رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان ‌تهران از برگزاری جلسه شورای‌عالی کار در سه‌شنبه هفته جاری خبر داد و گفت: کارگران به‌دنبال افزایش مزد پایه هستند و تنها افزایش حق مسکن جوابگوی مشکلات معیشتی آنها نیست.

اسکناس - دستمزد - حقوق

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم،  بعد از افزایش ۲۱ درصدی دستمزد کارگران برای سال ۹۹،  اعتراض‌های متعددی از سوی جامعه کارگری شروع شد، اعتراض‌هایی که محور اصلی آنها پیشی گرفتن هزینه‌ها از دستمزد کارگران بود، به همین دلیل خواستار بازنگری مزد در چارچوب ماده ۴۱ قانون کار از سوی دولت شدند، خلاصه این‌که مقرر شد در ۲۴ اردیبهشت ماه جلسه شورای‌عالی کار متشکل از نمایندگان دولت،  کارفرمایان و کارگران تشکیل شود. اما تعیین حق مسکن به ‌عنوان یکی از پایه‌های مزدی دستور جلسه بود که این هم خودش ماجراهایی را به‌دنبال داشت.

نمایندگان کارگران بعد از مشاهده دستور جلسه ۲۴ اردیبهشت ماه اعتراض‌هایی کردند که علت مخالفت کارگران با دستمزد ۹۹ افزایش یک پایه و مؤلفه مزدی نبود بلکه بدون شک درخواست نمایندگان کارگران رسیدگی به پایه حقوقی کارگران است. با توجه به اینکه بخش عظیمی از کارگران صرفاً‌ پایه حقوق دریافت می‌کنند و مشمول سایر مزایای مزدی نمی شوند، نمایندگان کارگران تلاش دارند تا در شورای عالی کار بتوانند اقدامی در جهت افزایش پایه مزدی داشته باشند.

 خلاصه اینکه با تمام این تفاسیر، این جلسه به دلیل تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت و عدم معرفی عضو صنعتی شورای عالی کار،  لغو و به تاریخ دیگری موکول شد.

 • تعیین برگزاری جلسه شورای عالی کار

 حالا سه شنبه این هفته زمان جدید برای برگزاری جلسه شورای عالی کار اعلام شده است.

محمدرضا تاجیک رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان ‌تهران از برگزاری جلسه شورای عالی کار در سه شنبه همین هفته یعنی ۱۳خرداد خبر داد و گفت: طبق اعلام وزارت کار قرار است این هفته جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی تشکیل شود. اگر طبق دستور کار قبلی باشد که بحث بررسی افزایش حق مسکن به عنوان یک مولفه مزدی مطرح است. اما با توجه به اینکه بخش زیادی از کارگران فقط پایه مزدی را دریافت می کنند، درخواست نمایندگان کارگران از دولت همراهی برای تحقق ماده ۴۱ قانون کار است.  

تاجیک ادامه داد: باتوجه به تأکیداتی که مقام معظم رهبری در خصوص بهبود وضعیت معاش کارگران دارند، نمایندگان کارگری همچنان پیگیر برگزاری جلسه جهت تعیین دستمزد مطابق ماده ۴۱ قانون کار هستند. افزایش حق مسکن نمی تواند کمک بسزایی در حل مشکلات کارگران داشته باشد. ضرورت دارد دولت برای ادامه حیات زندگی کارگران در دستمزد بازنگری کند.  

 وی بیان کرد: افزایش چشمگیر اجاره بها، قیمت مواد خوراکی و کالاهای اساسی کارگران را در  تأمین معاش دچار مشکل کرده است. حقیقت این است که کارگرانی هم که کار می‌کنند از شرایط معیشتی مناسبی برخوردار نیستند و معیشت کارگران و البته امنیت شغلی آنها در پس مصلحت‌های سیاسی پنهان مانده است و این به شدت جای نگرانی دارد. امنیت شغلی کارگر کلید طلایی پیگیری سایر مطالبات است.

وی ادامه داد :کوچک شدن سبد معیشت کارگران از یک سو و افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تشدید تحریم ها به علاوه بالارفتن هزینه های زندگی کارگران برای خرید اقلام مقابله با ویروس کرونا موجب شده است تا بحث میزان افزایش حقوق کارگران به یک چالش تبدیل شود و از سوی دیگر فروش اموال و دارایی ها،  انتقاد کارگران و فعالان کارگری را برانگیخته است. باتوجه به اینکه منابع تأمین اجتماعی مصداق کامل حق‌الناس است، دولت‌ها نمی‌توانند به منابع آنها دست‌اندازی کرده یا بخواهند در وجوه آن دخل و تصرف کنند.

کد خبر 516673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  1 1
  صندوق تجتماعی ورشکسته کارگران و‌کارمندان باید تغییر صندوق دهند دولت باید فکری به حال این صندوق ورشکسته کند
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  1 0
  امید ما به مجلس است مستمری بگیر هستم اقای رئیسی لطفا کاری بکن
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  1 0
  تو رو خدا بیشتر به کارگران وکارمندان شرکتی توجه کنید....این حقوق های ناچیز برای گذراندن زندگی در این دوره کافی نیست.روز به روز سفره هاشون کوچیک تر میشه.انها حتی امنیت شغلی ندارند .همشو ن قراردادی اند.چرا برای استخدام دائم اشون کاری براشون انجام نمی دهند....
 • زینب US ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 0
  وماهمچنان منتظریم
 • محسن IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  1 0
  به امید روزی که قدر کارگر شناخته شه. مظلومتر از این قشر وجود نداره. منه کارگر بی دفاع در برابر ناحقی، گرانی، تهدید اخراج، تحریم،و... همچنان مورد نامهربانی هستم. خدایا خودت کمک کن. سفره های ما کمبود داره بچه های ما آینده نامعلوم دارن. هی
 • حمیدرضا‌قدمگاهی IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 0
  چراقیمت‌روکامل‌ودقیق‌نمیزنید،میگین۱میلیون‌تومان،ولی‌آخرش‌میشود۶میلیون‌تومان
 • masood FR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 0
  سهام عدالت
 • محمد IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 0
  دیگه حالا فهمیدیم هرکسی اتش اجاق را روی کماج نان خود میکشد
 • مجید زندی IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  0 0
  بابا انصافا یک بار برای همیشه این موضوع کارگران و بازنشسته گان را حل کنید. عمرمان که قد نمیده اما فکر میکنید تا پایان چله ی دوم انقلاب این قضیه حل میشه انشاالله ؟