به گفتۀ استاد زمین شناسی دانشگاه آزاد دماوند، انرژی گسل مشاء تخلیه شده و امکان وقوع زلزله در آن در روزهای اخیر ضعیف است.

گسل‌

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، فضلی، عضو هیات علمی رشته زمین‌شناسی دانشگاه آزاد دماوند، گفت: گسل مشا مهم ترین گسلی است که در تهران وجود دارد چرا که امتداد آن از آبیک قزوین آغاز شده و به فشم و فیروزکوه کشیده می‌شود، کما اینکه این گسل به گسل تهران نیز پیوسته است.

وی افزود: با توجه به اینکه گسل شمال تهران به گسل مشا ارتباط دارد بنابر این پویایی گسل مشا برای گسل شمال تهران خطرناک است و امکان به حرکت درآمدن گسل شمال تهران نیز وجود دارد.

فضلی عنوان داشت: گسل مشاء ۱۹۰ سال قبل با قدرت ۷ ریشتر فعالیت کرده است و از آن به بعد دیگر حرکتی نداشته است بنابراین نیاز است تا بیشتر بر روی این گسل‌ها مطالعات انجام شود و لرزه نگاری‌ها گسترده شوند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون دو گسل دیگر اطراف گسل مشا قرار گرفته که تازه شناسایی شده و ممکن است دوباره فعال شوند، اظهار داشت: امکان اینکه در روزهای اخیر زلزله‌ داشته باشیم ضعیف است چرا که بر اساس پیش لرزه و پس لرزه‌های شب گذشته انرژی این گسل تخلیه شده است.

فضلی بیان داشت: خط کش زمین شناسی بلندتر از این است که بخواهیم طی چند روز آینده زلزله داشته باشیم اما ممکن است که ۴ ماه یا شاید یک سال دیگر این اتفاق رخ دهد.

کد خبر 513707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار