لزوم خروج واحدهای آلاینده شیراز از جمله کارخانجات روغن نباتی، سیمان، پشم شیشه، لاستیک‌سازی دنا و نشاسته‌گیری، بارها از سوی کارشناسان، دستگاه‌ها مختلف و تشکل‌های مردمی مطرح اما گویا گوش شنوایی برای این مساله وجود ندارد.

جلسه علنی شورای شهر شیراز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، طی یک دهه گذشته به‌طور مداوم در مقاطع مختلف فریاد لزوم خروج واحدهای صنعتی آلاینده از دل کلانشهر شیراز استان فارس به گوش رسیده و در رسانه‌های استان نیز بازنشر داده‌شده اما طی این مدت هیچ نشانه امیدوارکننده‌ و اقدامی عملی در این خصوص مشاهده نشده است.

این مساله  چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت در یکصد و سی و چهارمین جلسه علنی شورای شهر شیراز نیز از سوی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری این شورا مطرح شد.

علی ناصری در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در شرایط کنونی ضمن رشد روز افزون جمعیت در شهر شیراز؛ ما با چالش‌های بسیاری درزمینه‌های مختلف از جمله آلودگی زیست‌محیطی، ترافیک شهری، کمبود سرانه‌های خدماتی روبرو هستیم.

ناصری با اشاره به استقرار مشاغل آلاینده و مزاحم در بافت و حریم شهری شیراز که موجب بروز مشکلاتی شده، گفت: شیراز به‌عنوان هشتمین کلانشهر آلوده کشور به خاطر توسعه سریع با مسئله آلودگی هوا مواجه است، آلودگی‌های زیست‌محیطی و هوای شهر شیراز نشأت گرفته از صنایع آلوده‌کننده‌ای همچون کارخانه روغن نباتی، کارخانه سیمان، کارخانه پشم شیشه، کارخانه لاستیک‌سازی دنا و کارخانه نشاسته گیری و نیز منابع خانگی و تجاری و وسایل نقلیه موتوری است.

وی ادامه داد: منابع آلاینده مذکور سبب انتشار گازهای آلاینده دی اکسید کربن، اکسیدهای ازت، گردوغبار، ذرات معلق، هیدروکربن‌ها و اکسیدهای گوگرد است.

وی اضافه کرد: دراین‌بین وجود کارخانه پشم شیشه و چند کارخانه آلاینده دیگر در شهر شیراز سبب ایجاد مخاطراتی برای سلامت و ایمنی شهروندان شده است، کارخانه پشم شیشه در سال ۱۳۴۸با ظرفیت ۳۰ تن انواع پشم شیشه در زمینی به مساحت قریب ۱۳ هکتار در منطقه احمدآباد شیراز احداث شد که هم‌اینک این محله یکی از پرجمعیت‌ترین محله‌های شیراز واقع در پشت باغ جنت است.

آلایندگی در دل شهر

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز اظهار کرد: این کارخانه به دلیل فرسودگی و نیز قرار گرفتن در منطقه مسکونی لازم است هرچه سریع‌تر از شیراز خارج شود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته بارها با پیگیری دستگاه‌های مختلف موضوع انتقال این کارخانه به خارج شهر مطرح اما تاکنون به سرانجام نرسیده زیرا متولیان شرکت پشم شیشه سال‌هاست که برای جا به جایی کارخانه تعهد می‌دهند ولی به وعده خود عمل نمی‌کنند.

ناصری اضافه کرد: کارخانه روغن نباتی یکی دیگر از کارخانه های آلاینده شیراز است که در سال۱۳۳۳ راه اندازی شده است و از سال ۱۳۳۶ شکواییه مردمی از مشکلات زیست‌محیطی کارخانه تاکنون ادامه دارد.

روغن نباتی و حریق‌های متوالی

وی گفت: موضوع  انتقال این کارخانه از سوی محیط زیست از سال ۱۳۵۹ مطرح و از سال ۱۳۷۰ مقرر شده که کارخانه طی یک برنامه زمان‌بندی به خارج شهر منتقل شود، تاکنون سه نوبت حریق در کارخانه اتفاق افتاده؛ یک‌بار در سال ۱۳۷۴ در بخش سیلویِ نگهداریِ دانه‌های آفتابگردان و دیگری در سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۹۲ آتش‌سوزی در این کارخانه رخ‌داده که با توجه به تراکم بناها در ردیف موقعیتیِ با درجه مخاطره بالا قرار دارد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز افزود: در سال ۱۳۸۹ قطعه زمینی در منطقه ویژه اقتصادی به‌منظور جابجایی و انتقال این واحد، مکان‌یابی و معرفی شد و براساس جدول زمان‌بندی ارائه‌شده ساخت کارخانه جدید می‌بایست تا تیرماه ۹۶ به اتمام رسیده و انتقال صورت می‌گرفت اما تاکنون این امر محقق نشده است.

تخلیه پساب در شهر

وی به واحدهای نشاسته سازی مهدی نیز اشاره و بیان کرد: بیش از ۳۰ سال از استقرار واحدهای نشاسته سازی آداک، ممتاز و خوشه در منطقه مهدی‌آباد شیراز می‌گذرد با توجه به توسعه و گسترش بافت شهری و ساخت‌وسازهای مسکونی، در حال حاضر موقعیت مکانی این واحدها به دلیل واقع‌شدن در محدوده شهر شیراز مغایر با ضوابط استقرار صنایع (مصوبه هیات وزیران) بوده و در رده صنایع مزاحم شهری می‌باشند.

ناصری ادامه داد: در سال ۹۶ براساس بازدید کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، مشاهده شد که پساب خروجی واحدها، توسط لوله‌های مخفی در زیرزمین به مسیل مجاور تخلیه می‌شود که به‌منظور رفع کامل مشکلات زیست‌محیطی منطقه مهدی‌آباد و کانال سلطان‌آباد پیشنهاد می‌گردد شهرداری منطقه ضمن پاکسازی و لایروبی کانال دفع آب‌های سطحی، به استناد بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، نسبت به انتقال و جابجایی واحدهای مذکور اقدام کند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به نکات ذکرشده و به جهت ارتقاء و تثبیت کیفیت هوای کلان‌شهر شیراز و ارتقاء سطح سلامت شهروندان لازم است تا شورای اسلامی شهر، شهرداری شیراز، سازمان صمت و سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری فارس اقداماتی هماهنگ را برای خروج صنایع آلاینده اتخاذ کنند.

در یکصد و سی و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز طرح کمیسیون نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی شهر شیراز در خصوص بررسی مصوبات این کمیسیون با اعلام پیشنهادات اعضا در خصوص نام‌گذاری ۱۴ معبر از معابر بدون نام آرامستان بهشت احمدی موافقت شد.

طرح یک‌فوریتی جمعی از اعضا شورای شهر شیراز در خصوص ساماندهی کشاورزانی که محصولات آنها قابلیت عرضه در بازارچه‌های عرضه میوه و تره‌بار در سطح شهر را دارد در صحن علنی مطرح و مقرر شد موضوع با قید یک‌فوریت برای بررسی به کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا ارسال شود.

نامه فرمانداری شهرستان شیراز مربوط به ایراد هیئت تطبیق مصوبات در خصوص لایحه ساماندهی و تأمین نیروی متخصص دارای تحصیلات دانشگاهی و موردنیاز شهرداری از بین نیروهای بخش خصوصی برای انعقاد قرارداد موقت کارمندی دستور کار نخست این جلسه بود که با رای موافق اعضا به تصویب رسید.

به‌موجب این مصوبه به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود که از تعداد یک‌هزار و ۵۶۴ عنوان پست بلاتصدی معادل دوسوم کل پست‌های مصوب بلاتصدی سازمان تفصیلی شهرداری شیراز و همچنین تعداد یک‌هزار و ۴۲ عنوان پست سازمانی بلاتصدی در قالب قرارداد کارمندی موقت و از طریق برگزاری آزمون و گزینش از بین نیروهای بخش خصوصی شاغل در شهرداری شیراز که دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و موردنیاز شهرداری هستند، اقدام کند.

همچنین تعداد ۳۰۰ پست سازمانی برای تأمین نیرو در قالب استخدام پیمانی با فراخوان عمومی از طریق آزمون و گزینش با رعایت مقررات و پس از اخذ مجوزهای قانونی تعیین تکلیف خواهد شد.

در بررسی نامه رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در خصوص اصلاح مصوبه اهداف کلان بازنگری طرح ساماندهی باغات قصردشت شیراز که در جلسه یکصد و سی و چهارم مطرح و به رای گذاشته شد، اعضا با اصلاح مصوبه اهداف کلان بازنگری طرح ساماندهی باغات قصردشت شیراز در سطح راهبردی به شرح پیوست ممهور به مهر شورا موافقت کردند.

لایحه شهرداری شیراز در خصوص پرداخت مبلغ ۱ میلیارد صد و هشتاد و چهار میلیون و پانصد هزار ریال برای هزینه‌های مراسم‌ها و نمایشگاه دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی در دهه مبارک فجر موضوع پایانی این جلسه بود که با موافقت اعضا مصوب و به‌این‌ترتیب به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود این مبلغ را از محل بودجه مصوب سال ۹۹ پرداخت کند.

کد خبر 513914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار