مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر گفت: ۲۰ برنامه ویژه برای هفته زمین پاک در این استان تدارک و اجرای آن‌ها آغازشده است.

زمین پاک

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا،  فرهاد قلی نژاد چهار‎شنبه ۳ اردیبهشت افزود: این ویژه‌برنامه‌ها پاک‎سازی کانون‌های آلوده با همکاری سازمان‎های مردم‌نهادها و توزیع بروشور و بسته‎های آموزشی به‌صورت مجازی ویژه خانواده‎ها برای آشنایی بیشتر با مسائل زیست‌محیطی در این استان است.

روز دوم اردیبهشت به‌عنوان روز جهانی زمین پاک برای پاسداری از زمین و خاک و حفاظت از آن به‌عنوان تنها سیاره قابل زیستن نام‌گذاری شده است.

وی بیان کرد: این نام‌گذاری که در ایران به نام هفته زمین پاک نام‌گذاری شده برای یادآوری، تأکید و اهمیت حفظ محیط‌زیست به‌ویژه اهمیت حفظ زمین اعم از آب، خاک، هوا و حفظ چرخه‌های طبیعی و درنهایت تلاش برای حفاظت از محیط‌زیست برای نسل حاضر و امانت‌داری مواهب و منابع طبیعی برای نسل آینده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر ادامه داد: بوشهر به‌عنوان یکی از استان‌های مهم زیست‌محیطی کشور به علت برخورداری از منابع طبیعی چون آب، خاک و تنوع زیستی دارای شرایط حساس است.

قلی نژاد اضافه کرد: وجود مناطق حفاظت‌شده متعدد، زیستگاه‌های کوهستانی و تالابی متنوع، اکوسیستم دریایی، سواحل زیبا با تنوع زیستی تنها بخش کوچکی از غنای زیستی استان بوشهر است.

وی افزود: این استان به علت قرارگیری درروند شتابان توسعه‌ای صنعت، به‌ویژه صنعت نفت و گاز دارای حساسیت بالایی است بااین‌وجود نیاز است در توسعه صنعتی استان نگاه ویژه‌ای به طبیعت و منابع آب‌وخاک و هوای آن داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر عنوان کرد: به‌منظور جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی همه طرح‌های صنعتی باید دارای مطالعات زیست‌محیطی باشد تا این منابع صحیح و سالم به نسل آینده سپرده شود.

قلی نژاد گفت: یکی از مهم‌ترین موضوع‎های مرتبط با زمین در استان بوشهر مدیریت صحیح پسماند یا زباله‌هاست، امروزه زباله و پسماند یکی از مهم‌ترین عوامل تهدید حیات زمین و آلودگی خاک محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در استان بوشهر کارگروه استانی مدیریت پسماندها از پارسال به‌طور فعال تشکیل‌شده و در ۲ مناسبت استقبال از بهار و ماه مهر برنامه‌های فرهنگی و آموزشی شهرها و روستاها برگزار می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر یادآور شد: اجرای طرح محیط یار در مدارس و برنامه آموزشی صیادان در سواحل، پاک‌سازی جزایر و مدیریت صحیح پسماندهای خانگی، صنعتی، عفونی و پزشکی در استان از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار محیط‌زیست است.

کد خبر 503835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار