رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: در دوران همه‌گیری کرونا، واکسیناسیون کودکان خود را فراموش نکنید و هرگز آن را به تعویق نیندازید.

تزريق واكسن فلج اطفال

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، محمدمهدی گویا با بیان این مطلب گفت: تاریخ نظام سلامت کشور ما و بقیه کشورهای دنیا به ما نشان داده است از زمانی که برنامه واکسیناسیون کودکان شکل منسجم و همگانی و سراسری در کشور به خود گرفته، مرگ و میر کودکان کشور به وضوح کاهش پیدا کرده است.

وی در ادامه افزود: بیش از ۲۰ سال است در کشور ما موردی از بیماری فلج اطفال مشاهده نشده است. بیش از سه سال است که انتقال محلی بیماری سرخک در کشور رخ نداده است. اینها در شرایطی است که ما در همسایگی کشورهایی قرار داریم که بعضی از آنها به شدت درگیر این بیماری‌ها هستند و حجم بالای رفت و آمدهای مردم این کشور با کشور ما یکی از مهمترین عواملی است که ممکن است در ورود و گسترش بیماری‌های پیشگیری با واکسن در کشورمان تاثیرگذار باشد.

وی افزود: به همین دلیل طوری برنامه‌ریزی شده است که نیروهای بهداشتی سراسر کشور و شبکه بهداشت و درمان کشور با حساسیت ویژه‌ای موضوع واکسیناسیون کودکان را دنبال می‌کنند و مراقب هستند که مبادا کودکی واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکند و خدای ناکرده شاهد بازگشت این بیماری‌ها در کشور شویم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این که همه‌گیری کرونا توجه بسیار زیادی را در سطح کشور به خود جلب کرده است، گفت: همه تلاش‌ها صورت گرفته که مبادا برنامه پاسخ به کرونا تاثیر منفی بر روی سایر برنامه‌های بسیار با اهمیت بهداشتی کشور داشته باشد که شاید مهمترین آنها موضوع واکسیناسیون کودکان باشد.

گویا در ادامه گفت: متاسفانه اطلاعات ما نشان می‌دهد در برخی از مناطق کشور برنامه واکسیناسیون بعضی از کودکان به دلیل کاهش مراجعه خانواده‌ها با تأخیر مواجه شده است هرچند نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه کشور همه تلاش خود را به کار گرفته تا چنین تاخیری رخ ندهد و واکسیناسیون کودکان به موقع انجام شود ولی باز هم لازم است مردم عزیز کشور و به خصوص والدین کودکان به این موضوع توجه جدی نمایند و اجازه ندهند و واکسیناسیون کودکانشان به تأخیر بیفتد.

وی با اشاره به این که واکسیناسیون کودکان جزو برنامه‌های جاری تمامی مراکز بهداشتی کشور و خانه‌های بهداشت است و طوری برنامه‌ریزی شده است که به هیچ عنوان این برنامه با وقفه روبرو نشود، تاکید کرد: انتظار می‌رود چنانچه به دلیل ملاحظات مربوط به همه‌گیری کرونا خانواده‌های محترم برای واکسیناسیون فرزندان خود مراجعه نکرده‌اند هرچه سریع‌تر به این مهم اقدام کنند.

کد خبر 513275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار