فرماندار اسفراین گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ملاحظات زیست‌محیطی را در آلبلاغ این شهرستان خراسان شمالی داشته باشد و تدابیر لازم برای جلوگیری از آلودگی سربی سد بیدواز را هم مد نظر قرار دهد.

سد بیدواز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،  طاهر رستمی شنبه هفتم تیرماه اظهار کرد: از ایمیدرو خواسته شده ملاحظات زیست‌محیطی را در پی‌جویی‌ها و اکتشافات در منطقه آلبلاغ رعایت کند.  

وی افزود: بررسی‌های مختلف انجام شده و هنوز آلودگی سربی سد بیدواز محرز نشده است، اما در این زمینه، باید اقدامات لازم برای رفع نگرانی‌ها، انجام شود.  

رستمی گفت: شرکت آب و فاضلاب، با آزمایش‌های مستمر، سلامت آب سد بیداوز را رصد می‌کند و تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است و شهروندان نباید نگرانی در این‌باره داشته باشند.

فرماندار اسفراین خاطرنشان کرد: معدن سرب و روی آلبلاغ، در حوزه سد بیدواز قرار دارد، اما آلودگی تاکنون نتوانسته به آب این دریاچه نفوذ کرده و سبب ایجاد مشکل برای آب شود.

آب سد بیدواز اسفراین، آلودگی سربی ندارد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی هم پیش‌از این گفته بود که آب سد بیدواز شهرستان اسفراین، هیچ آلودگی به فلز سنگین سرب ندارد و شهروندان نباید در این باره نگران باشند.

واسطه اظهار کرد: با توجه به برداشت‌های غیرمجاز مواد معدنی سرب و روی از معدن آلبلاغ اسفراین، شهروندان اسفراین از مدتی پیش نسبت به احتمال نفوذ این مواد به آب سد بیدواز اظهار نگرانی می‌کنند که هیچ جایی برای این نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: آزمایش‌هایی که روی نمونه‌های برداشت از آب سد بیدواز انجام شده، نبود آلودگی فلزات سنگین را به اثبات رسانده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی در عین حال پایش دائمی سلامت آب سد بیدواز را ضروری دانست و گفت: با توجه به حساسیت موضوع، نیاز است که به صورت دوره‌ای، نمونه‌برداری و آزمایش‌های لازم بر روی آب این سد انجام شود.

پیش‌از این مسئولان اداره حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی نسبت به آلوده شدن منابع آبی محدوده معدن آلبلاغ اسفراین به علت برداشت‌های سرب و روی، که البته به صورت غیرمجاز انجام می‌شود، هشدار داده بودند.  

معدن سرب و روی آلبلاغ در اسفراین، عرصه حضور سودجویان برای برداشت غیرمجاز از ذخایر سرب و روی این منطقه شده است که اکنون با صدور پروانه اکتشاف برای ایمیدرو، قرار است کار حفاظت از آن هم بر عهده این سازمان باشد.

گنجایش برنامه‌ریزی‌شده سد بیدواز ۳۸ میلیون متر مکعب است که اکنون به دلیل عملیات علاج بخشی در بدنه سد، کمتر از نیمی از ظرفیت این سد آبگیری شده است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز خراسان شمالی قرار دارد و بخشی از آب مورد نیاز شهروندان این شهر از سد بیدواز تامین می‌شود.  

کد خبر 525922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار