رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران تاکید کرد: بیشترین مسافرانی که در ایام نوروز امسال در کشور جابجا شدند از استان تهران بودند. مقاصدی که تهرانی‌ها انتخاب کردند، قابل توجه است. آنها به همه استان‌ها از استان‌هایی که آلوده بودند یا آلودگی آنها کمتر بود سفر داشتند.

سفر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، علیرضا زالی امروز ششم فروردین ماه در حاشیه مراسم افتتاح مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاه ۲ هزار تختخوابی شهید دکتر هجرتی نیروی زمینی ارتش در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌ای برای تعطیلی ادارات در تهران یا طرحی مشابه قرنطینه در دستور است، بیان کرد: این موضوع در قالب ۱۰ پیشنهاد به ستاد ملی کرونا ارائه شده است که بخشی از آن تعطیلی ادرات در فاصله بین التعطیلین است و سایر موارد که خدمت دکتر نمکی ارسال شده و قرار است در ستاد ملی، مصوبات ستاد استانی مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: ما در تهران قبل از تعطیلی مدارس و ادارات ۱۵ گروه را شناسایی کرده بودیم که این افراد گروه های پرخطری بودند که در قالب مرخصی استعلاجی پیش بینی کردیم تا در ادارات حضور پیدا نکنند به خصوص افراد بالای ۵۰ سال چرا که جزء گروه های آسیب پذیر هستند.

زالی با بیان اینکه در رابطه با قرنطینه سازی همان طور که بارها گفته شده، چهار فاز وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای رفتن به فازهای بعدی باید در فازهای ابتدایی اقدامات لازم به کفایت انجام شده باشد. ما الان در فاز سوم قرنطینه سازی هستیم که عمدتا بر کاهش حضور در شهر، توقف اکثر فعالیت‌های غیر ضروری مدنی و حضور افراد به عنوان راهبرد اساسی در منزل ماندن باید دنبال شود.

رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران ادامه داد: ما شاهد بودیم که تعدادی از مغازه ها و گروه‌هایی که در گروه مواردی بودند که باید تا پایان ۱۵ فروردین تعطیل اعلام می شدند، خودسرانه اقدام به بازگشایی کردند که با حضور معاون امنیتی استاندار تهران و همکاری عزیزان در تعزیرات و نیروی انتظامی اقدام به تعطیلی و توقف فعالیت آنها شدیم.

وی عنوان کرد: ما در روز گذشته که گشتی هوایی در تهران داشتیم، متاسفانه دیدیم که برخی از مردم در بوستان هایی که فاقد حصار و ورودی بوده مستقر شده و پیک‌نیک برگزار کردند. این نشان می دهد که بخشی از مردم هنوز اهمیت موضوع را درک نکرده اند.

زالی با بیان اینکه شاید لازم باشد در خصوص این گروه از افراد که اقدامات اغنایی و نصیحت اجتماعی بر روی آنان موثر واقع نشده، از اقدامات قهری و بازدارنده استفاده کنیم، افزود: دیروز از مجموعه عزیزان در نیروی انتظامی و تعزیرات استفاده کردیم و به تعطیلی اماکنی پرداختیم که نباید تا ۱۵ فروردین باز می‌شدند و جزو گروه کسب و کارهای غیر ضروری بودند.

 • کنترل سفرهای نوروزی

رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران در ادامه در پاسخ به این پرسش که برای کنترل دور دوم سفرهای نوروزی چه اقداماتی انجام خواهد شد، گفت: پیشنهاد ما با توجه به اینکه در فاز اول سفرهای نوروزی شاهد این بودیم که تعدادی از افراد علی رغم توصیه های بهداشتی به سفر رفتند؛ تعطیلی سفرهاست.

وی افزود: گرچه برخی از استان های مقصد عدد قابل توجهی کاهش مسافر نسبت به سال قبل داشتند اما حتی یک سفر غیرضروری هم می تواند خطرآفرین باشد و به صورت تصاعدی آمار را افزایش دهد. در خصوص فاز دوم سفرها پیشنهاد ما تعطیلی سفرها است. پیشنهاد ما این است که خروج از استان تهران به غیر از مواردی که ضرورت دارد باید متوقف شود.

زالی خاطرنشان کرد: از استان تهران باید جلوی مسافرها گرفته شود. بیشترین مسافرانی که در این ایام در کشور جابجا شدند از استان تهران بودند. مقاصدی که تهرانی‌ها انتخاب کردند، قابل توجه است. به همه استان‌ها از استان‌هایی که آلوده بودند و یا آلودگی آنها کمتر بود سفر داشتند.

رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران تصریح کرد: ما اگر بتوانیم در فاز دوم سفرها اقدامات بازدارنده جدی‌تری را در تهران اعمال کنیم، بخش اعظمی از سفرهای نوروزی کنترل خواهد شد. این موضوع مستلزم این است که کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد فرماندهی ملی کرونا در این زمینه تصمیم گیری کند.

 • احتمال تعطیلی بوستان ها در روز ۱۳ فروردین

رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تعطیلی بوستان ها در روز ۱۳ فروردین وجود دارد، بیان کرد: ما نگرانی خود را در خصوص سیزده بدر کماکان داریم. گشت هوایی ما دیروز نیز نشان داد در شرایطی که هنوز روز به سیزدهم فروردین نرسیده‌ایم، افرادی در بوستان ها حضور داشتند. بنابراین حتماً اقدامات جدی را ما در ستاد تهران دنبال خواهیم کرد. به دلیل اینکه متاسفانه اگر این روز مانند سنوات گذشته برگزار شود، می ‌تواند در آخرین روزهای تعطیلات تمام زحمات تیم پزشکی را نقش بر آب کند و در آستانه تغییرات ریتم شهری در پایان تعطیلات فروردین مشکلاتی ایجاد کند.

زالی افزود: حضور افراد در بوستان ها و مراکز تفریحی منجر به چرخش این ویروس و افزایش مبتلایان می شود ما برنامه خود را طراحی کرده ایم و با کمک استاندار تهران در حال نهایی سازی هستیم تا به عنوان مصوبه استان تهران اجرایی شود.

 • امکان ادامه تعطیلی بعد از ۱۵ فروردین

رئیس ستاد مبارزه با کرونای استان تهران در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ادامه تعطیلی بعد از ۱۵ فروردین نیز وجود دارد، بیان کرد: طبیعی است که تغییر شرایط تعطیلات منوط به تحلیل ما در هفته دوم فروردین است. با تحلیل میزان مبتلایان و میزان مراجعین و الگوی اپیدمی در هفته دوم سناریوهایی طراحی می شود که پس از پایان تعطیلات دو هفته اول فروردین بر اساس آن عمل خواهد شود.

کد خبر 495374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  6 0
  تو را بخدا نگيد تهراني ها طرف از پشت كوه اومده توي تهران اسمش شده تهراني حالا هر كاري ميكنند ميگن تهراني ها
  • US ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   6 0
   تهرانی های اصیل از همان زمان شکل گیری تهران (مردمی از ری برای نجات جان و مال از دست لشگریان افغان به سمت شمال شهر ری(تهران امروز)متواری شده و در جان پناه که در زیر زمین بصورت اتاق برای خود ساخته بودند ساکن شدند ولی بعدها بر اثر غفلت تاریخ نگاران و محققان ان زمان, مظلومانه دزدان ری نام گرفتند,ان مظلومیت تا به الان که هر حرکت ناپسندی از سوی مهاجرین وحاشیه نشینان غیر بومی سر میزند به نام تهرانیان نوشته میشود۔
  • آرسان ایلامی IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
   2 0
   متاسفانه سطح فرهنگ در تهران از دور افتاده روستاهای ایران پایین تر است
 • بنده خدا IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  0 0
  اگه اوضاع بد بود تعطیلات مدارس تمدید میشه
 • سامان IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  دیگه فرهنگ پایتخت نشین ها هم مشخص شد اگه باپلاک یه شهردیگه بجزتهران داخل شهررفت وآمدکنی فورا میگن اِ این شهرستانیه موندم الان چی دارن بگن
 • سامان IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
  1 0
  البته فکرکنم درصدبالایی ازپایتخت نشین ها تهرانی اصیل نیستندمخصوصا آنهایی که این روزهابه مسافرت نوروزی میروند تهرانی الااصل نیستند فقط شهروند تهران بحساب میان
 • IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
  1 0
  ننویسید تهرانیها بفرمایید شهرستانی های مقیم پایتخت
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 0
  هر چه میکشیم از دست تهرانی ها هست تو را خدا زنجیرشان کنید end بی فرهنگی
 • ترسو IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 0
  ماشینهای پلاک شهرستان را به تهران راه ندهید و این کسافرانی هم که از تهران رفته اند تهرانی نیستند بلکه شهرستانی هائی هستند که به تهران آمده بودند !!!
 • ایرانی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
  0 0
  البته اینکه بخواهیم به اهالی تهران انگ بزنیم که اینها شهرستانی مقیم تهران هستند کار زشتی است-عین این است که بخواهیم به برتری قومی اشاره کنیم. ولی در هر صورت خروج همشهریان و یا بهتر هموطنان عزیز در این شرایط بیماری کار ناصوابی بود.به امید بهبودی بیماران. وتشکر بسیار از مدافعان سلامت.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار