رئیس انجمن جایگاه‌داران استان گلستان و عضو کانون کشوری این تشکل صنفی گفت که کاهش شدید تقاضای سوخت باعث وارد شدن زیان سنگین به بدنه صنف شده است به‌طوری‌که استمرار این وضعیت به‌زودی آنها را دچار تعطیلی ناخواسته خواهد کرد.

جایگاه سوخت

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، رئیس انجمن جایگاه‌داران استان گلستان و عضو کانون کشوری این تشکل صنفی گفت که کاهش شدید تقاضای سوخت باعث وارد شدن زیان سنگین به بدنه صنف شده است بطوریکه استمرار این وضعیت بزودی آنها را دچار تعطیلی ناخواسته خواهد کرد.

موسی سیددرازگیسو چهارشنبه ۲۷ فروردین اظهار کرد: کاهش درآمد جایگاه‌داران در حالی است که این صنف با افزایش هزینه‌های ناشی از تهیه وسایل بهداشتی و ضدعفونی نظیر انواع شوینده، ماسک، دستکش و اقلام مشابه مواجه است.

وی گفت: مشکلات جایگاه‌داران که قبلا از سهمیه‌بندی و افزایش نرخ سوخت هم متضرر شده بودند؛ به دستگاه‌های ذیربط منعکس شده است و در صورتیکه چاره‌ای برای آن اندیشه نشود بزودی با تعطیلی تدریجی جایگاه‌ها در سطح کشور مواجه خواهیم شد. در استان گلستان نیز موضوع به استاندار و دیگر مراجع ذیربط به‌صورت کتب و شفاهی منعکس شده است.  

عضو کانون کشوری جایگاه‌داران کشور ابراز کرد: جایگاه‌های عرضه سوخت در تمام طول سال براساس وظیفه ذاتی، اهداف و دستورالعمل‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران شبانه‌روزی حتی در شرایط بحرانی و حوادث مشغول خدمت هستند و روا نیست که در موضوع کرونا به مشکلات آنها بی‌توجهی شود.

درازگیسو تصریح کرد: اکنون مشکلات جایگاه‌داران به عنوان مشاغل پرریسک بیشتر از سایر صنوف است چراکه علاوه بر زیان وارده؛ خود و کارگرانشان نیز در خطر ابتلای به کرونا هستند.

وی بیان کرد: جایگاه‌های عرضه سوخت متناسب با موقعیت جغرافیایی هر منطقه بین ۳۰ تا ۸۰ درصد افت فروش داشته‌اند که میانگین کشوری آن بر اساس آمارهای وزارت نفت حدود ۵۰ درصد است و در چنین شرایطی حتی حقوق و دستمزد کارگران را نمی‌توان تامین کرد و امیدواریم کار به تعدیل نیرو و بیکاری نینجامد.

وی خاطرنشان کرد: با شروع سال جدید هزینه جایگاه‌داران از جمله در حوزه کارگری افزایش داشت اما کارمزدها تغییر نکرده است مضافا اینکه فروش به کمتر از نصف کاهش یافت.

درازگیسو از مسئولان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خواست ضمن بازنگری در نظام پرداخت حق‌العمل نسبت به تخصیص کارمزد جبرانی برای تامین زیان وارده به جایگاه‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

پیش از این نیز شماری از جایگاه‌داران استان گلستان با تهیه طومار و ارسال آن به مراجع مختلف مشکلات خود را مطرح و خواستار توجه مسئولان شده بودند.

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه گلستان را جویا شد که وی در پاسخ گفت: مساله ویروس کرونا معضل ملی و حتی جهانی است و هرگونه تصمیم‌گیری در این خصوص از عهده استان خارج است.

عیسی افتخاری اظهار کرد: مشکلات و زیان وارده به جایگاه‌داران مورد تایید است و مراتب به دستگاه‌های بالادستی منعکس شده است.  

کد خبر 501448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار