اعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات لایحه چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون‌های داخلی مناطق شهرداری تهران را تصویب کردند.

شوراي شهر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در دویست و شانزدهمین جلسه خود کلیات لایحه چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون‌های داخلی مناطق شهرداری تهران را در دستور کار قرار دادند.

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در توضیح این لایحه، اظهار داشت: تعیین چارچوب اختیارات کمیسیون های داخلی مناطق گامی دیگر در راستای کاهش رانت و شفاف‌سازی در حوزه شهرسازی و معماری است.

وی گفت: شورای پنجم به ویژه‌ کمیسیون شهرسازی و معماری، در راستای کاهش تخلفات مناطق ۲۲گانه در حوزه شهرسازی و معماری مصوبات بسیار خوبی از جمله تعیین حدود اختیارات شوراهای معماری مناطق در فرایند صدور پروانه و صدور گواهی‌های ساختمانی داشته است.  

سالاری افزود: در این شوراها تصمیمات فراتر از ضوابط ملاک عمل گرفته می‌شد که طی سال‌های گذشته شاهد حجم قابل توجهی از انحرافات جدی از طرح تفصیلی و ضوابط و اصول شهرسازی و معماری بودیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: شورای پنجم مبتنی بر وعده‌های خود در راستای مبارزه با فساد، رانت و شفاف‌سازی چارچوب اختیارات شوراهای معماری مناطق را مشخص کرد تا تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای و امضاهای طلایی در فرایند مجوزهای ساختمانی حذف شوند و تصمیم‌گیری‌های این شوراها در چارچوب طرح تفصیلی و قوانین فرادست بصورت شفاف و در راستای حل مشکلات مردم انجام شود.

وی عنوان کرد: پس از تعیین حدود اختیارات شوراهای معماری این نگرانی بوجود آمد که این تخلفات به سمت نظارت فنی و پس از صدور پروانه شیفت پیدا کند لذا ما شهرداری تهران را ملزم کردیم تا طی لایحه‌ای چارچوب وظایف کمیسیون‌های داخلی را که مربوط به تصمیم‌گیری‌های حوزه‌های نظارت فنی، یعنی پس از صدور پروانه است را به شورای شهر ارائه دهد.

وی با بیان اینکه این خواسته شورای شهر در تمام دوره‌های گذشته بوده است، افزود: اما شهرداری به این خواسته تمکین نمی‌کرد و اکنون از شهرداری تهران تشکر می‌کنم که این لایحه را ارائه داده است.

وی با اشاره به اختیاراتی که توسط قوانین به شهرداری‌ها داده شده است و قانون ماده صد اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی قانون ماده صد اینست که پیشگیرانه نیست و تصمیمات کمیسیون‌های آن مربوط به اعاده و تعیین عوارض بعد از وقوع تخلف ساختمانی است و قانونگذار به شهرداری‌های کشور اختیار داده است که به تشخیص خود نسبت به ارسال تخلفات به کمیسیون‌های ماده صد عمل کنند.

سالاری خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های کمیسیون معماری و شهرسازی و همکاری شهرداری، در یک فضای کارشناسی و اقناعی و پس از برگزاری جلسات کارشناسی متعدد اختیارات کمیسیون‌های داخلی مناطق به موجب قوانین، مقررات و ضوابط طرح تفصیلی و مقررات ملی ساختمان و همچنین مصوبات گذشته شورای تهران و بخشنامه‌های بالادستی تعیین شد.

به گفته وی، این یک گام اساسی دیگر برای انتظام بخشی در حوزه نظارت فنی و کاهش جدی تخلفات ساختمانی و جلوگیری از اعمال سلایق شخصی است.

سالاری در توضیح برخی از بندهای این لایحه گفت: در این لایحه اعضای کمیسیون‌های داخلی مشخص شده‌اند و شهردار منطقه مسئول اصلی تصمیمات کمیسیون داخلی است.  

وی ادامه داد: در ماده دوم حدود اختیارات کمیسیون بر اساس مقررات و ضوابط طرح تفصیلی و مقررات ملی ساختمان و همچنین مصوبات گذشته شورای تهران تعیین شده است.

به گفته وی، بخشی از این اختیارات در خصوص تخلفات جزئی است که در مناطق صورت می‌گیرد که در گذشته تا ۵۰ مترمربع مجاز به تصمیم‌گیری بودند اما تا چند هزار مترمربع هم در این کمیسیون‌ها تصمیم‌گیری می‌شد اما اکنون سقف این تصمیم‌گیری را تا ۵۰۰ مترمربع برای مساحت‌های زیربنا تا ۱۰ هزار مترمربع تعیین شده و تصمیمات کمیسیون‌های داخلی نباید فراتر از این میزان برود.

سالاری تاکید کرد: در این لایحه حد و حدود را برای ارتفاع ساختمان‌ها تعیین کردیم؛ همچنین در ماده‌ای، فرایند و ساز و کار بررسی و تصمیم‌گیری و درخواست‌ها را مشخص کردیم و اگر تخلفی صورت گرفت شهرداری باید از تخلف ممانعت کند و تصمیم‌گیری‌ها در خصوص تعیین عوارض نیز شفاف و سیستمی باشد.

وی گفت: همچنین شهرداری مکلف شده است تا تصمیمات کمیسیون‌ها پارامتریک و سنجش‌پذیر و از طریق سامانه‌های شهرسازی باشد.

سالاری افزود: کمیسیون‌های داخلی مناطق صرفا می‌توانند در چارچوب اختیارات تعیین‌شده تصمیم‌گیری کنند و شهرداری مکلف شد تا مازاد رسیدگی به مغایرت‌ها را به کمیسیون‌های ماده صد ارجاع دهند.

در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران با افزودن یک ماده لایحه «چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون‌های داخلی مناطق شهرداری تهران» را در ۹ بند تصویب کردند.

کد خبر 516693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =