دادستان نظامی خراسان شمالی گفت: به مناسبت دهه کرامت طرح «بازگشت به سنگر» برای تخفیف مجازات سربازان فراری از سه‌شنبه سوم تیرماه در استان آغاز شده که اجرای آن تا عید سعید غدیرخم ادامه دارد.

سرباز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا،  مجتبی زارع در نشست خبری اظهار داشت: اگر سربازان فراری در این بازه زمانی خودمعرف باشند، نیروهای مسلح در خصوص تخفیف مجازات آنها مساعدت می‌کند، به گونه‌ای که از حداکثر ارفاقات قانونی برخوردار شده و مجازات حبس آنها حذف می‌شود.

وی گفت: فرار از خدمت وظیفه، بیشترین جرم در نیروهای مسلح است، ۹۹ درصد این جرم از سوی اشخاصی واقع می‌شود که مشغول خدمت سربازی در یگان‌های نظامی هستند.

زارع خاطرنشان کرد: سربازانی که برای نخستین بار ترک خدمت می‌کنند و بیش از ۶۰ روز از فرار آنها نگذشته باشد، فراری محسوب نمی‌شوند و مقررات برای آنها جاری نیست، بهتر است تا پیش‌از گذشت ۶۰ روز، خود را معرفی کرده و مجددا به خدمت بازگردند. اگر فرار برای بار دوم انجام شود یا بیش از ۶۰ روز ادامه یابد، این دسته از سربازان، فراری محسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: رئیس دستگاه قضایی نگاه ویژه‌ای به احیای حقوق عامه دارد، منظور از حقوق عمومی رفتارهایی است که می‌تواند انجام یا ترک آن مردم یک شهر یا منطقه‌ای را در معرض آسیب قرار دهد، به تعبیر دیگر اقدامی که یک دستگاهی انجام می‌دهد و به ضرر کثیری از مردم است.

دادستان نظامی استان افزود: مواردی چون وجود سرعت‌گیرهای غیراستاندارد، شلوغی مراکز تعویض پلاک و عدم تکریم ارباب‌رجوع در مراکز مربوط به نیروهای مسلح از مصادیق بارز حقوق عامه است که سازمان قضایی نیروهای مسلح، می‌تواند در آن ورود کند اگرچه در نگاه اول بی‌ارتباط به دستگاه قضا به نظر می‌رسد.

زارع خاطرنشان کرد: ارتباط رسانه‌ها با دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دوسویه است و باید در همین زمینه رسانه‌ها یاری‌گر دستگاه قضایی باشند، زیرا که رسانه‌ها منعکس‌کننده دیدگاه‌های مردم هستند.

استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.

کد خبر 524876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

دیدگاه خوانندگان