مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم گفت: نابسامانی و پراکندگی این فعالیت‌ها برای استان آزاردهنده است و باید شهرک تخصصی زغال در قم احداث شود.

زغال

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، سید رضا موسوی مشکینی افزود: ۳۳۰ اخطاریه برای واحدهای صنعتی در سال ۹۸ صادر شده است، طی این مدت، ۱۳۰۰ مورد بازدید و پایش از واحدهای صنعتی انجام شده که حدود ۳۵۰ مورد نمونه‌برداری از واحدها اتفاق افتاد که هرکدام مسیر مشخصی را طی می‌کنند که بعضاً منجر به صدور اخطاریه، تشکیل پرونده قضایی یا تعطیلی این واحدهای آلاینده شده است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم در سال ۹۸، ۲۹۲ روز هوای پاک و سالم، ۴۹ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲۴ روز ناسالم برای عموم مردم بوده است.

وی افزود: در واقع این ۲۴ روز برای عموم ناسالم نبوده بلکه چندساعتی از روز ناسالم بوده که با در نظر گرفتن شاخص‌های دیگر منجر به تعطیلی ‌شده است، در این زمینه درخواست ایجاد یک ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان برای سال جدید را داریم.

موسوی مشکینی در مورد انتقال صنایع مزاحم از محدوده و حریم شهری نیز گفت: امیدواریم کارگروهی که مورد تأکید ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت کشور بوده در این زمینه تشکیل شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم خاطرنشان کرد: باید با هم‌فکری با واحدهای صنعتی، استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در خصوص انتقال صنوف مزاحم به‌صورت عملیاتی و اجرایی تصمیم‌گیری شود تا این واحدها به محل‌های مجاز با حداقل آسیب زیست‌محیطی منتقل شوند.

وی نظارت و مدیریت روان آب‌های سطحی شهر قم را موردتوجه قرار داد و ابراز کرد: بخشی از شهر قم به سیستم جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب مجهز و بخشی از روان آب‌های سطح شهر نیز جمع شده و از یکی دو مسیر به رودخانه قمرود می‌رسد که مغایر با مسائل زیست‌محیطی و شهری قم بوده و باید این موضوع حل‌وفصل شود.

موسوی مشکینی بیان کرد: در سال ۹۸ در حوزه حقوقی ۲۹ پرونده در حوزه محیط‌زیست انسانی و ۱۴ پرونده در حوزه محیط‌زیست طبیعی داشتیم، دو واحد صنعتی نیز با دستور مقام قضایی پلمب شده‌اند همچنین از فعالیت ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز ممانعت شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم وضعیت فعالیت چاه‌های ذغال و تولیدکنندگان زغال را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: نابسامانی و پراکندگی این فعالیت‌ها برای استان آزاردهنده بوده؛ درنتیجه پیشنهاد می‌دهیم که شهرک تخصصی زغال برای فعالان این عرصه ایجاد شود اما استقبال خوبی از آن نشد، این در حالی است که قطعاً با شکل‌گیری شهرک تخصصی فعالیت‌های کاربردی‌تری نیز در کنار این حوزه شکل خواهد گرفت.

وی ادامه داد: محیط‌بانان استقرار شبانه‌روزی در حوزه فعالیت سازمان محیط‌زیست دارند. برای حفاظت از مناطق تحت مدیریت، سازمان محیط‌زیست سازوکارهای قانونی مختص به خود داشته و اقدامات خوبی توسط محیط‌بانان در این مناطق انجام‌شده است.

موسوی مشکینی تاکید کرد: آتش‌سوزی‌های اخیر مراتع و جنگل‌های استان سازمان حفاظت محیط‌زیست را خیلی نگران کرده و هرسال بعد از مطلوب بودن بارندگی‌ها شاهد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع هستیم که امیدواریم این بحران با همت مسئولان ذی‌ربط مدیریت شده و حل شود.

کد خبر 526528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

دیدگاه خوانندگان