وزیر خارجه آمریکا داشتن زمان برای ممنوعیت تسلیحاتی ایران را ضعف اصلی برجام دانست و مدعی شد برای تمدید این ممنوعیت‌ها به موافقت هیچ کسی نیاز ندارند.

پمپئو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،‌ مایک پمپئو عصر چهارشنبه در نشست باشگاه اقتصادی نیویورک این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که «به نظر من ایران اعتراف کرده است که در حال ساختن شهرهای موشکی است. ما می‌دانیم که آنها از دولت ونزوئلا نیز پشتیبانی کرده‌اند. تحریم در ماه اکتبر به پایان می رسد. به نظر شما در این پاییز برای تحریم‌های و ممنوعیت تسلیحاتی ایران چه پیش خواهد آمد؟»

وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد: روز گذشته خبری درباره یک همکاری بین چین و ایران وجود داشت. به نظرم این خبر خود چیزهای زیادی درباره آنچه که پس از ۲۷ مهرماه رخ خواهد داد، می‌گوید وقتی که تحریم تسلیحاتی فعلی ایران که مانع خرید و فروش سیستم‌های تسلیحاتی ایران شده است، به پایان می‌رسد.

پمپئو با این ادعا که بسیار غم‌انگیز خواهد بود، ادامه داد: این یکی از نواقص محوری برجام بود که تنها پنج سال وقفه برای ایرانی که بزرگترین دولت حامی تروریسم و یکی از بزرگترین فروشندگان سلاح به بازیگران بد در گرداگرد جهان است، در نظر گرفت.

وی اضافه کرد: ما با شورای امنیت همکاری خواهیم کرد تا مطمئن شویم که ممنوعیت تسلیحاتی تمدید می‌شود. من مطمئن هستم که ما نتیجه خواهیم گرفت. معتقدم که همه ابزار مورد نیاز را داریم. امیدوارم که بتوانیم با دیپلماسی آن را حل کنیم.

وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: امیدوارم که پنج عضو دائم شورای امنیت را متقاعد کنیم که تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، کار درستی است. برای آنکه ممنوعیت تسلیحاتی را تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران راه خود را تغییر دهد، نامحدود سازیم.

پمپئو گفت: حتی اگر نتوانیم آنها را متقاعد کنیم، مطمئن هستم ما مبنای قانونی و مسیری رو به جلو داریم. بنابراین ما می‌توانیم. همانگونه که رئیس جمهوری اوباما به ما یادآوری کرد «اعمال یکجانبه همه آن تحریم‌ها». ما به موافقت هیچ کسی نیاز نداریم.

وی افزود: من می‌توانم ۱۵ جمله مستقیم از جان کری وزیر خارجه، وندی شرمن و باراک اوباما بیابم که به مردم آمریکا یادآوری می‌کند که ایالات متحده حق دارد به طور یکجانبه همه تحریم‌ها را بازگرداند اگر از رفتار جمهوری اسلامی ایران ناخشنود باشد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: به شما اطمینان می‌دهم که این دولت از رفتار ایران خشنود نیست و قصد داریم مطمئن شویم این ممنوعیت‌ تسلیحاتی در مهرماه پایان نمی‌یابد.

مجری برنامه پرسید: آیا می‌توانید کمی درباره نقش ایران در کشورهایی چون ونزوئلا توضیح دهید؟

پمپئو در جواب گفت: بله، آنها در حال تلاش برای فروش بنزین هستند. آنها در تلاشند تا منابع را به سمت آنها منتقل کنند. شرایط کشورهای تحت تحریم‌های شدید برای جابجایی پول در سراسر جهان بسیار دشوار است.

وی افزود: ما نقض تحریم‌ها را تا حد ممکن سخت کرده‌ایم. ما در تلاش هستیم تا این مجازات‌ها را هر چه بیشتر کارآمد کنیم. ما همیشه موفق نمی‌شویم، اما اطمینان دارم که هزینه‌های تجارت این دو کشور را بالا می‌بریم و این خطر را که آنها یکدیگر را نجات دهند، کاهش می‌دهیم.

کد خبر 531414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ابراهیم IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  15 9
  شتر در خواب بیند پنبه دانه 40 ساله هیچ غلطی نکردید و اگر غلط هم کردید جواب دندان شکن دریافت کردید
 • بهمن NL ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  21 7
  پمپئو بیجا کرد
 • US ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  19 8
  كارآموز اسرائيل تو ديگه ساکت شو
 • رضا IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  18 5
  تو چی فکر کردی تو ایران را با چی مقایسه میکنی نه تو ونه هفت جد وآبادت هیچ کاری نمیتونه بکنند
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  18 4
  چقدر از ایران کینه داره. هر روز در مورد ایران صحبت می کند.
 • امین IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  14 8
  دوران قلدر بازی آمریکا دیگه سر اومده ،یواش یواش و اینک میرسد ایران
  • هما IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
   1 1
   ان شخص محترم که منفی دادی نظرت چیه کاش بفرمایید ما استفاده کنیم
 • ممد IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  10 10
  بازیچه اسراییل هستید هیچ غلطی نمیکنید
 • مهدی IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  11 4
  ما همیشه موفق نمی شویم اعتراف کلیدی این مرد کینه ورز خیره سر و بی نزاکت است.
 • GB ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  14 5
  اگه تحریم تسلیحاتی مجددا تمدید شه دیگه دلیلی نداره تو برجام بمونیم الان هم سختی تحریم رو داریم تحمل میکنیم هم به توافق پایبند موندیم اگه تحریم تسلیحاتی تمدید شه و خبری از لغو تحریم های اقتصادی نباشه بهتره برنامه هسته ایمون رو بیشتر کنیم
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  10 2
  بله به شما سیاست مداران هیچی نتونستن بکنن چون داخل منابع این کشور غرق شدید ولی بیچاره مردم اگر یخورده وجدان داشتید مردم را میان خودخواهی خودتان سلاخی نمی‌کردید
 • علی IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۶
  6 6
  مرگ بر آمریکا و دستمال کشاش انشا اله روزی که پوزه همشونو به زمین بمالیم .دانشمندا لطفا بیشتر بجنبین ....
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  7 6
  مغز این فرد که درسمت وزیر امور خارجه دولت آمریکا کار می کند به اندازه مغز یک گنجشک هم نیست .
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
  0 0
  باید امریکاییها را در سطح جهان ودر تنگه هرنز تهدید کنیم،امروز دست وپاشون حسابی بسته ودر گیرند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار