حذف اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی در واردات برنج برای حمایت از کشاورز داخلی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مازندران به تصویب رسید.

برنج وارداتی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حذف ارز با توجه به برخی انتقادات مورد حمایت عمومی اعضا قرار گرفت و به صورت مصوبه برای طرح در شورای گفت‌وگوی کشور تصویب شد.

اتاق بازرگانی صنعت، معدن و کشاورزی مازندران به عنوان پیشنهاددهنده این طرح معتقد است که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی موسوم به ارز دولتی برای واردات برنج خسارت زیادی به کشاورزی داخلی به خصوص استان وارد می‌کند.  

به اعتقاد مسئولان اتاق بازرگانی، ارز دولتی نه تنها مانع از توسعه بخش کشاورزی مازندران می‌شود، بلکه توان رقابت‌پذیری برنج داخلی را نیز از کشاورز گرفته و عملا وی را ترغیب به خروج از تولید کشاورزی می‌کند.

به گفته آنان با توجه به این‌که قیمت جهانی برنج حدود نیم دلار است، با اختصاص ارز دولتی قیمت برنج وارداتی با احتساب هزینه واردات و حاشیه سود حدود ۸ تا ۱۰ هزار تومان در بازار کشور فروخته می‌شود که بسیار پایین‌تر از قیمت برنج تولید داخلی خواهد بود.

پیشنهاد اتاق بازرگانی در ازای حذف ارز دولتی برای ارقام پر محصول برنج اختصاص ارز نیمایی بود تا علاوه بر از بین بردن حباب قیمت بتوان شاهد توازن قیمت‌ها و حمایت از کشاورز داخلی باشیم.  

علاوه بر این اتاق بازرگانی پیشنهاد کرد که با توجه به طول ۵ماهه فصل برداشت برنج و بازاریابی مناسب؛ واردات برنج از مرداد تا پایان آذر از سوی وزارت جهاد کشاورزی ممنوع اعلام شود.

کد خبر 504273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار