نگاهی به آمار اعلامی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی در خصوص بیماران کرونایی نشان می‌دهد که شهرستان‌های جنوبی شاهین‌دژ، بوکان و تکاب به نسبت جمعیت، بیشترین همه‌گیری بیماری کرونا را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

کرونا - آی سی یو

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، طی ۲۵ روزی که از ثبت نخستین بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان‌غربی می‌گذرد، ۴۲۸ نفر در ۱۷ شهرستان این استان به این بیماری مبتلا و از این تعداد، متاسفانه ۳۱ نفر جان خود را از دست داده و ۲۱۸ نفر شامل حدود ۵۱ درصد مبتلایان ترخیص شده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد که در حال حاضر ۱۷۹ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های شهرستان‌های ۱۷ گانه آذربایجان‌غربی تحت درمان هستند که البته باید موارد مشکوک به ابتلا را نیز به آنان اضافه کرد.

آمار و ارقام ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان فارغ از جمعیت نیز حاکی است که شهرستان‌های ارومیه، بوکان، خوی، شاهین‌دژ، میاندوآب، مهاباد، نقده و تکاب بیشترین تعداد مبتلایان را به خود اختصاص داده‌اند.

در جدول مربوط به این آمار در حالی شهرستان‌های شوط، پلدشت، چالدران، چایپاره و اشنویه در بهترین شرایط در خصوص ابتلا به کرونا قرار دارند که شهرستان‌های سردشت، سلماس، ماکو و پیرانشهر در میانه‌های جدول قرار دارد و هر لحظه احتمال افزایش قابل توجه مبتلایان در آنها وجود دارد.

۳۵ درصد کل مبتلایان به شهرستان ارومیه اختصاص دارد که البته این شهرستان علاوه بر دارا بودن همین سهم جمعیتی از استان، میزبان برخی از بیماران شهرستان‌های مختلف شمالی و جنوبی است.

پس از ارومیه شهرستان‌های بوکان، خوی و شاهین‌دژ به ترتیب با سهم ۱۴، ۱۱ و هفت درصدی حدود یک سوم دیگر مبتلایان در استان را به خود اختصاص داده‌ است و یک سوم دیگر نیز به ۱۳ شهرستان دیگر اختصاص دارد.

اما در خصوص نسبت تعداد مبتلایان به جمعیت شهرستان، شاهین‌دژ با سهم یک مبتلا به ازای هر سه‌هزار و ۳۰۰ نفر در بالای این جدول است و بوکان با یک مبتلا به ازای چهارهزار نفر، تکاب با یک مبتلا به ازای هر چهارهزار و ۷۰۰ نفر و ارومیه با یک مبتلا به ازای هر هفت‌هزار نفر در رده‌های بعدی است.

پس از این شهرستان‌ها در این شاخص به ترتیب نقده، خوی، مهاباد، میاندوآب، سردشت، چایپاره، ماکو و اشنویه قرار دارند.

در این شاخص شهرستان‌های چالدران با یک مورد به ازای هر ۱۵ هزار نفر، پیرانشهر با یک مورد به ازای هر ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر، سلماس با یک مورد به ازای هر ۲۰ هزار نفر، پلدشت با یک مورد به ازای هر ۲۱ هزار نفر و شوط با یک مورد به ازای هر ۵۵ هزار نفر بهترین شرایط را دارد.

 نخستین مورد ابتلا به کرونا روز هشتم اسفند امسال در آذربایجان‌غربی ثبت شد.

کد خبر 494808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =