شیوع ویروس کرونا اگرچه حمل‌ونقل جاده‌ای را در بخش جابه‌جایی مسافران بین‌شهری در دو ماه اخیر تا حد توقف کاهش داد، اما در بخش باربری و جابه‌جایی کالاها از بنادر خلیج فارس به خراسان رضوی به مدد رانندگان وظیفه‌شناس همچنان به کار خود ادامه داد.

کامیون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در ۲ ماه گذشته ١٤ میلیون تن کالای اساسی با مشارکت ١٣٠ هزار راننده کامیون از بنادر کشور حمل شده است.

طبق بررسی‌های انجام شده در فاصله زمانی اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به میزان ۶۴ میلیون تن بار، بیشتر در مقایسه با اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ جابه‌جا شده است، که این مسأله نشان می‌دهد اقتصاد ایران به‌ویژه در بخش حمل‌ونقل کالا در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا کاملاً فعال بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خراسان رضوی در این زمینه گفت: در مجموع ۲۹۰ شرکت حمل‌ونقل داخلی کالا در استان با حدود ۴۲ هزار راننده فعالیت دارند.

ابراهیم نصری افزود: در مجموع این شرکت‌ها ۳۰ هزار دستگاه ناوگان در اختیار دارند که از امسال با وجود محدودیت‌های مختلف در بخش حمل و نقل، فعالیت بسیار خوبی در حوزه جابه‌جایی کالا به‌ویژه کالای اساسی از بندر چابهار به مقاصد مختلف در استان داشته‌اند.

مدیرکل حمل‌ونقل کالا در اداره کل راهداری خراسان رضوی نیز اضافه کرد: بخش نخست حمل کالای اساسی از چابهار به استان از ۲۵ اسفند ۹۸ تا ۳۰ فروردین ماه ۹۹با حمل ۵۲ هزار تن کالا انجام شد.

محمدعلی خانی افزود: در این مدت ۵۰ هزار تن گندم و ۲هزار تن برنج به وسیله هزار و ۹۵۰ دستگاه کامیون به مقاصد گوناگون استان ارسال شد که نشان دهنده فعالیت بسیار موثر شرکت‌های حمل ونقل در جابه‌جایی این حجم از کالای اساسی بوده است.

وی ادامه داد: بر خلاف زمین‌گیر شدن تردد ناوگان جاده‌ای حمل مسافر در مجموع حمل‌ونقل کالای داخلی در استان خراسان رضوی درفروردین ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ تغییری نداشته است هرچند برخی محدودیت‌ها در خصوص کرونا وجود داشته و رانندگان ناوگان یاد شده فاصله‌گذاری اجتماعی را در فعالیت‌های خود رعایت کرده‌اند.

مدیرکل حمل‌ونقل کالا در اداره کل راهداری خراسان رضوی گفت: هرساله با توجه به تردد پرحجم نوروزی خودروها در جاده‌های کشور از ۲۵ اسفند تا ۱۳ فروردین محدودیت‌هایی برای تردد ناوگان حمل بار ایجاد می‌شد که امسال به دلیل کاهش سفرهای جاده‌ای این محدودیت‌ها نبود و این مساله به تردد روان‌تر کالا در مسیر جاده‌های استان کمک کرد.  

خانی افزود: اکنون پس از یک وقفه چند روزه، از روز جمعه پنجم اردیبهشت ۹۹، بارگیری بخش دوم محموله کالای اساسی استان به حجم تقریبی ۳۲ هزار تن کالا از بندر چابهار آغاز شده است.

کد خبر 505424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار