رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: بیش از ۶۰۰ هزار تن گندم از گندم کاران استان خریداری می‌شود.

گندم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، اکبر فتحی، رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی در جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان اظهار کرد: اگر خرید تضمینی محصول گندم به درستی هدف گذاری شده و از ملزومات لازم از جمله استفاده از ظرفیت فرمانداری‌ها، دهیاری‌ها و مراکز خرید به نحو مطلوب استفاده شود، پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۹ بیش از ۶۰۰ هزار تن محصول گندم از گندمکاران آذربایجان شرقی خریداری شود.  

وی خاطرنشان کرد: در بعضی از مناطق آذربایجان شرقی مانند شهرستان خداآفرین به فصل برداشت گندم نزدیک می‌شویم، ولی در سایر مناطق برای افزایش عملکرد در واحد سطح، ظرفیت مناسب و لازم وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نحو احسن و مطلوب بهره برداری شود.  

فتحی افزود: حساسیت موضوع برداشت محصولات کشاورزی در سال ۹۹ با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان واردات محصولات زراعی از خارج، تست و معاینات فنی دستگاه‌های کمباین برای جلوگیری از ریزش و هدررفت محصول در حین برداشت، نقش بسزایی ایفا می‌کند.  

وی گفت: سال ۹۹ برای بخش کشاورزی سال سخت و دشواری است، امسال به واسطه کرونا اکثر کشورهای جهان تصمیم گرفته‌اند که محصولات کشاورزی خود را صادر نکنند، بر این اساس برای تهیه و تامین محصولات مورد نیاز خود باید به تولیدات داخلی توجه ویژه‌ای انجام شود.  

فتحی همچنین اظهار کرد: طرح یاوران تولید شیوه نامه و دستورالعمل خاص دارد، برابر شیوه نامه طرح یاوران تولید، مدیران شهرستان می‌توانند پیشنهادات و نظرات خود را نسبت به اجرای هرچه بهتر این طرح در کارگروه مربوطه ارائه کنند.  

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی همچنین گفت: پایش و رصد مزارع غلات نسبت به تشخیص آفات و شناسایی بیماری‌ها به خصوص مزارع گندم استان باید با حساسیت ویژه‌ای انجام شود.  

فتحی افزود: اگر پایش و رصد مزارع نسبت به تشخیص آفات و شناسایی بیماری‌ها بدرستی و بموقع صورت پذیرد شاهد افزایش عملکرد در واحد سطح خواهیم بود.  

وی ادامه داد: برای آمادگی برای مدیریت کلزا، پایش مرتب مزارع کلزا به ویژه همزمان با رسیدن غلاف‌ها برای اطلاع از وجود آن ضرورت دارد.  

فتحی اظهار کرد: محلول پاشی مزارع آلوده کلزا و همچنین مزارع همجوار برای جلوگیری از صدمه سنک بذرخوار کلزا ضروی است، با توجه به رطوبت نسبی هوا و بارش‌های مناسب در بسیاری از مناطق مزارع گندم آذربایجان شرقی در سال ۹۹، احتمال شیوع بیماری زنگ در برخی مناطق شمال غرب استان بالا بوده به همین دلیل به کارشناسان کشاورزی توصیه می‌شود که مزارع گندم را پایش کرده و در صورت مشاهده زنگ زرد و سایر عوامل خسارت زا به کشاورزان راهنمائی‌های لازم را ارائه کنند.  

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در گذشته ترکیب سنی و تحصیلی کشاورزان و بهره برداران کشاورزی از ترکیب نامناسبی برخوردار بود ولی در حال حاضر با انتقال یافته‌های نوین کشاورزی به جامعه هدف یعنی جامعه کشاورزی و بهره برداری از علوم و دانش روز، مهاجرت معکوس از شهرها به روستاهای استان اتفاق می‌افتد و قشر جوان جامعه رغبت زیادی نسبت به انجام فعالیت‌های کشاورزی از خود نشان می‌دهند.  

وی همچنین از راه اندازی رادیوی اینترنتی توسط مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مراغه تمجیدکرد و افزود: شیوه‌های ترویجی سال‌های گذشته جوابگوی نیازهای فعلی جامعه هدف نیست، تشکیل گروه‌های مختلف در فضای مجازی توسط کشاورزان و بیان موضوعات و آموزش‌های ترویجی و تبادل نظر اعضای این گروه‌ها با یکدیگر می‌تواند به عنوان یکی از شیوه‌های نوین و کاربردی آموزش‌های ترویجی مورد توجه قرار گیرد.  

کد خبر 516498

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

دیدگاه خوانندگان