رئیس نظارت بر امور حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: گرگ‌ها با ورود به محل نگهداری گوسفندان در روستای سلمان‌لو شهرستان زنجان تعداد ۶۰ رأس گوسفند را تلف کردند.

گرگ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، پرویز رستمی چهارشنبه ۲۱ فروردین افزود: کارشناسان میزان خسارات حمله این گرگ‌ها به گوسفندان را درمجموع حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد کردند.

وی اظهار کرد: در این حادثه که شب‌هنگام اتفاق افتاده، حتی یک رأس گوسفند نیز از این حمله در امان نمانده است، اگر صاحب دام، نسبت به اقدامات حفاظتی و مراقبتی اقدام می‌کرد به حتم گرگ‌ها نمی‌توانستند وارد محل نگهداری گوسفندان شوند.

رستمی تصریح کرد: محل نگهداری گوسفندان در منتهی الیه روستا قرار دارد و پنجره‌های آن نیز مشرف به بیرون از منزل است، با توجه به انباشت فضولات حیوانی، ارتفاع پنجره‌ها نیز پایین آمده بود و گرگ‌ها از این فرصت برای ورود به محل نگهداری گوسفندان، استفاده کرده‌اند.

وی افزود: این محل فاقد سگ نگهبان قوی و تنومند بود وگرنه سروصدای سگ به حتم مانع از ورود گرگ‌ها به محل نگهداری این دام‌ها می‌شد، گرگ‌ها، بدون هیچ مشکل و ترس و واهمه‌ای از فرصت استفاده کرده و بی‌آنکه صاحب گوسفندان و دیگر افراد متوجه شوند توانسته‌اند این تعداد دام را موردحمله قرار داده و تلف کنند.

رستمی با اشاره به اینکه صاحب گوسفندان، تعداد گرگ‌های واردشده به محل نگهداری را سه قلاده اعلام کرده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه آن‌ها فرصت پیداکرده و ران یکی از لاشه‌ها را در محل دریده و خورده‌اند،  این موضوع نشان می‌دهد صاحب دام‌ها، در زمان حادثه متوجه موضوع نشده و هنگام صبح از ماجرا مطلع شده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: بی‌احتیاطی در امر حفاظت و مراقبت از دام‌ها موجب این اتفاق شده است، اینکه گفته می‌شود محیط‌زیست نسبت به رهاسازی گرگ‌ها در این منطقه اقدام کرده است کذب محض است و این ادعا به‌هیچ‌وجه صحت ندارد.

رستمی این گفته‌ها را شایعه دانست و از اهالی منطقه و روستائیان خواست از حاشیه‌سازی خودداری کنند و فقط نسبت به اقدامات حفاظتی و مراقبتی در برابر حمله گرگ‌ها بی‌توجه نباشند.  

وی تصریح کرد: گرگ‌ها نیاز طبیعت هستند، گرگ‌ها در حالت عادی فقط جانوران پیر و بیمار را شکار می‌کنند و لذا لازم است روستائیان اقدامات تامینی را در خصوص خود مراقبتی و حفاظت از دام‌های اهلی موردتوجه قرار دهند.

کد خبر 499312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =