احداث بوستان مرزی صلح و دوستی ایران و عراق از سال ۹۲ یکی از صدها وعده محقق نشده در استان ایلام است.

بوستان صلح و دوستی ایلام

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، احداث بوستان مرزی صلح و دوستی ایران و عراق  از سال ۹۲ و تایید خبر و قول اتمام و بهره‌برداری از این بوستان تا پایان سال ۹۳ توسط معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان محیط زیست، در سفر ۷ خرداد ۹۳ به ایلام یکی از وعده‌های عمل‌نشده در استان ایلام است؛ وعده‌ای که ۷ سال از آن می‌گذرد و در میان صدها پروژه رها شده و تنها هر سال به مناسبت هفته محیط زیست از آن یادی می‌شود و سپس مجدداً به فراموشی سپرده می‌شود.

بزرگ‌ترین رویداد حوزه زیست‌محیطی در اغمای ۷ساله

۱۱ بهمن سال ۱۳۹۲ غلامحسین کاظمی، مدیر کل وقت حفاظت محیط زیست استان ایلام، خبری در اختیار رسانه‌ها قرار داد که در آن با اشاره به اهمیت منطقه «کولک» از نگاه زیست‌محیطی و زیستگاهی بودن این منطقه به وسعت  ۵۸ هزار و ۸۰۰ هکتار از آن به عنوان بهترین نقطه برای ایجاد بوستان صلح و دوستی ایران و عراق یاد کرد.

وی بررسی ایجاد بوستان صلح و دوستی در منطقه کولک توسط کارشناسان محیط زیستی دو کشور ایران و عراق، نظر مساعد سازمان محیط زیست و تامین اعتبارات این طرح را در وعده خود بیان کرد و در آن زمان به رسانه‌ها گفت: بر اساس این موافقت‌نامه، این منطقه مورد حفاظت دو کشور ایران و عراق در خواهد آمد.

مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست استان ایلام از این وعده خود به عنوان بزرگ‌ترین رویداد حوزه زیست‌محیطی بین دو کشور ایران و عراق نام برد.

ابتکار: بوستان صلح و دوستی ایران و عراق امسال (۱۳۹۳) به بهره‌برداری می‌رسد

۷ خرداد ۱۳۹۳ نیز ابتکار با سفر به ایلام و حضور در منطقه کولک گفت: بوستان صلح و دوستی ایران و عراق امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سابق سازمان محیط زیست کشور در ادامه یادآور شد: تمهیدهای لازم برای احداث این بوستان از سوی کشورمان انجام شده و نقشه‌های GIS، تدارکات لازم، حفاظت منطقه، بودجه و اعتبار مورد نیاز از سوی طرف عراقی در حال انجام است.

وی بیان کرد: احداث این بوستان یک مرحله اعلام ملی و یک مرحله اعلام بین‌المللی دارد تا در اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN۰) به عنوان یک بوستان مرزی ثبت شود.

رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: قسمت ایرانی بوستان مرزی صلح و دوستی در استان ایلام واقع شده است.

ابتکار گفت: این منطقه از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بسیار غنی برخوردار است و ظرفیت بسیار بالای گردشگری و ایجاد اشتغال دارد.

بعد از گذشت ۷ سال و به مناسبت هفته محیط زیست، غلامرضا ابدالی، مدیرکل فعلی حفاظت محیط زیست استان ایلام، داعش را مقصر اصلی عدم اجرای این بوستان صلح و دوستی در استان ایلام دانست و گفت: با فعال شدن داعش و ناامنی‌های انجام‌شده امکان تحقق این طرح میسر نشده است.

وی در ادامه از توافق حاصله بین استانداران دو استان ایلام واسط خبر داد و گفت: امیدواریم با ثبات به‌وجودآمده در عراق شاهد عملیاتی شدن این پارک باشیم.

۷ سال از زمان وعده تحقق ایجاد بوستان صلح و دوستی بین ایران و عراق می‌گذرد و در این مدت، مرز مهران و کل ۴۷۵ کیلومتر مرز مشترک ایلام و عراق تاکنون کوچک‌ترین مورد ناامنی نداشته و امید است وعده مسئولان به فراموشی سپرده نشود، به این دلیل که وعده داده شده، به گفته رئیس وقت سازمان محیط زیست کشور، موجب اشتغال و ورود گردشگران به استان ایلام می‌شود.

کد خبر 520084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار