عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع طبیعی مازندران در مورد علت رانش‌های مکرر اخیر در محورها و مناطق کوهستانی این استان گفت: موضوع حرکات توده‌ای در دنیا، به عنوان یکی از مهم‌ترین بلایای طبیعی به‌شمار می‌رود و این حرکت طبیعت بر اثر جابه‌جایی توده در دامنه و در نتیجه عوامل طبیعی، انسان ساخت و دخالت انسان ممکن است، رخ دهد.

رانش

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، سید رمضان موسوی اظهار کرد: توده‌های سنگی و فیزیکی از ارتفاع به سمت پایین حرکت کرده و این حرکت‌های توده‌ای به اشکال مختلف رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: کشور ایران سرزمین تحت فشار توده‌های مختلف زمین بوده و حرکت‌های توده‌ای بسیاری را شاهد هستیم و در این راستا در استان‌های شمالی و مازندران به دلیل عوامل زمین‌شناسی، بارش‌ها و ریزش‌های جوی بخش‌هایی از طبیعت در دامنه و شیب به سمت پایین حرکت می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران بیان کرد: زمین ‌لغزش یا رانش به صورت توده‌ای در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده و در بخش‌های مختلف از جمله البرز مرکزی این پدیده را شاهد هستیم که سبب تخریب روستاها، جاده و کارخانه‌ها شده است.

این دکترای تخصصی دانش زمین‌شناسی ادامه داد: از آنجایی که حدود ۶ دهه و بیش از ۵۰۰ سال در ایران و مازندران خشک‌سالی، کاهش بارش‌ها و ریزش‌های جوی را شاهد بودیم، به دلیل تغییر اقلیم، در چند سال اخیر نیز ریزش‌ها و بارش‌ها افزایش پیدا کرده و تغییرات آب و هوایی، اقلیمی و پریود مدل بارشی مشاهده می‌شود.

وی تاکید کرد: از آنجا که در دوره خشک‌سالی دست‌اندازها و تصرف‌های عرصه‌های مختلف طبیعی را به صورت تغییرات کاربری اراضی ازسوی مردم شاهد بودیم این عوامل تغییرات کاربری و تغییرات اقلیمی بارش، سبب شده حرکت‌های توده‌ای اشکال مختلفی را به صورت توده‌ای و واریزه‌ای سنگی ایجاد کند.

مهار دامنه، شناسایی عرصه‌های ریزش و دیوار حائل راه پیشگیری است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در مورد راه‌های پیشگیری وکاهش خسارات ناشی از ریزش و رانش‌ها بیان کرد: برای مقابله با کاهش این بلایا و کاهش خسارات باید عرصه‌های ریزش شناسایی و نسخه‌های پایداری و مهار دامنه‌ها انجام شود و به شکل‌های مختلف با ایجاد دیوار حائل می‌توان این رانش‌ها را کنترل کرد.

مازندران لرزه‌خیز است | حرکت صفحات قاره‌ای علت لرزه‌خیزی

موسوی تصریح کرد: استان مازندران دارای رفتار لرزه‌خیزی زیادی بوده، به‌طوریکه ایران و البرز دارای پتانسیل لرزه‌خیزی بالایی است و دلیل آن تحت تأثیر بودن ایران از فشارهای توده‌ای و صفحه‌های قاره‌ای که از اطراف کشور به سمت ایران وارد می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

وی یادآور شد: توده عظیمی که از شمال غرب به البرز و صفحه عربستان از جنوب غرب با بازشدن "بحراحمد"  و صفحه هندوچین از شرق به سمت ایران است و صفحات قاره‌ای به سمت ایران تحت فشار بوده و در خلیج فارس و دریای عمان فشار صفحه اقیانوس هند را نیز به سمت ایران داریم.

ایران سرزمین چین‌خورده

استاد زمین‌شناسی دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع طبیعی ساری ادامه داد: در سرزمین ایران، البرز و زاگرس سرزمین چین‌خورده‌ای است که در حال جابه‌جایی بوده و این سرزمین در حال دریافت انرژی است و در مسیر شکستگی‌ها گسستگی‌ها قرار دارد.

ایران بیشترین گسل فعال را دارد

موسوی گفت: ایران بیشترین تعداد گسل‌های فعال را داراست. زمین در مسیر گسل‌ها در حال ذخیره و تخلیه انرژی است که سبب فعالیت توده‌ای و بلایای طبیعی شده و در سال‌های اخیر و دهه دوم  قرن ۲۱ ثابت شده که گسل‌ها و زلزله‌ها از پتانسیل مثبت برخوردار است.

تهدیدها تبدیل به فرصت شوند

وی خاطرنشان کرد: از گسل‌ها انرژی‌های مختلف ایجاد می‌شود، پس‌گریزی از این پدیده‌های زمین‌شناسی و حرکت‌های توده‌ای برای ما و دنیا نیست اما در عین حال نسخه‌های تثبیت و آرام کردن از سوی دنیا آغاز شده است و ایران با توجه به تغییر بارش‌ها و اقلیم برای تثبیت رانش‌ها می‌تواند اقدام مثبتی انجام دهد به‌طوری که هر تهدیدی می‌تواند فرصت باشد چراکه هر جا گسل و زلزله است نشان می‌دهد در داخل زمین انرژی‌های زیادی درحال در جابه‌جایی و استخراج است.

کد خبر 506389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار