رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان از افتتاح پتروشیمی هگمتانه در هفته دولت امسال خبر داد و گفت: پتروشیمی هگمتانه ۲۲ درصد از نیاز کشور به PVC گرید پزشکی را تامین خواهد کرد.  

صنعت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حمیدرضا متین اظهارکرد: شیوع کرونا ویروس باعث شد دستگاه‌های خارجی پتروشیمی هگمتانه با تأخیر وارد کشور شوند اما کارهای این پروژه آغازشده و امیدواریم در هفته دولت امسال به بهره‌برداری برسد.  

وی بیان کرد: PVC گرید پزشکی در قوطی‌های دارو، شیلنگ‌های آنژیوکت و... کاربرد دارد، پتروشیمی هگمتانه ظرفیت تولید ۷۰ هزار تن PVC گرید پزشکی را داشته و با ۷۱۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان همدان راه‌اندازی خواهد شد.  

متین با تأکید بر این‌که امیدواریم این بار مسئله حل شود، اضافه کرد: پتروشیمی توجیه اقتصادی و حاشیه سود بالایی دارد و از طرفی صنایع پایین‌دستی آن خیلی خوب رشد می‌کند.  

اشتغال‌زایی ۲۳۵ نفر در پتروشیمی هگمتانه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به اشتغال‌زایی مستقیم ۲۳۵ نفر در پتروشیمی، ادامه داد: پتروشیمی هگمتانه ۳. ۲ برابر اشتغال‌زایی مستقیمی که به دنبال دارد، اشتغال‌زایی غیرمستقیم خواهد داشت.  

وی افزود: تولید PVC گرید پزشکی در کشور نقش بسیار زیادی در جلوگیری از خروج ارز خواهد داشت که در حال حاضر فقط پتروشیمی جم در جنوب کشور تولیدکننده این محصول بوده و ۸ درصد از نیاز کشور را تأمین می‌کند و پتروشیمی هگمتانه دومین تولیدکننده بزرگ این محصول در کشور خواهد بود که ۲۲ درصد از نیاز کشور را تولید خواهد کرد.  

متین درباره آخرین وضعیت پتروشیمی ابن‌سینا نیز یادآور شد: پتروشیمی ابن‌سینا در مرحله انتخاب پیمانکار بوده و زمین دیوارکشی شده و آماده است همچنین تخصیص‌های زیادی درزمینهٔ زیرساخت‌ها داده‌شده که تأثیر زیادی در پیشرفت این پروژه خواهد داشت.  

وی تصریح کرد: پتروشیمی ابن‌سینا درزمینهٔ تولید اتیلن اکسید فعالیت خواهد داشت، ۴۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این پتروشیمی صورت گرفته است.  

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان خاطرنشان کرد: ۱۰۰ هکتار از منطقه ویژه اقتصادی به پتروشیمی داده‌شده و ۱۵۰ هکتار دیگر آماده واگذاری است که تعداد زیادی صنایع می‌تواند در این منطقه مستقر شوند.  

آخرین وضعیت پروژه‌های شرکت شستا

وی در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت پروژه‌های شرکت شستا در همدان، خاطرنشان کرد: پروژه صنعتی تولید اکسید منیزیوم در شهرستان نهاوند از پروژه‌های شرکت شستا در استان همدان بوده که برای نخستین بار سالانه ۳۰ هزار تن اکسید منیزیوم از دولومیت تولید خواهد شد و هنوز در مرحله انتخاب پیمانکار است.  

متین درباره پروژه سیلیکون متال ملایر نیز افزود: این طرح به علت کناره‌گیری سرمایه‌گذاران اجرایی نشد که البته سرمایه‌گذار دیگری برای این طرح وجود دارد که در حال بررسی رفتار این سرمایه‌گذار هستیم.  

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان خاطرنشان کرد: سیلیکون متال در بحث تولید سیلیس آهنی فعالیت خواهد داشت که برای نخستین بار این طرح در استان همدان مطرح‌شده است.  

وی با اشاره به طرح بزرگ توسعه فروسیلیس آذرخش، ادامه داد: این طرح ظرفیت تولید ۲۰ هزار تنی داشته که در حال حاضر ۱۲ هزار تن تولید دارد و در بهمن امسال افتتاح رسمی خواهد شد.  

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان به طرح توسعه شرکت شیشه همدان نیز اشاره کرد و گفت: طرح توسعه شرکت شیشه همدان در ساخت بطری جار با تکنولوژی جدید ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داشته است.  

افتتاح کارخانه کنسانتره آهن در شهریور امسال

متین از افتتاح کارخانه تولید کنسانتره آهن در شهرستان اسدآباد خبر داد و یادآور شد: طرح تولید کنسانتره آهن شرکت کیهان صنعت اسدآباد تا شهریور امسال به بهره‌برداری خواهد رسید، این طرح با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان، ۶۰۰ هزار تن ظرفیت خواهد داشت.  

وی درباره طرح تولید کاغذ از سنگ نیز گفت: این طرح ۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داشته و ظرفیت تولید ۱۲ هزار تن کاغذ از سنگ را داراست که البته زمان زیادی نیاز دارد و پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰ آماه بهره‌برداری شود.  

متین اظهارکرد: سه واحد تولید کاغذ در کشور وجود دارد، شرکت توکا گیلان، چوب و کاغذ مازندران و هفت‌تپه اهواز تولید کاغذهای تحریری رادارند و بیش از ۸۵ درصد کاغذ کشور وارداتی است.  

وی با اشاره به این‌که تولید کاغذ از چوب سرمایه‌گذاری سنگینی نیاز دارد، ادامه داد: طرح مهان کاغذ تویسرکان نیز در حال نصب ماشین‌آلات است و تولید کاغذ پشت طوسی که در جعبه‌های شیرینی کاربرد دارد، تولید می‌کند و پیش‌بینی می‌شود بهمن ۹۹ به بهره‌برداری برسد.  

کد خبر 513621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار