مدیرعامل مترو تهران با بیان اینکه ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای مترو در شورای شهر مصوب شده است، گفت: این اوراق باید تا ۳۱ تیر ماه منتشر و عرضه شود.

مترو تهران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علی امام مدیرعامل شرکت مترو تهران در مورد اوراق مشارکت سال ۹۸ مترو با بیان اینکه ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای مترو و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز برای اتوبوس در شورای شهر مصوب شده است، گفت: در حال پیگیری و نامه‌نگاری برای اخد مجوز انتخاب بانک عامل هستیم و از آنجایی که این اوراق باید تا ۳۱ تیر ماه منتشر و عرضه شود، امیدواریم تا آن زمان بتوانیم شاهد اتفاق خوبی در این زمینه باشیم.، امیدواریم تا آن زمان بتوانیم شاهد اتفاق خوبی در این زمینه باشیم.

امام همچنین از باز شدن روزنه‌ای جدید برای پرداخت مابقی پول اوراق مشارکت مترو از بانک آینده خبر داد و در مورد سرانجام واریز بخش دیگر پول اوراق مشارکت به حساب مترو تهران، گفت: همه شهرداری‌ها از جمله شهرداری تهران هر ساله به استناد بند د تبصره ۵ بودجه کشور می‌توانند تا سقف مشخصی اوراق منتشر کنند.

وی با بیان اینکه در مورد اوراق مشارکت قطار شهری نیز بر اساس قانون مصوب سال ۸۵ دولت می‌بایست ۵۰ اوراق را با اصل و سود تضمین کند، گفت: البته دولت در سنوات اخیر در پرداخت به موقع سود اوراق به خریدارها تاخیر داشته است به همین دلیل بانک مرکزی اعلام کرده که اوراق مشارکت با امضاء شهردار شهر مذکور، ۱۰۰ درصد تضمین شود که این رویه غلطی است چراکه بر اساس قانون، تضمین ۵۰ درصد اوراق به عهده شهرداری و مابقی بر عهده دولت است.

امام در مورد سرانجام پرداخت پول اوراق مشارکت مترو از سوی بانک آینده، گفت: از آنجایی که تضمین وثایق با ملک به جایی نرسید، نسبت به صدور ضمانت‌نامه بین بانکی از بانک شهر به بانک آینده اقدام کردیم که خوشبختانه ۵۰ درصد تضمین شده توسط شهرداری به حساب مترو واریز شد اما مناقشه و بحث هنوز بر سر ۵۰ درصد مابقی پول اوراق مشارکت مانده است.

وی افزود: البته سازمان برنامه و بودجه طی نامه‌ای به بانک مرکزی اعلام کرده است که دولت ۵۰ درصد باقی‌مانده را تضمین می‌کند و بانک مرکزی نیز در نامه به بانک آینده درخواست کرده است که اقدامات لازم انجام شود اما مسئولان بانک آینده اعلام کردند از آنجایی که بانک مرکزی به آنها دستور آزادسازی نداده ملاک عمل‌شان یک نامه نیست، که در حال پیگیری هستیم.

امام با بیان اینکه این پول برای توسعه خط شش و هفت مترو باید صرف شود، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی حداقلی با این پول می‌توانیم تا پایان سال ۱۲ ایستگاه مترو افتتاح کنیم.

کد خبر 531142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار