مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی گفت: با افزایش حجم آب ورودی به دریاچه سدهای الغدیر ساوه و کمال صالح اراک انتظار می‌رود طی روزهای آینده تراز آبی این ۲ سد شاخص استان تکمیل و منجر به سرریز شود.

سد الغدير

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، عزت‌اله آمره‌ای اظهار کرد: هم اکنون حجم آب ذخیره شده در دریاچه سد الغدیر ساوه ۲۶۰ میلیون متر مکعب معادل ۹۵ درصد حجم کامل سد است.

او بیان کرد: در پی ورود سامانه بارشی به استان مرکزی، دبی ورودی آب به سد الغدیر ساوه به ۳۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است در حالی که دبی ورودی در روزهای گذشته کمتر بوده و پیش‌بینی می‌شود که این میزان با گذشت ۳ روز از نخستین بارندگی و آب شدن برف در اتفاعات و هدایت آن به سمت سدالغدیر، تا ۸۰ متر مکعب بر ثانیه افزایش یابد.

آمره‌ای ادامه داد: حجم کامل سد الغدیر ساوه ۲۷۷ میلیون مترمکعب است و به منظور کنترل و مدیریت ورودی و خروجی سد با بازکردن دریچه خروجی آب برای هدایت در کانال آبگیری و نیروگاه برقابی، هم اکنون حجم خروجی آب از این سد به ۱۳ میلیون متر مکعب بر ثانیه رسیده است و قبل از تکمیل تراز آبی سد و سرریز شدن، دریچه های تحتانی نیز باز می شود.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای مرکزی گفت: هم اکنون حجم آب ذخیره شده در دریاچه سد کمال صالح اراک نیز افزون بر ۸۰ میلیون متر مکعب معادل ۹۰ درصد حجم کامل سد است و به دلیل اینکه در آستانه تکمیل شدن تراز آبی قرار دارد.  ۲۰ متر مکعب بر ثانیه آب از دریچه سد به منظور مدیریت ورودی و خروجی، در حال تخلیه است. دبی ورودی آب به سد کمال صالح اراک نیز به ۲۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

او تصریح کرد: وضعیت سدهای استان به‌ویژه سد الغدیر و کمال صالح روزانه و بسیار دقیق رصد و کنترل می‌شود و از لحاظ پایداری در بهترین شرایط قرار دارند. با کنترل مستمر و مدیریت سیلاب در پشت سدها، در صورت سرریز شدن آنها به نقاط پایین‌دستی آسیبی وارد نخواهد شد.

آمره‌ای گفت: به دلیل اینکه بارش های روزهای نخست بهار در ارتفاعات بیشتر به صورت برف بوده است هنوز خبری از سیلابی شدن رودخانه‌های استان نیست اما با آب شدن برف و جاری شدن آب‌های سطحی و نیز تداوم بارش‌ها در روزهای آینده سیلابی شدن رودخانه‌ها دور از انتظار نیست.

آمره‌ای  افزود: در نخستین بارش بهاره امسال به طور میانگین ۲۱ میلیمتر بارندگی در استان مرکزی به ثبت رسیده که کمترین بارش در شهرستان محلات با حدود ۹ میلیمتر و بیشترین در شهر غرق آباد ساوه با حدود ۴۰ میلیمتر بوده است.

کد خبر 495160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =