در پی توقف موقت انتشار نشریات به دلیل شرایط فاصله اجتماعی و عدم امکان توزیع آن، بخش‌های آنلاین و شبکه‌ اجتماعی همشهری فعالیت خود را بیشتر کرده‌اند. در این خصوص مدیر مسئول همشهری توضیحاتی داده است.

همشهری

مهران کرمی، مدیر مسئول همشهری: شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ برای تاریخ مطبوعات ایران روزی منحصربه‌فرد و اندوه‌بار خواهد بود. روزی که چرخ مطبوعات ایران برای نخستین بار از زمان آمدن این حرفه به کشور پس از ۱۷۰ سال از حرکت ایستاد. مطبوعات ایران در این ۱۷۰ سال سختی‌ها و تحولات فروانی همچون انقلاب مشروطیت، جنگ جهانی اول و دوم و اشغال کشور به دست قوای متفقین، کودتای ۲۸ مرداد، انقلاب اسلامی، جنگ، سازندگی، اصلاحات و حوادث سال‌های پس‌از آن را از سرگذراند. سال‌هایی که برای نشریات کاغذی تجربیات تلخ و شیرین فراوانی داشت ولی هیچ‌کدام نتوانستند مطبوعات را از تک‌ و تا بیندازند. در همه این ۱۷۰ سال محدودیت‌ها و تنگناهای سیاسی برای مطبوعات وجود داشت اما این انقلاب دیجیتالی و سربرآوردن رسانه‌ها و شبه‌رسانه‌های دنیای مجازی بود که با گسترش استفاده از فن‌آوری هوشمند موبایلی، رسانه‌های مکتوب را به گردابی بی‌برگشت کشاند. گران‌جانی مطبوعات ایران تا همین چند هفته پیش و جهانگیر شدن ویروس کرونا به مقاومت در برابر فشارها ادامه داشت و مطبوعات با وجود چالش‌های فراوان کاغذ و چاپ و مشکلات اقتصادی به زندگی خود ادامه می‌دادند. 

کرونا با مطبوعات ایران و همچنین برخی از دیگر کشورها کاری کرد که تا پیش از آن هیچ جنگ و انقلاب اجتماعی و سیاسی و دیجیتالی نکرده بود تا بدانجا که از کیهان تا شرق و از جوان تا همشهری را به یک سرنوشت دچار کرد. این سرنوشت اگر چه توقیف موقت است و مطبوعات در این سال‌ها و دهه‌ها توقیف موقت کم ندیده است اما این بار همچون خود کرونا، خودی و غیر خودی و مسئول و معمولی نکرد و همه را به یک حکم راند. 

به هر حال اگر چه هیچ روزنامه و روزنامه‌نگاری از بسته‌شدن روزنامه و نشریه‌اش خشنود نمی‌شود ولی از آنجا که به شکست کشاندن ویروس مرگبار کرونا نیازمند گسستن زنجیره انتقال است و انتشار کاغذ به دست خواننده نیز می‌توانست در این گسست وقفه ایجاد کند ما مطبوعاتی‌ها به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا گردن نهادیم و تا زمانی که مسئولان امر پایان اپیدمی کرونا را اعلام کنند در کنار آنان به مخاطبان خود با حفظ فاصله‌گذاری فیزیکی به تلاش پی‌گیر برای روشنگری و اطلاع‌رسانی در حوزه‌های دیگر همچون آنلاین، ویدیوکست و پادکست و حضور در فضای مجازی ادامه خواهیم داد.

مخاطبان همشهری همچنان می‌توانند اخبار و فعالیت‌های خبرنگاران همشهری را از طریق دامنه‌های زیر پی‌گیری کنند:
۱) کانال تلگرام روزنامه به نشانی:
(@hamshahrinews)

۲) همشهری آنلاین که به طور مرتب اخبار و گزارش‌های خبرنگاران همشهری را در اختیار خوانندگان عزیز می‌گذارد.
(hamshahrionline.ir) و (@hamshahrionlinenews)

۳) همشهری تی‌وی که فایل‌های صوتی و تصویری تولید شده را منتشر می‌کند.
(@Hamshahri_TV)

۴) وب‌سایت روزنامه همشهری:
newspaper.hamshahrionline.ir 

توییتر:
twitter.com/hamshahrinews

اینستاگرام:
instagram.com/hamshahrinewspaper

امیدوارم در آینده نزدیک و با شکست دادن کرونا و جشن پیروزی بتوانیم بار دیگر با نسخه چاپی روزنامه به میان خوانندگان بیاییم.

کد خبر 497037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار