حرکت در مسیر نوین «جهش تولید» نیازمند تحقق «رونق تولید» است و رسیدن به این مهم در حوزه صادرات و شکوفایی اقتصادی بوده که استان هرمزگان در مسیر راهبردی تولید و صادرات کالاهای صادرات محور است.

صادرات

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از  ایرنا، استان راهبردی هرمزگان به‌واسطه قرار گرفتن در آبراه بین‌المللی خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان علاوه بر ظرفیت‌های بزرگ درزمینهٔ تولید محصولات اعم از صنعتی و کشاورزی درزمینهٔ صادرات توانمندی زیادی دارد

از سویی این استان به‌واسطه داشتن ۳۲ بندر کوچک و بزرگ زیرساخت مناسبی برای صادرات کالا به کشورهای همسایه به‌ویژه قطر و عمان دارد به‌طوری‌که با استقبال این کشورها مواجه شده و حتی بندر اختصاصی برای واردات کالا و پهلوگیری کشتی‌های ایرانی در نظر گرفته‌اند.

این فرصت طلایی زمینه را برای صادارات کالا در کشور برای صادرکنندگان کل کشور فراهم کرده که از راه دریایی به‌عنوان سهل و ارزان‌ترین مسیر برای صادرات کالاهای خود اقدام کنند.

در این شرایط خاص کشور صادراتی که در این شرایط اقتصادی درآمدهای هنگفتی برای صادرکنندگان و کشور به وجود خواهد آورد و با برنامه‌ریزی دقیق و نظارت هرچه بیشتر بر تداوم آن تأکید می‌شود.

صادرات بی‌شک اساسی‌ترین مسئله کشور در توسعه اقتصادی است چراکه جهش سازنده در حوزه تولید، رونق اقتصادی، رونق معیشت مردم و ایجاد اشتغال و درآمد برای مردم را به همراه دارد.

از سویی توجه به تولید و صادرت کالاهای صادرات محور به‌ویژه در استان هرمزگان از راهبردی‌های اصلی برای موفقیت و رونق اقتصادی خواهد بود.

موضوعی که رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران اواخر دی‌ماه سال ۹۸ در مراسم گرامیداشت سالروز ملی صادرات در هرمزگان بر آن تأکید کرد و اظهار داشت: میزان صادرات از استان هرمزگان در ۹ ماهه امسال از میانگین کشوری رشد بیشتری داشته که انتظار می‌رود تولیدکنندگان به سمت تولید محصولات صادرات محور حرکت کنند.

حمید زادبوم با اشاره به صادرات ۳۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کشور در ۹ ماه سال ۹۸، این آمار را نشان‌دهنده مثبت شده تراز تجاری در کشور دانست و گفت: این در حالی است که واردات ما به ۳۱ میلیارد و ۸۳۴ میلیون دلار بوده درواقع حدود ۶۶ میلیون دلار مازاد تراز تجاری است.

به گفته زادبوم، صادرات در ۹ ماهه سال (۹۸) در شرایطی پیش رفت که تحریم‌ها و مشکلات حمل‌ونقل و برگشت ارز بیشتر از سال گذشته بوده است، بنابراین شاهد یک جهاد در حوزه صادرات هستیم.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران ابراز داشت: صادرات زمانی ارزشمند است که درازای آن، ارز برگشت داده شود و با آن ارز بتوانیم نیازمندی‌های صادراتی را تأمین کنیم.

ارزش صادرات کالاهای مختلف از استان هرمزگان ۲ برابر ارزش واردات آن است؛ موضوعی که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان نیز در این مراسم از آن نیز به‌عنوان دستاورد مهم برای این استان نام برد.

به گفته خلیل قاسمی، استان هرمزگان در حوزه صنعت و معدن، کشاورزی و شیلاتی در سال جاری افزون بر ۲.۵ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در حوزه صادرات و کشاورزی به‌ویژه با افزایش سطح گلخانه‌ها، میزان صادرات امسال نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.

قاسمی درعین‌حال به مشکلات صادرکنندگان در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: بخش حمل‌ونقل حوزه کشاورزی نیاز به ساماندهی و مراقبت خاص دارد.

۷۶ درصد صادرات هرمزگان تولیدات صنعتی و معدنی است

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در حوزه صنایع فلزی این استان بیان داشت: منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس می‌تواند یک منطقه مهم تولیدی و صادراتی باشد.

وی گفت: در حوزه گمرکات ۱۳۵ درصد رشد آماری را نشان می‌دهد، در حوزه صادرات مواد معدنی برخی بخشنامه‌های ملی برای حوزه معدنی کوچک استان هرمزگان ایجاد زحمت می‌کند.

سهم ناچیز ایران در تولید میوه و تره‌بار به عمان

رایزن اقتصادی ایران در کشور عمان نیز معتقد است: بر اساس توافق صورت گرفته ایران و عمان، بندر الزبیر این کشور برای پهلوگیری شناورهای کوچک ایرانی اختصاص‌یافته که با این اقدام شرایط خوبی برای صادرات میوه و تره‌بار از بندرهای شرقی هرمزگان با محوریت جاسک به این کشور فراهم‌شده است.

عباس عبدالخانی افزود: با راه‌اندازی بندر الزبیر هزینه صادرات کالاهای ایرانی به سلطنت نشین عمان نسبت به بندر صحار ۵۰ درصد کاهش پیداکرده که این نیز موقعیت خوبی برای توسعه صادرات از هرمزگان است که دارای کمترین فاصله با این کشور است.

به گفته وی، سالانه هزاران تن میوه و تره‌بار به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار وارد این کشور می‌شود که سهم ایران تنها ۲۰ میلیون دلار است درحالی‌که کمترین فاصله بین بنادر ما با بندرها آن‌ها وجود دارد.

مشکلات دستیابی هرمزگان به بازارهای صادرات

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس نیز از فرصت سوزی در عرصه اقتصادی به‌عنوان اُفت اقتصادی یادکرد و گفت: دستیابی به توسعه اقتصادی نیازمند برخورداری از نظام اقتصادی تولیدگرا و صادرات محور است.

محمدرضا صفا تولید محور اصلی پیشرفت و توسعه است، افزود: افزایش تولید باعث افزایش اشتغال و درآمد ملی و توسعه صادرات محسوب می‌شود ازاین‌رو با توجه به اهمیت صادرات دولت باید بستر مناسب برای هرچه بهتر اجراشدن این مهم فراهم شود.

وی یادآور شد: استان هرمزگان با توجه به ظرفیت‌هایی که در بخش صنعت، معدن، کشاورزی دارد در دنیا شهره است، اما در بخش دستیابی به بازارهای هدف و صادرات به مشکلات زیادی روبروست.

صفا اضافه کرد: استان هرمزگان به‌واسطه ظرفیت‌های زیادی که در حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت و کشاورزی دارد باید به کانونی برای تولید، صادرات و سرمایه‌گذاری به‌ویژه به کشورهای همسایه تبدیل شود.

هرمزگان پیشگام رونق تولید است

استاندار هرمزگان در راستای اهمیت و تحقق شعار «جهش تولید» دوم فروردین امسال اظهار داشت: این نام‌گذاری بیانگر توجه ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی به موضوع مهم تولید در کشور است که در تداوم عناوین انتخاب‌شده برای سال‌های اخیر و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، صورت گرفته است.

فریدون همتی افزود: توجه به تولید داخلی از محورهای اصلی و بنیادین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که می‌تواند کشور ما را به سمت پیشرفت‌های بزرگ رهنمون سازد.

وی افزود: استان هرمزگان با توجه به ظرفیت‌های گسترده در عرصه اقتصاد و تولید، طی سالیان اخیر از استان‌های پیشگام در حوزه رونق تولید بوده و این برنامه راهبردی را در سرلوحه کار خود قرار داده است.

استاندار هرمزگان هم‌چنین در نشست ویژه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید این استان افزود: مدیران استان نیز باید به‌طورجدی نسبت به رفع مشکلات سرمایه‌گذاران حوزه پرورش میگو اقدام کنند.

وی گفت:  پرورش میگو یکی از ظرفیت‌های مهم برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی در استان است، با بهره‌برداری از طرح‌های پرورش میگو در هرمزگان و فعال شدن بیشتر در این بخش، شاهد جهش تولید و صادرات و اشتغال‌زایی بیشتر در هرمزگان خواهیم بود.

همتی خاطرنشان کرد: در سال گذشته به‌عنوان سال رونق تولید با همه سختی‌هایی که در حوزه اقتصادی و تولید وجود داشت، گام‌های مهم و مؤثری برداشته شد.

سهم هرمزگان از صادرات ناچیز است

احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، بوموسی و بندرخمیر در مجلس شوری اسلامی نیز با اشاره به وجود ۹ شهرستان ساحلی سهم این استان را از صادرات غیرنفتی ناچیز دانست.

وی افزود: این در حالی است که هرمزگان درزمینهٔ صادرات محصولات غیرنفتی شامل کشاورزی، معدنی و صنایع‌دستی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مرادی با اشاره به بازگشایی هشت مرز گمرکی جدید (که تا چهاردهِ قبل فعال بودند) از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان بنادر و دریانوردی خواست برای حمایت از بخش صادرات نسبت به کاهش بروکراسی اداری اقدام عاجل به عمل‌آورند.

حرکت در مسیر نوین «جهش تولید» نیازمند تحقق «رونق تولید»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان نیز گفت: حرکت در مسیر نوین «جهش تولید» نیازمند تحقق «رونق تولید» است که در این مهم باید دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی سرلوحه فعالیت‌های دست‌اندرکاران حوزه تولید و صادرات باشد.

احسان کامرانی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: نام‌گذاری شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب در راستای تولید و اتکا به توان داخلی ترسیم یک نقش راه منطقی صحیح برای مردم و مسئولان است، زیرا شرط عبور از بحران‌های اقتصادی در زمان کنونی تحقق «جهش تولید» است.

وی تلاش برای جهش تولید و خودکفایی در شرایط بحران و تحریم را نیاز اصلی کشور دانست و ادامه داد: مسئولان باید با نگاه تخصصی و با برنامه‌ریزی کلان اقتصادی، انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی را محقق کرده و به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم پایان بدهند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان نقش جامعه دانشگاهی در بخش‌های مختلف در راستای رونق و جهش تولید را بسیار سازنده دانست و ابراز داشت: در کنار بخش‌های اقتصادی، افزایش تولید و صادرات محصولات کشاورزی این استان از اهمیت خاصی برخوردار است و باید در اولویت باشد.

کامرانی گفت:  هرمزگان در حوزه تولید محصولات گرمسیری و سردسیری سهم مهمی دارد، به تولید انواع خرماهای صادراتی ازجمله خرمای پیارم که مرغوب‌ترین خرمای صادراتی در شهرستان‌ حاجی‌آباد تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: سالیانه بیش از نیمی از تولیدات خرمای پیارم حاجی‌آباد معادل شش هزار تن به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، کشورهای اروپایی و آسیای مرکزی صادر می‌شود و این سهم کشاورزی تنها یک شهرستان در یک محصول در حوزه جهش و رونق تولید و رونق صادرات را نشان می‌دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان افزود: افزود: در سالی که با عنوان سال جهش تولید نام‌گذاری شده تلاش ما براین است در کنار توسعه مزرعه آموزشی و تحقیقاتی پیارم دانشگاه آزاد حاجی‌آباد با راه‌اندازی یک پژوهشکده خرمای پیارم، ضمن آموزش‌های علمی به باغداران از فعالیت‌های تحقیقاتی درخت نخل نیز بهره بیشتری برد.

کامرانی همچنین در اهمیت تحقق شعار سال به توسعه ظرفیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: مزرعه تحقیقاتی و گلخانه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودان با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان اقدام به تولید بذر هیبرید کرده است.

این عضوهیات علمی دانشگاه در حوزه شیلات و مدیریت ذخایر آبزیان ادامه داد: این کار در دانشگاه آزاد واحد رودان با داشتن زیرساخت‌های لازم در حوزه کشاورزی و به دلیل گرانی قیمت بذر، نوسان قیمت‌ها و نبود بذرهای اصلاح‌شده مطمئن در بازار آغازشده است.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال‌های آینده با توسعه این مرکز تحقیقاتی دانشگاهی، نیاز جنوب کشور را به بذرهای گرمسیری مرتفع ساخته و از خروج ارز از کشور برای خرید بذرهای خارجی که این روزها به‌صورت تقلبی در بازار نیز به‌وفور یافت می‌شود، جلوگیری شود.
 

کد خبر 499826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار