مدیرعامل سازمان نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت‌معصومه (س) گفت:بازگشایی چند محور مهم را در دست اقدام داشتیم که محور سلماسی تا حرم‌مطهر، آخرین پروژه در سال ۹۸ به شمار می‌رود.

قم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا خاکی افزود: با توجه به اهمیت اجرای طرح‌های بازآفرینی در قم و احیای بافت‌های فرسوده و اقدامات انجام شده بازگشایی چند محور مهم را در دست اقدام داشتیم که اجرای محور سلماسی تا حرم‌مطهر، آخرین پروژه در سال ۹۸ به شمار می‌رود.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت‌معصومه (س) بیان کرد: در بازآفرینی در اجرای چند مرکز محله تجربه خوبی اتفاق افتاد که مرکز محله خانه زند ازجمله آن است. محورسازی در قم در ابتدای امر با مخالفت شهروندان روبرو شد، اما پس از مدتی وقتی شهروندان به ظرفیت‌های مهم محورسازی واقف شدند از اجرای این پروژه‌ها استقبال کردند و با درخواست بهسازی مردم مواجه شدیم که اجرای محله دروازه کاشان به این روال انجام شد.

وی افزود: اجرای بدنه‌سازی خیابان ارم را بالغ‌بر یک میلیارد تومان از منابع مردمی آغاز کردیم که ۴ پروژه مهم پاساژ امجدی و پاساژ سه‌راه بازار و پاساژ سرای کاظمی و مسجد آیت‌الله گلپایگانی از آن جمله بود.

خاکی اضافه‌کرد: در اجرای پروژه‌ها، ترکیبی از سازمان مسکن‌سازان شرکت بازآفرینی قدیم و نوسازی شهرداری مشارکت داشتند و در هر دو زمینه، بزرگ‌ترین وظیفه تسهیل‌گری بود، برای بازگشایی محور باغ پنبه با دغدغه‌های زیادی مواجه شدیم که تا دو متر مشکلات زیرساختی و تأسیسات شهری وجود داشت و بهسازی این پروژه بسیار چالش‌برانگیز بود که با روند تسهیل‌گری بخش زیادی از موانع رفع شد.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت‌معصومه (س) یادآورشد: ۳۰ درصد از جداره پروژه خیابان ارم پس از کف‌سازی با منابع مردمی بهسازی شده است و کل محور در دو سال گذشته انجام شد و فضای سبز و مبلمان در حال تجهیز شدن است.

وی تصریح کرد: نخستین پروژه‌ای که بازآفرینی آن را آغاز کردیم که ۵ دستگاه با منابع خود وارد کار شدند و شهرداری با کف سازی و جداره‌سازی وارد شد و اداره کل شهرسازی، گاز و برق و آب نیز با منابع خودشان اقداماتی را انجام دادند، اما هر چه جلوتر می‌رویم در نیمه راه شهرداری و راه و شهرسازی تنها مانده است.

خاکی ادامه داد: پروژه‌ای که قرار بود با تعامل این دستگاه‌ها پیش رود، ۷۰ درصد توسط شهرداری و شهرسازی هزینه شد و ۳۰ درصد سایر منابع است که معمولاً وقتی مشارکت کم می‌شود، امید به ادامه کار را کاهش می‌دهد، البته دستگاه‌های خدمات رسان ما قوانین و مشکلات اعتباری داشته که قابل‌درک است.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت‌معصومه (س) تصریح کرد: شهرداری آماده همراهی با طرح‌های بازآفرینی در قم است. برای تحقق اهداف به روحیه همراهی و تعامل نیاز داریم؛ قم نسبت به شهرهای دیگر بازآفرینی و نوسازی محلات را دیرتر آغاز کرد، اما نوسازی بافت‌های فرسوده با شدت بیشتری اتفاق افتاد.

وی عنوان کرد: بازنگری اولیه طرح چهل اختران انجام شده که تمامی این طرح‌ها توسط سازمان بازآفرینی محقق شده است، این طرح قرار بود به مشاور ارائه شود، اما مبلغ و زمان زیادی می‌گرفت که  برای صرفه‌جویی توسط شهرداری انجام گرفت.

خاکی اضافه کرد: این پروژه‌ها در مقیاس شهر قم بوده، اما در سطح ملی انجام می‌شود و مشارکت مدیران و نیروهای متخصص در بازآفرینی از عوامل مهم در توسعه شهری بازآفرینی است، اما قم عقب‌ماندگی تاریخی در زمان طاغوت دارد و بعد از انقلاب نیز همواره خودی فرض شد و رسیدگی به شهرهای دیگر در اولویت قرار گرفت، ازاین‌رو در قم به‌ویژه اطراف حرم از نظر نوسازی با مشکلاتی مواجه است.

وی گفت: باید پروژه‌های ۴۸ و ۳۲ هکتاری در قم تخصیص یابد و با حمایت‌های ملی بتوانیم به ارزش‌افزوده مناسبی برای توسعه قم دست یابیم.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت‌معصومه (س) خاطرنشان کرد: این عقب‌ماندگی تاریخی در قم سبب شده با عزم مدیران استانی و منابع پایین نتوانیم پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشیم، قم کمترین سرانه درآمد در کلان‌شهرها را دارد و با این سرانه پایین، راه به‌جایی نمی‌بریم درحالی‌که خدمات در این شهر در سطح ملی است.

کد خبر 520246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار