رئیس جمهوری آمریکا درست ۱۶ دقیقه پس از انتشار آمار سقوط وحشتناک و بی‌سابقه اقتصاد ایالات متحده به توییتر پناه برد و کوشید با تهدید تعویق انتخابات ۲۰۲۰ حواس همه را از این افتضاح تاریخی پرت کند.

ترامپ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، بررسی زمان‌بندی انتشار توییت تهدیدآمیز دانلد ترامپ در روز پنجشنبه نشان می‌دهد او باز هم برای پیش بردن اهداف خود موضوع انتخابات را پیش کشید و تلاش کرد با آغاز یک بازی سقوط ۳۳ درصدی اقتصاد آمریکا را در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ از سرخط خبرها دور کند.

ساعت ۸:۳۰ صبح پنجشنبه (به وقت محلی) خبری منتشر شد مبنی بر اینکه اقتصاد آمریکا در بحران ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونا در سه ماه دوم سال جاری میلادی حدود یک‌سوم (۳۲.۹ درصد) کوچک‌تر شده است؛ بدترین عملکرد اقتصادی یک فصل در ایالات متحده از جنگ جهانی دوم به بعد. ۲۴ ساعت پیش از آن هم آمار قربانیان کرونا در ۵۰ ایالت آمریکا از مرز ۱۵۰ هزار نفر گذشته بود؛ بالاترین آمار مرگ و میر کووید-۱۹ در دنیا.

وقتی عقربه‌های ساعت ۸:۴۶ صبح را نشان داد، ناگهان پستی در حساب کاربری ترامپ در توییتر منتشر شد که رئیس جمهوری آمریکا در آن تهدید کرده بود در واکنش به رای‌گیری پستی شاید ناچار شود انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ را به تعویق بیندازد و جلوی رخ دادن متقلبانه‌ترین و شرم‌آورترین انتخابات تاریخ را بگیرد؛ ادعایی که طبعا کسی نمی‌تواند آن را تایید و رد کند و آوردن آن در یک توییت صرفا به درد سرگرم‌کننده‌تر شدن بازی ترامپ می‌خورد.

این نخستین بار نبود که رئیس جمهوری آمریکا کوشید حواس مردم و کارشناسان و سیاستمداران را از یک خبر خطرناک پرت کند. ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸ واشنگتن پست گزارش داد ایوانکا ترامپ از ایمیل شخصی خود برای پیش بردن امور تجاری دولتی استفاده کرده است. درست یک روز بعد یعنی در ۲۰ نوامبر، ترامپ با انتشار یک بیانیه عجیب از دولت عربستان سعودی دفاع کرد و در بخشی از آن نوشت: «دنیای جایی بسیار خطرناک است.»

برای اینکه بهتر در جریان ماجرا قرار بگیریم، بهتر است داستان آن ایمیل شخصی و تعریف از حکومت سعودی را از نگاه مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ مرور کنیم. جان بولتن درباره بیانیه ترامپ چنین گفته است: «این بیانیه ذهن‌ها و توجه‌ها را از ایوانکا برمی‌گرداند و به سمتی دیگر منحرف می‌کند. اگر من شخصا بیانیه مربوط به تمجید از عربستان را بخوانم، ماجرای سوء استفاده دختر رئیس جمهوری آمریکا از فکرم محو می‌شود.»

۱۰ می ۲۰۲۰ آمار کشته‌های کرونا در آمریکا از مرز ۸۰ هزار می‌گذرد و همزمان موضوع کمبود گسترده ابزار آزمایش و پیشگیری از شیوع ویروس مطرح می‌شود. همان روز ترامپ یکی بازی تازه راه می‌اندازد و تئوری توطئه بی‌پایه «اوباماگیت» را پیش می‌کشد. فکر می‌کنید بازی بعدی رئیس جمهوری جنجالی آمریکا چه باشد و در ذهن او چه می‌گذرد؟

کد خبر 536234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

دیدگاه خوانندگان