استاندار فارس گفت:‌ با توجه به ارتقای جایگاه فارس در کشور از نظر کاهش نرخ بیکاری طی هفت سال اخیر، از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید در سال ۹۲، گازرسانی به روستاهای استان فارس سه برابر شده است.

گازرسانی به روستاهای فارس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، عنایت‌الله رحیمی افزود:  کمتر از ۶۰۰ روستای استان فارس قبل از سال ۹۲ از گاز طبیعی برخوردار بود اما هم‌اینک تعداد روستاهای برخوردار از گاز این استان با احتساب موارد قبلی به رقمی بیش از ۲ هزار و ۴۵۰ روستا رسیده است که بیانگر رشد بیش از سه برابری این خدمت ارزنده به مردم و روستائیان این خطه از کشور است.

استاندار فارس اظهار کرد: در زمینه گازرسانی به حوزه صنعت، درحالی‌که تا سال ۹۲ حدود ۱۸ واحد از صنایع مادر استان از گاز طبیعی برخوردار بودند هم‌اینک و با تلاش‌های دولت تدبیر و امید، بیش از ۳۰۰ واحد از صنایع مختلف مادر و پایین‌دستی این استان از این خدمت ارزشمند بهره‌مند هستند.

رحیمی یادآور شد: برخورداری این صنایع از گاز طبیعی تا حدود زیادی در کاهش هزینه‌های تولید مؤثر واقع‌شده است.

نگاه تحول‌گرا و محرومیت‌زدایی در برنامه‌های دولت

استاندار فارس گفت: بدون شک کارنامه درخشان دولت تدبیر و امید در فارس را می‌توان شاخصی برای سنجش نگاه تحول‌گرا، توسعه طلبانه و محرومیت‌زدایی دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حوزه‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، اقتصادی و زیربنایی در سطح کشور محسوب کرد.  

رحیمی تأکید کرد: استان فارس و مرکز آن، شهر شیراز به‌عنوان ‌یک کلان‌شهر می‌تواند مرجعی مهم برای تبیین دستاوردها و شاخص‌ها و کارکردهای دولت تدبیرو امید در حوزه‌های گوناگون البته با ارزیابی‌های منصفانه و عدالت‌گرایانه و نه بر پایه سنجش‌های یک‌جانبه یا تخریب‌گرایانه و دور از انصاف، قرار گیرد.

صعود ۲۶ پله‌ای جایگاه فارس در کاهش نرخ بیکاری

استاندار فارس گفت:‌ در سال ۹۲ و قبل از شروع این دولت، رتبه استان فارس ازنظر میزان نرخ بیکاری بسیار نامطلوب بود.

رحیمی افزود: اکنون درزمینه کاهش نرخ بیکاری، این استان از رتبه ۲۸ کشور به رتبه دوم رسیده و هم‌اینک فارس باافتخار جزو بهترین استان‌ها از منظر کاهش نرخ بیکاری شده است.

وی اظهار کرد: نرخ بیکاری استان فارس در سال ۹۲ از ۱۶.۹ درصد هم‌اینک به کمتر از ۷.۸ درصد رسیده که این مهم بیانگر بهبود فضای کسب‌وکار، شفافیت و تلاش روزافزون همه دست‌اندرکاران و متولیان امر در حوزه‌های گوناگون بوده است.

پای آزادراه به فارس باز شد

استاندار فارس گفت: با توجه به تلاش‌های انجام شده طی هفت سال اخیر در حوزه راه و شهرسازی استان فارس تا قبل از سال ۹۲ حتی یک متر آزادراه نداشت و هم‌اینک حدود ۲۲۵ کیلومتر آزادراه در حال اجرا دارد که آزادراه اصفهان- شیراز به طول ۵۰ کیلومتر که با تأکید رئیس‌جمهوری، حمایت سازمان برنامه‌وبودجه و همچنین پشتیبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

رحیمی افزود: برای این طرح در بودجه امسال ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص‌یافته و همچنین بانک‌های عامل موافقت کرده‌اند، هرکدام ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت کنند از سال ۱۳۹۰ تاکنون برای اجرای این پروژه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل آن‌یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است.

وی یادآور شد: آزادراه شیراز - اصفهان هم‌اینک بیش از  ۷۵ درصد پیشرفت دارد و  در ۶۴ کیلومتر از این مسیر ۲۲۴ کیلومتری در قطعات یک تا هفت، روسازی بتنی و یک‌لایه آسفالت انجام‌شده است.

ارتقای صنعت

استاندار فارس اظهار کرد:‌ استان فارس در طول تاریخ و دوران بیش از ۴۰ ساله انقلاب اسلامی تنها چهار مورد صنعت مادر و فعال و مؤثر در فضای کسب‌وکار داشت که کارخانه سیمان فارس، یک مورد پتروشیمی و پالایشگاه از مهم‌ترین این صنایع بودند.

رحیمی گفت: دولت تدبیر و امید، سه واحد صنایع بزرگ علاوه بر صنایع پایین‌دستی تنها در حوزه تولید آهن و فولاد را در استان فارس وارد مدار بهره‌برداری کرده است و چندین طرح بزرگ صنعتی نیز آماده افتتاح دارد.

وی ادامه داد: بهره‌برداری از کارخانه آلومینیوم فارس که یکی از طرح‌های بزرگ صنعتی کشور و استان فارس بود در بهار ۹۹ انجام شد،  میزان تولید این صنعت را در کشور به دو برابر افزایش داد و حتی رتبه ایران را چهار پله بهبود بخشید و از رتبه ۱۸ به رتبه ۱۴ جهان ارتقا داد.

توسعه سدها

استاندار فارس گفت: تعداد سدهای در دست اجرا یا قابل بهره‌برداری در استان در دولت تدبیر و امید از پنج مورد به ۱۱ سد بزرگ مخزنی ارتقا یافته است.

رحیمی ادامه داد:‌ سه مورد از این سدها ازجمله سد چشمه عاشق، سد نرگسی و سد کوار تا پایان سال ۹۹ وارد مدار قرار خواهند گرفت.

وی یادآور شد: با افتتاح این سدها، مشکل تأمین منابع آبی پایدار برای بسیاری از مناطق و شهرستان‌های استان فارس برطرف خواهد شد.

تأمین آب پایدار

استاندار فارس تأکید کرد: درحالی‌که تا قبل از سال ۹۲، حدود ۲۰ درصد مردم شیراز از آب پایدار سدها بهره‌مند بودند، با اجرای طرح‌های بزرگ آبی در دولت تدبیر و امید، این رقم به شکل قابل‌توجهی ارتقا یافته است و امروز بیش از ۷۵ درصد مردم این کلان‌شهر از منابع آبی پایدار سدها برخوردار شده‌اند.

وی اظهار کرد: بسیاری از مردم مناطق مختلف به‌ویژه حوزه جنوب فارس نیز به‌زودی از منابع آبی پایدار سدها بهره‌مند خواهند شد.

تا لحظه آخر مسئولیت، برای خدمت به مردم می‌کوشیم

استاندار فارس با اشاره به تأکید رئیس‌جمهوری مبنی بر تلاش دولت و استانداران سراسر کشور درزمینهٔ  تلاش برای جهش تولید و عبور از تنگناهای موجود کشور با استفاده از تمامی ظرفیت‌های و داشته‌های داخلی کشورمان، گفت: به تعبیر رئیس‌جمهوری، لحظه آخر مسئولیتمان با روز اول مسئولیت درزمینهٔ تلاش برای خدمات‌رسانی مطلوب و درخورشان مردم تفاوتی نخواهد داشت.

پیش‌ازاین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه برنامه‌ریزی و تلاش ملی برای تحقق شعار جهش تولید که سوم تیرماه جاری با حضور استانداران سراسر کشور برگزار شد، گفت: با وحدت و اتحاد باید از محدودیت‌های ایجادشده توسط دشمنان به‌عنوان یک فرصت برای ایجاد تحولی بزرگ در کشور استفاده کنیم و نباید بگذاریم حاشیه برای دولت ایجاد شود.

رئیس‌جمهوری گفت: باید سه اصل سلامت، معیشت و امنیت مردم را سرلوحه همه اقدامات خود قرار دهیم، اندکی بیش از یک سال از عمر دولت دوازدهم باقی‌مانده اما همه مدیران دولتی و ازجمله استانداران باید در نظر داشته باشند که آخرین دقایق خدمت آنان به‌اندازه همان اولین دقایق ایجاد فرصت خدمت، ارزش و اهمیت دارد.

روحانی افزود: برخی اقدامات و خدمات دولت ازجمله ۲ برابر شدن تخت‌های بیمارستانی جدید و نوسازی شده و افزایش قابل‌توجه خدمات ویژه پزشکی، گسترش قابل‌توجه زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنت پرسرعت، افزایش ۱۰۰ برابری شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه قابل‌توجه خطوط ریلی، افزایش بیش از ۲ برابری گازرسانی به روستاها و افزایش ۱۰ برابری جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم پایدار، مصادیق خدمتی هستند که برای مردم ملموس و به سهولت قابل‌درک و دیدن است.

رئیس‌جمهوری اظهار کرد: درعین‌حال باید خدمات دولت به نحو شایسته‌ای اطلاع‌رسانی شود، استانداری‌ها و همه بخش‌های اجرایی باید در آستانه ورود به قرن جدید کارنامه عملکرد جمهوری اسلامی را به شکلی دقیق تهیه و در معرض قضاوت افکار عمومی قرار دهند تا هم مردم کشورمان و هم جهانیان خدمات عظیم جمهوری اسلامی ایران به این سرزمین را ببینند تا قدرتمندانه وارد قرن جدید شویم.

کد خبر 526175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار