وزیر پیشین بهداشت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به روش دولت برای مقابله با بیماری کرونا انتقاد کرد.

کامران باقری‌لنکرانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، کامران باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت و استاد دانشگاه علوم پزشکی، در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور ضمن تقدیر از اقدامات پزشکان و کادر درمانی کشور، نوشت: گرچه پزشکان و کادر درمانی فراتر  از توان خود برای دفاع از سلامت مردم در صحنه هستند اما در این شرایط، دست‌کم گرفتن مخاطرات، می‌تواند کشور ما را در شرایطی بحرانی قرار داده و دهها هزار نفر را به کام مرگ فروبرد و صدها هزار نفر را روانه بیمارستانها نماید.

متن این نامه بدین شرح است:

باسمه تعالی
جناب حجت الاسلام و المسلمین روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
با سلام و تحیات

از بیانات ارزشمند جناب‌عالی در جلسه هفدهم فروردین ماه هیئت دولت در اهمیت سلامت بسیار سپاسگزارم. همان‌گونه که فرمودید سلامت در کنار امنیت نقشی محوری در بقای هر اجتماعی دارد. نقش حاکمیت در حفظ و ارتقای سلامت نقشی مهم است. این‌که حفظ سلامت را تنها وظیفه آحاد جامعه بدانیم سخن کاملی نیست. مدیریت جامعه و شرایطی که با سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات قوای حاکمیتی کشور ایجاد می‌شوند در این بین نقش اساسی‌تری دارند.

جهانگیر شدن ویروس SARS CoV۲، جهان و میهن عزیز ما در شرایط دشواری قرار داده که تنها سیاست‌گذاری‌های آگاهانه، تصمیمات عالمانه و مستند و ارزیابی  مداوم آنها می‌تواند ما را از این چالش بزرگ جهانی که پس از جهانگیری آنفلوآنزا در اوایل قرن گذشته بزرگترین تهدیدکننده سلامتی همه آحاد بشر ارزیابی شده است، رهایی بخشد.

در این شرایط دست‌کم گرفتن مخاطرات، می‌تواند کشور ما را در شرایطی بحرانی قرار داده و دهها هزار نفر را به کام مرگ فروبرد و صدها هزار نفر را روانه بیمارستانها نماید و بار عظیمی بر پیکر نظام سلامت و بالمآل بر اقتصاد و امنیت کشور وارد نماید.  فراتر از این ما هنوز از آثار مزمن این بیماری به‌خوبی مطلع نیستیم ولی حداقل می‌دانیم که دستگاه تنفسی و سیستم ایمنی تا مدتها متأثر از این ویروس خواهد بود.

در چنین شرایطی عادی کردن ترددها و ایجاد این باور غلط که ما بیماری را کنترل کرده‌ایم به رفتارهای مخاطره‌آمیز دامن زده و می‌تواند با شتابی سهمگین کشورما را در بحران قرار دهد.

تجربه کشورهای اروپایی پیشِ‌روی ماست که با وجود اینکه هم از نظر تعداد پزشک و پرستار و هم از نظر تعداد تختهای عادی و تخت‌های ویژه به‌ازای جمعیت و هم از نظر سرانه درآمد موقعیت بهتری از ما را داشتند به‌دلیل سهل‌پنداری این چالش بزرگ، اکنون در گردابی از معضلات فرو رفته‌اند.

کارکنان نظام سلامت در این روزها بسی فراتر از توان خود به عهد و میثاق خود پایبند بودند و علی‌رغم کمبود امکانات نزدیک به پنجاه روز است که شبانه‌روزی در تلاشند، اما غفلتی که در پایان سال گذشته شد و موج سفرها که هرچند نسبت به سالهای گذشته کوچکتر بود اما برای این شرایط خطرناک بود اکنون ما را با افزایش موارد مرگ و بستری در بسیاری از استانها روبه‌رو کرده است.

هرچند هنوز این حجم غیر قابل کنترل نیست اما عادی‌سازی ترددهای درون‌شهری و آغاز به کار ادارات و کسب‌وکارهای بعضاً غیرضروری می‌تواند موج سهمگین‌تری ایجاد کند که توان مقابله با آن را نداشته باشیم، لذا از جناب‌عالی به‌عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور مصرّانه تقاضا می‌کنم؛ شروع به کار عادی ادارات و مؤسسات آموزشی و مشاغل تا قبل از اطمینان از ایجاد روند کاهنده در رشد بیماری و حفظ آن به‌مدت چهار هفته در دستورکار قرار نگیرد.

این چهار هفته مبنایی علمی دارد که  تحقیقات همه‌گیرشناسی جهان بدان رسیده است. تغییرات در بازه‌های کوتاهتر  اشتباهات بزرگی را به‌بار می‌آورند. تعیین روز آغاز به کار از قبل و اعلام آن بدون درنظرگرفتن پویایی شرایطی که در آن هستیم خطایی بس بزرگ است.

افزایش ترددهای درون‌شهری با توجه به محدودیت امکانات حمل‌ونقل عمومی در اغلب شهرهای بزرگ قطعاً باعث افزایش امکان سرایت بیماری می‌گردد. این مخاطرات را نباید سهل پنداشت؛ حرکت خوب دولت در حمایت از خانواده‌های ضعیف را ارج می‌نهم اما تلاش برای راه انداختن اقتصاد نباید به مخاطره سلامت مردم منجر گردد.

با تقدیم احترام و آرزوی توفیق و سربلندی برای همه خدمتگزاران این نظام مقدس
دکتر کامران باقری لنکرانی
رئیس گروه ارتقای سلامت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران

کد خبر 498678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • ابراهیم بیات IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  5 1
  با سلام و احترام،به نظرم آقای باقری لنکرانی صحیح فرمودند ، آقای روحانی در اوایل باید به نظر و تصمیمات سردار باقری را در رابطه با قرنطینه کامل که اگر عمل میشد امروز شاهد این همه هزینه و قربانی نمی شدیم ،آقای روحانی یادم است که شما در اوایل هم گرفتید همه چی به روال عادی برمیگردد .بیست روز اول سال با تعطیلات بهترین فرصت قرنطینه کامل بود ولی عمل نکردید،این مایه افتخار نیست که میگویید آمار تلفات و مبتلایان ما از فلان کشور اروپایی کمتر است ،مایه افتخار زمانی میشد که وظیفه دولت در مورد کنترل کرونا به نحو احسن انجام میشد،
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  بسیار پیشنهاد صحيح وکاملی بود. عالی
 • رضا IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
  0 0
  آقای روحانی پس از۷ سال معطل نگه داشتن چرخ های اقتصاد چی شده که یک شبه و وسط بحران کرونا یاد اقتصاد و بنگاه ها افتاده است. تاریخ آینده ما رفتارهای این روزهای روحانی را به شکل حیرت انگیزتری تفزیر می کند
 • IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  0 0
  شما که اینقدر می دانستید پس چرا در دوران وزارت خود اینقدر نابسامانی بود
 • عباس عامری IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
  0 0
  سلام بنده هم بعنوان یک شهروند باز نشسته از پیشنهاد آقای دکتر لنکرانی استقبال میکنم ویک پیشنهاد دارم واینکه اینهمه از برنامه های بی توجیع باعث شدت و فراگیر شدن این ویروس و در نتیجه هزینه زیاد در همه دوران باز یابی سلامت. دولت بیاد یک قرنطینه یکی دو ماهه تمام آنهاییکه بیکار شدند این مدت را حقوق پرداخت کند و در عوض هزینه های درمان که کم می‌شود و پرداخت این دوره حقوق را جبران می‌کند. باور بفرمایید کسانی که بیکار شدند پول خرید یک بسته پنیر را برای خانواده اش را ندارد. خدا انشااله باین مردم کمک کند و دولتمردان را به یک تصمیم درست راهنمایی کند. اگر مدعی حکومت عدل الهی هستیم پس علی وار خدمت کنید. انشاالله.