فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست خراسان جنوبی گفت: با توجه به رغبت شکارچیان برای شکار در فصل بهار از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۶ شکارچی غیر مجاز در استان دستگیر و به محاکم قضایی ارجاع داده شدند.

تفنگ شکاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مسعود مستقیم افزود: با تلاش شبانه‌روزی و حضور فعال پرسنل یگان حفاظت محیط‌زیست استان برای حفاظت پایدار از عرصه محیط زیست، پیشگیری از شکار غیر مجاز حیات وحش و دستگیری شکارچیان غیر مجاز و متخلفان زیست‌محیطی در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط‌زیست و مرزی خراسان جنوبی با کشور افغانستان، ۱۶ شکارچی غیر مجاز دستگیر شدند که ۱۲ مورد قبل از اقدام به شکار بوده است.

وی ادامه داد: از شکارچیان غیر مجاز تعداد ۲ راس جبیر، ۱۴ قطعه کبک، دام‌ها و تله‌های زنده‌گیری و شکار غیر مجاز پرندگان وحشی و سایر حیات وحش کشف و ضبط شد.

وی گفت: سلاح‌های شکاری ساچمه‌زنی و گلوله‌زنی، فشنگ‌های غیر مجاز خفیف، فشنگ‌های سلاح‌های شکاری گلوله‌زنی و ساچمه‌زنی و ادوات و وسایل انجام شکار غیر مجاز حیات وحش و قفس‌های نگهداری پرندگان وحشی از دیگر موارد کشف شده از شکارچیان در این مدت بوده است.

مستقیم اظهار کرد: با توجه به فصل زاد و ولد حیوانات وحشی و رغبت برخی افراد به زنده‌گیری نوزادان حیات وحش توصیه می‌شود به هیچ عنوان این اقدام صورت نگیرد زیرا ضمن تخریب چرخه‌زاد و ولد حتی اگر حیوان به طبیعت هم برگردد توفیقی حاصل نخواهد شد.

وی همچنین در ارتباط با آبگیری تالاب‌ها و ورود پرندگان مهاجر از مردم خواست به هیچ عنوان به شکار این پرندگان اقدام نکنند زیرا علاوه بر تخریب حیات وحش امکان انتقال برخی بیماری‌های مشترک وجود دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: با توجه به بومی شدن هوبره در استان و در خطر انقراض بودن آن از هرگونه شکار و زنده‌گیری خودداری کنند و دوستداران محیط‌زیست در صورت اطلاع از هرگونه زنده‌گیری و اقدام به ساخت تله‌های شکار به اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گزارش دهند.

۱۶ درصد مساحت خراسان جنوبی زیر پوشش حفاظت محیط‌زیست است در حالی که این آمار ۶ درصد از میانگین بین‌المللی آن بیشتر است و در این مناطق ۸ نوع گربه‌سان نظیر یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، گربه شنی، وحشی و پالاس و گونه‌های کمیابی همچون قوچ اوریال، کل، بز، میش و سایر گونه‌های جانوری یافت می‌شود.

کد خبر 498356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار