پژوهشگران دانشگاه‌های "هاروارد" و "ام. آی. تی" با همکاری "پردیس ثابتی" دانشمند ایرانی، فناوری جدیدی برای شناسایی کروناویروس ارائه داده‌اند که بر فناوری کریسپر مبتنی است و چندین تراشه را شامل می‌شود.

شناسایی کروناویروس با کمک تراشه‌های تشخیصی مبتنی بر کریسپر

به گزارش همشهری آنلاین  مدیکال‌اکسپرس نوشت پژوهشگران دانشگاه هاروارد و دانشگاه ام. آی. تی با همکاری پردیس ثابتی استاد دانشگاه هاروارد، فناوری جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند به تشخیص مولکولی مبتنی بر  شیوه ویرایش ژنی «کریسپر» (CRISPR) کمک کند.

این فناوری با نام اختصاری CARMEN تراشه‌هایی را شامل می‌شود که می‌توانند هزاران آزمایش را به صورت خودکار انجام دهند. این تراشه‌ها می‌توانند یک نوع از ویروس را در بیش از ۱۰۰۰ نمونه شناسایی کنند و در عین حال به بررسی ویروس‌های متفاوتی از جمله ویروس کرونا بپردازند.

 ثابتی گفت: شیوع ویروس کرونا اهمیت ابداع ابزاری با سرعت و حساسیت بالا را برای تشخیص و نظارت بر ابتلا در جامعه نشان می‌دهد. نیاز برای ابزار نوین تشخیص و به کار گرفتن گسترده آن در جوامع، تاکنون به این اندازه ضروری نبوده است.

کامرون مایهرولد، از پژوهشگران این پروژه گفت: ابزار تشخیصی مبتنی بر کریسپر، ابزار جالبی است که قابلیت برنامه‌ریزی و حساسیت بالایی دارد و استفاده از آن نیز بسیار ساده است. این ابزار می‌تواند به تشخیص در مقیاس گسترده منجر شود و به پزشکان کمک کند که از امکان ابتلای بیماران به ویروس آگاه شوند تا بتوانند بیماری را با سرعت بیشتری درمان کنند و افراد بیشتری را مورد بررسی قرار دهند.

پژوهشگران برای ساخت یک پلتفرم آزمایشی با ظرفیت مورد نظر، از ریزسیالاتی (microfluidics) استفاده کردند که در سال ۲۰۱۸ ابداع شده بودند و سپس تراشه‌هایی لاستیکی را ابداع کردند که اندکی بزرگتر از تلفن همراه هستند و ده‌ها هزار چاله کوچک (microwell) روی آنها تعبیه شده است که می‌تواند دو قطره کوچک در حد نانولیتر را در خود جای دهد. یک قطرک حاوی ماده ژنتیکی ویروس از نمونه گرفته شده از بیمار و قطرک دوم حاوی مواد شناسایی‌کننده ویروس است.

این فناوری، امکان انجام دادن بیش از ۴۵۰۰ آزمایش را روی یک تراشه فراهم می‌کند و می‌تواند نمونه‌های مربوط به هر بیمار را با استفاده از رمزهای فلورسنت نشان دهد. ظرفیت این فناوری با افزودن تراشه‌های بیشتر، افزایش می‌یابد.

کد خبر 506956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار