معاون بهره‌وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه قم‌ گفت: به منظور ایجاد درآمد پایدار برای بقاع متبرکه، راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس در ۲۶ بقعه استان برنامه‌ریزی شده ‌که از این تعداد تاکنون ۱۱ نیروگاه آماده بهره‌برداری است.

خورشیدی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، عبدالله رحیمی دوشنبه ۹ تیربه امکان سنجی بقعه‌های استان به منظور استفاده از مزیت‌های نسبی و ایجاد درآمد پایدار در آنها اشاره کرد و افزود: ایجاد نیروگاه‌های کوچک مقیاس یکی از رویکردهای مهم سازمان اوقاف برای ایجاد درآمد پایدار برای بقعه‌های کشور است که در این استان در گام اول تجهیز ۱۲ بقعه و در گام دوم ۱۴ بقعه به نیروگاه خورشیدی برنامه‌ریزی شده‌ است.

معاون اداره کل اوقاف قم بیان کرد: هر نیروگاه خورشیدی توان تولید ۳۰ کیلووات برق را دارد. هزینه احداث هر نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس ۲ میلیارد ریال است که این هزینه صورت گرفته در چهار سال بازگشت سرمایه دارد.

رحیمی ادامه داد: برق تولیدی این نیروگاه‌ها برای مصرف بقعه‌ها نیست بلکه با اتصال این نیروگاه‌ها به شبکه سراسری، برق تولیدی آنها به وزارت نیرو فروخته می‌شود که این برق تولیدی تا ۲۰ سال خرید تضمینی دارد.

وی افزود: ۴۰۰ امامزاده واجب التعظیم در۱۰۱ بقعه متبرک در این استان وجود دارد که ۳۸ بقعه در داخل و ۶۳ بقعه خارج از شهر واقع هستند که نیمی از این بقعه‌ها نیازمند درآمد پایدار برای اداره و هزینه‌های جاری است.

معاون بهره وری اداره کل اوقاف قم‌ اظهار کرد: توان تولیدی ۱۲ نیروگاه خورشیدی بقعه‌های قم که در گام اول وارد شبکه سراسری برق می‌شود ۳۳۰ کیلووات است و برای این بقعه‌ها سالانه درآمد پایداری ایجاد می‌کند.

رحیمی ادامه داد: استحکام بنا و داشتن فضایی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر مربع از جمله نیازهای ایجاد این نیروگاه‌های خورشیدی است که برای اجرای گام سوم نیز ۴۰ بقعه دیگر درحال امکان سنجی است.

وی یادآور شد: بقاع متبرک از طریق نذورات مردمی اداره می‌شوند و بودجه مصوب دولتی ندارند. اداره کل اوقاف قم آمادگی کاملی برای جذب کمک‌های خیران و واقفان استان برای مشارکت در این‌گونه طرح‌ها دارد و اگر افرادی بخواهند از این طریق به بقاع متبرکه کمک کنند، می‌توانند به ادارات اوقاف استان مراجعه کنند.

معاون بهره وری اداره کل اوقاف قم‌ ضمن استقبال از هر ایده خلاقانه برای ایجاد درآمد پایدار برای بقعه‌های استان ادامه داد: از تمام طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه برای ایجاد درآمد پایدار متناسب با ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی و همچنین شأن و منزلت امامزادگان، به منظور ارتقای خدمت به زائران استقبال می‌شود.

کد خبر 526668

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =