مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شیر مازوت نیروگاه شازند رسما مسدود شده‌است و نیروگاه در صورت استفاده مجدد از این سوخت به دستگاه قضایی معرفی می‌شود.

نیروگاه

به گزارش همشری‌آنلاین، رضا میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص پلمب شیر مازوت نیروگاه شازند در روزهای پایانی سال 98 بیان کرد: با توجه به مصوبه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک که در هفته پایانی سال 98 به صورت غیر علنی به دلیل شیوع ویروس کرونا و با حضور مسئولان ارشد استان مرکزی و مدیران مربوطه برگزار شد، مقرر شد که استفاده مازوت در نیروگاه شازند به صورت کامل متوقف شود.

وی با اشاره به این‌که تا قبل از این مصوبه نیروگاه برای استفاده از مازوت باید با تهران هماهنگ می شد، اما طبق مصوبه کارگروه برای هر بار استفاده از مازوت باید از استان و شورای تامین مجوز بگیرد، افزود: نیروگاه شازند بر مبنای استفاده از مازوت طراحی شده است ولی فیلتراسیون لازم برای استفاده از مازوت برای آن در نظر گرفته نشده و همین امر باعث آلایندگی شدید این مجموعه صنعتی می شود.

میرزایی تصریح کرد: این نیروگاه در سال 1395 گازسوز شد، اما در سال 98 به دلیل کاهش حجم گاز در کشور طبق تصمیم کشوری مقرر شد که صنایعی چون کارخانه های سیمان و نیروگاه ها از سوخت مازوت استفاده کنند و حتی برخی از نیروگاه های کشور به سمت مصرف 100 درصدی سوخت مازوت حرکت کردند.

وی با تاکید بر این‌که با وجود تصمیم کشوری درخصوص استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها، نیروگاه شازند هیچ گاه بیشتر از 30 درصد از مازوت استفاده نکرد، گفت: با تصمیم مجموعه مدیریتی استان مرکزی و برای اطمینان خاطر مردم، 29 اسفندماه 98 رسما شیر مازوت این مجموعه صنعتی مسدود شد و امکان استفاده از مازوت دیگر وجود ندارد، همچنین این نیروگاه در صورت استفاده از این سوخت به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

کد خبر 494894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =