هیات امنای مساجد و حسینیه‌های شهر تاریخی ابیانه تصویب کردند برای جلوگیری از شیوع کرونا آیین تاریخی مردم این منطقه برای محرم به شکل هر سال برگزار نشود و بدون تجمع باشد.

ابیانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، جذب گردشگران به منطقه تاریخی ابیانه در استان اصفهان فقط به دلیل خاک سرخ معماری این منطقه نیست، بلکه یکی از مهمترین عوامل جذب گردشگران و حتی ثبت ملی این شهر به عنوان «روستای تاریخی» - در زمان ثبت منطقه در فهرست آثار ملی کشور -  پابرجا ماندن آداب و رسوم خاص مردم این منطقه از اصفهان بود که همچنان به آن‌ها پایبندند و هرساله در مناسبت‌های مختلف آن‌ها را برگزار می‌کنند؛ از جمله آدابِ تاسوعا و عاشورا در محرم هر سال.

اکنون به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور و همچنین قرمز بودن وضعیت استان اصفهان، مردم این منطقه تاریخی و اعضای هیات امنای مساجد و حسینیه‌های آن تصمیم گرفته‌اند آیین‌های تاریخی این روستا امسال مثل هر سال برگزار نشود و شکل دیگری داشته باشد؛ از جمله بدون تجمع و این‌که در فضای مجازی باشد.

در این صورت‌جلسه که در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «بر اساس صورت‌جلسه ۱۷ مرداد اعضای هیات امنای مساجد ابیانه، با توجه به شیوع کووید ۱۹ در کشور و وضعیت قرمز استان اصفهان و با هدف حفظ سلامت و جان مردم این منطقه تاریخی، به خصوص قشر سالمند و آسیب‌پذیر و جلوگیری از گسترش بیماری در جامعه، همچنین کمک به کادر درمان کشور در ارتباط با مراسم محرم ابیانه، تصمیمات ذیل مصوب می‌شود.

ان‌شاءالله در سنوات آینده با برطرف شدن مشکلات این بیماری، مراسم با شور بیشتری برگزار می‌شود.

مراسمی که مستلزم تجمع افراد باشد اعم از  زنجیرزنی، فاتحه‌خوانی، طلوع و شام غریبان برگزار نمی‌شود.

نخل‌برداری انجام نمی‌شود، اما نخل در داخل حسینیه تزئین می‌شود. افرادی که نذورات داشته باشند می‌توانند در جلو حسینیه نخل، نذورات خود را با رعایت موارد بهداشتی پخش کنند.

در آشپزخانه‌های حسینیه‌ها و مساجد پخت و پز نخواهد بود، در صورتی که صاحبان نذورات تمایل داشته باشند می‌توانند در منزل غذا را تهیه کرده و با رعایت موارد بهداشتی آن را در منزل پخش کنند.

حسینیه‌ها و مساجد سیاه‌پوش خواهد شد و نوار نوحه‌خوانی از بلندگوی مساجد و حسینیه‌ها پخش می‌شود.

مراسم عزارداری به صورت مجازی در شبکه‌های اجتماعی همدیاران انجام خواهد شد.

در گروه‌های مجازی، فاتحه‌خوانی و طلب آمرزش برای درگذشتگان امسال ابیانه (۴۱ نفر) انجام می‌شود.

پیشنهاد می‌شود برای سلامتی خود و خانواده همچنین همدیاران در این دو روز به ابیانه سفر نکنید.»

کد خبر 538677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار