سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: نبود زیرساخت‌های لازم و محدودیت‌های زیست محیطی و قانونی واگذاری محدوده‌های معدنی، مهم‌ترین مانع و مشکل توسعه معادن استان است.

معدن زغال‌سنگ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علی تشنه‌دل روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت افزود: منابع معدنی استان به عنوان سرمایه‌های ملی، نقش اساسی در توسعه پایدار و شکوفایی اقتصادی دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به برنامه ششم توسعه، بهره‌برداری بهینه از این منابع معدنی از ضرورت‌ها است و لازمه تحقق این امر، توجه ویژه به راهکارهای کارشناسی برای توسعه معادن است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ادامه داد: جلوگیری از خام فروشی و افزایش سهم ارزش افزوده فرآورده‌های معدنی از جمله راهکارهای توسعه معادن است.

تشنه دل، تکمیل فعالیت‌های اکتشافی، توسعه و تجهیز معادن بزرگ و بهره برداری بهینه از این ذخایر معدنی را از مهمترین راهکارهای توسعه معادن برشمرد و افزود: ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز معادن و اتخاذ سیاست‌های مناسب حمایتی از ملزومات توسعه در بخش معدن استان  سمنان است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان یادآور شد: کمبود اعتبارات، وجود مشکلات مربوط به محدودیت منابع طبیعی، محیط زیست، محدودیت‌های قانونی موجود در زمینه واگذاری محدوده‌های معدنی، وجود نداشتن زیرساخت‌های مناسب در مناطق جنوبی استان سمنان با توجه به تمرکز معادن فلزی در این منطقه، از مهمترین مسایل و مشکلات این بخش است.

استان سمنان بیش از ۶۲۰ معدن با ۴۲ نوع ماده معدنی شناخته شده دارد و سالانه بالغ بر ۲۲ میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌شود که ذخیره قطعی معادن این استان حدود ۶۰۰ میلیون تن و ذخیره احتمالی آن‌ها حدود یک میلیارد تن است.

استان سمنان دارای رتبه اول از نظر تولید گچ، نمک، سلستین و زئولیت، رتبه دوم تولید سولفات سدیم و رتبه سوم تولید زغال سنگ و کرومیت در کشور است.

اینفوگرافی | معادنی در کلاس جهانی

کد خبر 512847

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار