وکیل «نازنین زاغری» زندانی ایرانی - بریتانیایی که بهار ۴ سال پیش به اتهام فعالیت علیه نظام در فرودگاه امام(ره) دستگیر شد، گفت: مرخصی موکلم برای سومین بار تمدید شد و او فعلا تا چهارشنبه هفته آینده ۷ خرداد مرخصی خواهد داشت.

نازنین زاغری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمود بهزادی راد گفت: مرخصی موکلم برای بار سوم است که تمدید شده است.

زاغری قرار بود امروز بعد از پایان دوره مرخصی به زندان اوین برگردد. اما مقام‌های قضایی ایران به او گفته‌اند که مرخصی او تمدید می‌شود تا در این مدت درباره باقی‌مانده دوره حبس او و «این که او عفو خواهد شد یا نه» تصمیم گرفته شود. پدر نازنین زاغری قرار است روز شنبه آینده برای دریافت اطلاعات بیشتر به دادستانی مراجعه کند. 

زاغری تبعه ایرانی ــ انگلیسی است که ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی(ره) دستگیر و به کرمان منتقل شد. سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از این دستگیری زاغری به عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام» انجام داده بود، یاد کرد و در این باره توضیح داد: «وی با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.»

پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران ارجاع شد و پس از انجام تحقیقات با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به ۵ سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

روز ۲۵ مهر سال ۹۶ عباس جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران در خصوص نازنین زاغری گفت: «شوهر وی تبعه انگلیس و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلیس است و در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده است. وی مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و اساتید این دوره، افرادی همچون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) هستند.»

جعفری دولت‌آبادی در آن زمان، ارسال نامه از سوی دیوید کامرون نخست وزیر سابق انگلیس برای نازنین زاغری را موید ارتباط وی با دولت انگلیس و اهمیت این متهم برای آن کشور عنوان کرد.  

خرداد سال ۹۷، مسئولان قضایی از مفتوح بودن بخش دوم پرونده زاغری خبر دادند. موضوع تبادل زاغری هم در رسانه ها مطرح شده بود که غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل وقت دادگستری استان تهران در دیماه سال ۹۶ گفت: ادعاهای مطرح‌شده در خصوص تبادل این متهم مورد تأیید مراجع قضایی نیست.  

نازنین زاغری در اسفند سال ۹۸ به دنبال بخشنامه ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه برای اعطای مرخصی به شماری از زندانیان، به مرخصی آمد. قرار بود مرخصی وی تا پایان اردیبهشت باشد که حالا خبرها حاکی است او فعلا تا ۷ خرداد در مرخصی خواهد بود تا درباره عفو یا ادامه حبسش تصمیم گرفته شود.
 

کد خبر 513785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار