مسئول دبیرخانه تالاب‌های آذربایجان شرقی آخرین وضعیت آبی تالاب‌های قوریگل و قره قشلاق، دو تالاب مهم استان را تشریح کرد.  

تالاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، یدالله آذرهوا، مسئول دبیرخانه تالاب‌های آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: تالاب بین المللی قوریگل یکی از مهم‌ترین تالاب‌های استان است، در حال حاضر وضعیت تالاب قوریگل مساعد بوده و تراز فعلی آن به ۱۹۱۲.۸۰ متر از سطح دریا می‌رسد که این تراز نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود شش سانتی متر افزایش یافته است.  

وی گفت: در حال حاضر وسعت تالاب قوریگل ۱۴۱ هکتار است، آب‌گیری این تالاب هر سال بر اساس توافق بهره‌برداران کشاورزی، از ۱۵ آبان ماه آغاز و تا ۱۵ اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد.  

آذرهوا گفت: آبگیری تالاب قوریگل از ۱۵ آبان ماه سال ۹۸ آغاز شده است، ارتفاع آب قوریگل نسبت به اول آبگیری حدود ۷۳ سانتی‌متر افزایش یافته است.  

وی گفت: اکنون حجم آب تالاب قوریگل یک میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب شده است، حجم آب تالاب قوریگل نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، ۹۰ هزار مترمکعب افزایش یافته است.  

مسئول دبیرخانه تالاب‌های آذربایجان شرقی در خصوص تالاب قره‌قشلاق نیز که در حوضه‌ی شهرستان بناب، ملکان و عجب‌شیر واقع شده است، گفت: وضعیت تالاب قره‌قشلاق نسبت به سایر تالاب‌ها متفاوت است؛ چرا که این تالاب در مصب رودخانه‌ها واقع شده و آب آن به سمت دریاچه ارومیه هدایت می‌شود به همین دلیل نیز حالت دریاچه‌ای ندارد.  

وی بیان کرد: بخشی از آب ورودی تالاب قره‌قشلاق از زرینه رود و بخشی نیز از مردق چای تامین می‌شود.  

آذرهوا گفت: تالاب‌ها در جهان به عنوان اکو سیستم‌های شکننده معرفی شده‌اند، در حال حاضر تمامی تالاب‌ها تحت تاثیر تغییرات اقلیمی و استفاده ناپایدار از منابع آبی هستند و این امر نیز تنها مختص استان ما نیست، کشاورزان باید در مصرف آب تالاب‌ها صرفه جویی کرده و ارگان‌های ذی ربط نیز حق آبه‌ی تالاب‌ها را در اختیارشان بگذارند.  

کد خبر 506272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار