مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶
۰ نفر

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: برای آمادگی در برابر بحران‌های احتمالی همچون شیوع ویروس کرونا، باید کارخانه تولید الکل در این استان احداث و راه‌اندازی شود.

الکل

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، ایرج خدادادی سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت در جلسه اعضای کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان همدان بیان کرد: تأمین الکل به‌عنوان مواد اولیه موردنیاز برای تولید ژل و محلول‌های ضدعفونی‌کننده ضروری است.

وی افزود: به دنبال شیوع کرونا نیاز به تولید ژل و مواد ضدعفونی‌کننده احساس می‌شد درحالی‌که هیچ واحدی تولیدی در این زمینه در همدان وجود نداشت بنابراین صدور مجوز موقت در دستور کار قرار گرفت.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: تولید اقلام حفاظت فردی موردنیاز کادر درمان و سایر اقشار از دیگر نیازهای ضروری بود که در محور کاری معاونت غذا و داروی این دانشگاه قرار گرفت.

خدادادی بیان کرد: بی‌درنگ برای چند واحد تولید ژل و محلول ضدعفونی‌کننده مجوز تولید صادر شد، با توجه به نبود کارخانه تولید الکل به‌عنوان ماده اولیه موردنیاز، تولید سایر مواد نیز با مشکلاتی همراه شد.

وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز الکل را تنها در اختیار واحدهایی که از قبل واحد تولیدکننده محلول ضدعفونی‌کننده بودند قرار می‌داد و واحدهایی کوچکی که به دنبال بروز کرونا راه‌اندازی شد مجوز دریافت الکل از وزارت بهداشت نداشتند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: بنابراین با برقراری ارتباطاتی برای این واحدهای تولیدی ۲۶ هزار لیتر الکل تأمین شد تا آن‌ها بتوانند ژل و محلول ضدعفونی‌کننده موردنیاز را تولید کنند.

خدادادی ادامه داد: علاوه بر این هشت هزار لیتر الکل نیز به‌صورت مجزا تهیه و در اختیار داروخانه دانشگاه علوم پزشکی همدان برای استفاده به‌منظور تولید محلول ضدعفونی‌کننده و توزیع بین ادارات و واحدهای متقاضی قرار گرفت.

وی گفت: بخشی از آزمایشگاه‌های تشخیص بیماری فعال در حوزه کرونا هم نیازمند الکل به‌عنوان محلول موردنیاز برای آزمایش بودند که بیش از یک هزار لیتر الکل در اختیار این آزمایشگاه‌ها قرار گرفت.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: هم‌اینک ۲۵ هزار لیتر الکل ذخیره در استان وجود دارد و به‌مرور آن‌ها را به محلول ضدعفونی‌کننده تبدیل می‌کنیم تا در صورت تداوم شیوع ویروس کرونا بتوان از این ذخیره الکلی استفاده کرد.

خدادادی اظهار کرد: واحدهای تولیدی که مجوز تولید محلول‌های ضدعفونی دریافت کردند تاکنون توانستند ۱۱۰ هزار عدد محلول ضدعفونی‌کننده تولید و بین ادارات، دستگاه‌ها و بیمارستان‌ها توزیع کنند.

وی گفت: ۱۴۰ هزار عدد ژل ضدعفونی‌کننده نیز در سطح داروخانه‌ها وادارات توزیع شد، چون حجم تولید محلول و ژل توسط واحدهای داخل استان کم بود علوم پزشکی نسبت به خرید ۲۷ هزار بطری با حجم‌های مختلف و توزیع آن، اقدام کرد و هم‌اینک کمبودی ازنظر محلول و ژل ضدعفونی‌کننده در این استان وجود ندارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: برای تولید اقلام حفاظت فردی نیز اقداماتی انجام شد و در این مدت سه واحد تولید ماسک با همکاری اعضای این کمیسیون فعال شد و واحد چهارم نیز به‌تازگی پروانه بهره‌برداری دریافت کرده و منتظر گرفتن پارچه برای دوخت است.

خدادادی اظهار کرد: در حال حاضر استان همدان توان تولید ماسک سه لایه پزشکی، پنج لایه، هفت لایه، ماسک سوپاپ دار و بدون سوپاپ را دارد و در این راستا واحدهایی مجوز دریافت کرده‌اند و منتظر تحویل دستگاه هستند تا با دستگاه‌های تمام اتوماتیک تولید خود را آغاز کنند.

وی افزود: ۹ واحد تولیدی لباس، سه واحد تولید عینک محافظ، سه واحد تولید شیلد (محافظ صورت) در همدان فعال هستند که قیمت محصولات آن‌ها بسیار نازل بوده و این واحدها محموله‌هایی به سایر استان‌ها ارسال کرده‌اند.

کد خبر 510979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار