فراخوان نخستین «همایش موسیقی پژوهی بوشهر» توسط انجمن موسیقی این استان منتشر شد.

موسیقی بوشهر

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، مسئول انجمن موسیقی استان بوشهر گفت: این همایش در اجرای سلسله برنامه‌های این انجمن با عنوان «دستان» با همکاری موسسه فرهنگی هنری «دی بآذر» برگزار می‌شود.

حماسه حق‌پرست درباره محورهای موضوعی این همایش پژوهشی بیان کرد: بداهه‌نوازی، سازشناسی و گذری بر ساخت سازهای موسیقی بوشهر، چهره‌های موسیقی در بخش‌های مذهبی، بزمی و سنتی که می‌توان یکی از بخش‌ها را مورد تحقیق و پژوهش قرارداد، موسیقی مذهبی، آیینی و کار (کارآواها) در موسیقی بوشهر از جمله محورهای این همایش است.

وی افزود: موسیقی آوازی بوشهری شامل شروه‌خوانی، بیت خوانی، جنگ نامه و شاهنامه‌خوانی، مناجات‌خوانی، چاووش‌خوانی، مرثیه، مصیبت‌خوانی، پیشینه شناسی سازهای نی‌جفتی و نی‌انبان و نوازندگی این دو ساز، گروه نوازی، شادمانه‌ها در موسیقی بوشهر، پیشینه موسیقی سنتی در بوشهر (موسیقی کلاسیک و دستگاهی) و ترجمه متون مرتبط با موسیقی بوشهر (متن اصلی باید همراه با ترجمه فرستاده شود) از دیگر محورهای موضوعی همایش موسیقی پژوهی استان را تشکیل می‌دهند.

حق‌پرست در مورد اهداف برگزاری این همایش گفت: ترویج و اشاعه زمینه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در این هنر، شناسایی استعدادهای مطلوب در بخش‌های مقاله و نوشتار موسیقی، فراهم‌سازی زمینه مناسب برای حمایت از اهالی حوزه پژوهش در هنر موسیقی و گردآوری مجموعه‌ای از جستارها و نوشتارهای موسیقی بوشهر اهداف نخستین همایش موسیقی پژوهی استان بوشهر را تشکیل می‌دهد.

مسئول انجمن موسیقی استان بوشهر درباره شرایط ارسال آثار به این رویداد پژوهشی بیان کرد: آثار حداقل در ۱۵ صفحه A۴ با فونت نازنین سایز ۱۴ با فرمت WORD و PDF و منابع و مآخذ با رعایت اصول به همراه آثار ارسال شود.

وی یادآور شد: شرکت‌کنندگان مشخصات فردی، میزان تحصیلات، شماره تماس و سوابق خود را همراه با آثارشان به پست الکترونیکی دبیرخانه همایش ارسال کنند و برگزار کنندگان نیز حق چاپ آثار را در کتاب «جستار و نوشتاری در موسیقی بوشهر» به نام پژوهشگر دارند.

حق‌پرست عنوان کرد: به برگزیده اول جایزه نقدی، تندیس همایش و لوح تقدیر و به نفرهای دوم و سوم نیز جایزه نقدی و لوح تقدیر اعطا می‌شود همچنین به همه آثار راه‌یافته به مرحله داوری گواهی شرکت داده می‌شود.

وی یادآور شد: متقاضیان و پژوهشگران حوزه موسیقی می‌توانند تا ۱۵ خرداد ۹۹  آثار خود را به پست الکترونیکی دبیرخانه نخستین همایش موسیقی پژوهی استان بوشهر به نشانی Bushehr.music.studies@gmail.com ارسال کنند.

حق‌پرست عنوان کرد: نتیجه بررسی و داوری مرحله نخست نیز ۳۱ خرداد ۹۹ اعلام خواهد شد و آیین پایانی این رویداد نیز با معرفی برگزیدگان یکم مرداد امسال برگزار می‌شود.

کد خبر 502176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =