مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سه ماهه اول سال ۹۹، ۳۸۵ هزار تن انواع محصولات کشاورزی از مرزهای این استان به خارج از کشور صادر شد.

محصول كشاورزي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، شهریار حنیفی اظهار کرد: ۳۸۵ هزار تن محصول کشاورزی صادر شده از این استان به ارزش ۱۱۳ میلیون دلار معادل ۱۵ هزار و ۷۱۶ میلیارد ریال است.

وی افزود: در سه ماهه نخست سال ۹۹ کل ارزش صادرات غیرنفتی از کردستان توسط گمرکان استان ۱۹۱ میلیون دلار برآورد شده است، محصولات کشاورزی از این میزان سهم ۵۹ درصدی دارد.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: از ۱۳۲ هزار تن از ۳۸۵ هزار تن محصول صادر شده از کردستان متعلق به تولیدات این استان بود و باقی نیز در سایر نقاط کشور تولید شده است.

حنیفی اضافه کرد: با توجه به اینکه دولت آمریکا حلقه تحریم‌ها را تنگ تر کرده و بر بخش‌هایی از اقتصاد ایران مانند پتروشیمی، معدن و فولاد تحریم‌ها را تسری داده همین موضوع باعث تمرکز بیشتر بر صادرات بخش کشاورزی شده و این افزایش صادرات را به دنبال داشته است.

وی گفت: آمار میزان صادرات محصولات کشاورزی استان در سه ماهه اول سال ۹۹ بر اساس ارزش دلاری ۲۷ درصد نسبت به ۸۹ میلیون دلار مدت مشابه سال قبل و از نظر ارزش وزنی نیز ۸۹ درصد نسبت به ۲۰۴ هزار تن این مدت افزایش یافته است.

حنیفی تاکید کرد: محصول هندوانه با ۱۳۹ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیون دلار، سیب درختی با ۴۶ هزار تُن به ارزش ۱۲ میلیون دلار، خربزه با ۴۳ هزار تن به ارزش هفت میلیون دلار به ترتیب بیشترین میزان صادرات کشاورزی از گمرکات این استان به خارج از کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است. به‌طوری‌که باغداران استان با تولید سالانه بیش از ۴۵ هزار تن انگور دیم رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند، سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است و همچنین رتبه اول تولید توت فرنگی با تولید بیش از ۴۷ هزار تن به کردستان تعلق دارد.

بر اساس آخرین سرشماری کشاورزی (سال ۱۳۹۳) تعداد ۱۱۳ هزار و ۶۳۰ بهره بردار بخش کشاورزی در سطح ۱۶۳ هزار و ۸۷۳ واحد بهره برداری در استان مشغول فعالیت هستند.

کد خبر 526702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =