جمعی از دوستداران محیط‌زیست در شهرستان دشتی برای چندمین بار با تجمع در تنگ شیرینه این شهرستان اعتراض خود را به فعالیت معدن مرمریت در منطقه اعلام کردند.

اعتراض

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، فعالیت واحد معدنی سنگ مرمریت در تنگ شیرینه شهرستان دشتی باعث اعتراض فعالان و دوستداران محیط‌زیست شده و در این زمینه، پارسال با تشکیل پویش «نجات بیرمی» اعتراض خود را نسبت به ایجاد و فعالیت این واحد معدنی اعلام کردند.

به گفته این فعالان زیست‌محیطی، تنگ شیرینه کوه بیرمی با تنوع حیات‌وحش، زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری اعم از پرندگان، خزندگان، پستانداران و ماهی‌ها است و علاوه بر آن عمارت تاریخی شیرینه نیز در آن قرار دارد که ساخت معدن در این تنگه باعث تخریب محیط‌زیست و صدمه به آثار تاریخی می‌شود.

واحد سنگ مرمریت دشتی مجوز محیط‌زیست ندارد

فرهاد قلی نژاد، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر می‌گوید: واحد سنگ مرمریت دشتی مجوز فعالیت خود را از سازمان صنعت، معدن و تجارت گرفته اما طبق قانون برای فعالیت باید مجوزِ سازمان محیط‌زیست را نیز کسب کند که چنین مجوزی از طرف ما صادر نشده است.

البته سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، فعالیت واحد معدن مرمریت را مسبوق به سابقه می‌داند و ادعا دارد مجوزهای موردنیاز را از مراجع قانونی کسب کرده است.

طبق بررسی‌های ما این واحد معدنی مسبوق به سابقه نیست؛ هرچند بر اساس قانون اگر مسبوق به سابقه هم بود باید دوباره مجوز فعالیت آن از سازمان محیط‌زیست گرفته شود.

اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان دشتی اعلام کرده این اداره هیچ‌گونه فراخوان یا تجمعی در این خصوص نداده و هرگونه تجمع مورد تائید محیط‌زیست استان نیست.

فعالیت معدن در حال پیگیری است

دوستداران محیط‌زیست باید اعتراض خود را از مراجع قانونی پیگیری کنند افزوده، فعالیت معدن یادشده و نحوه فعالیت از سوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان برای رعایت ملاحظات زیست‌محیطی در دست پیگیری است که نتیجه آن به مردم و علاقه‌مندان اعلام خواهد شد.

در همین حال حماد پور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دشتی با تأکید بر اینکه دستگاه قضا از طرح‌های اقتصادی حمایت می‌کند افزود: با افرادی که بخواهند موانعی برای اجرای طرح‌های اشتغال‌زا ایجاد کنند برخورد می‌شود.

حمایت دستگاه قضا از تولید داخلی

دستگاه قضا توجه ویژه‌ای برای حمایت از تولید داخلی و اشتغال دارد و با توجه به نام‌گذاری شعار سال به ‌نام جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری، چنانچه فرد یا افرادی مانعی در راه تولیدات اقتصادی و اشتغال افراد ایجاد کنند با آنها وفق مقررات قانونی برخورد خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دشتی ادامه داد: تشخیص اینکه چه چیزی تخلف یا جرم است مستند به قانون با مراجعی است که قانون مشخص کرده است.

وی تأکید کرد: نباید توجهی به گفته‌های افراد بدون جایگاه قانونی کرد و همه ما باید تابع قانون باشیم.

کد خبر 536230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

دیدگاه خوانندگان