سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درپی نگرانی‌ها از شیوع کرونا در شهر تهران و در راستای ضدعفونی معابر و فضاهای عمومی شهر، خودرویی ویژه را طراحی و تجهیز کرد که مشابه آن در کشور و منطقه وجود ندارد.

آتش نشانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: از حدود ۱۰ روز پیش سازمان آتش نشانی تهران به‌طور مستقیم وارد اقدامات مقابله‌ای با کروناویروس در سطح شهر شده است و در این راستا با حضور آتش‌نشانان اقدام به ضدعفونی کردن معابر و فضاهای عمومی کرد.

وی با اشاره به نیاز آتش نشانی به خودرویی سنگین برای ضدعفونی سریع معابر و فضاهای عمومی گفت: با توجه به گستردگی شهر تهران و نیازی که برای ضدعفونی کردن روزانه شهر تهران وجود دارد، عوامل فنی خودرویی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اقدام به طراحی خودرویی منحصر به‌فرد کردند که خاص ضدعفونی کردن معابر باشد.

ملکی با بیان اینکه این خودرو پس از چندین روز تحقیق و اجرا بالاخره روز گذشته به مرحله فعالیت رسید، گفت: دستگاهی به طول پنج متر با مخزن ۲۰۰۰ لیتری در قسمت عقب جرثقیل آتش نشانی قرار گرفته و با استفاده از پمپ‌ها و موتورهای تقویت کننده، امکان پاشیدن مواد ضدعفونی کننده  تا فاصله ۱۰ متر از هر سمت خودرو و ارتفاع چهار متر را داراست.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه این خودرو قابلیت تنظیم میزان خروجی مایعات از هر سمت را دارد، اظهارکرد: فعالیت این خودرو برابر با فعالیت ۶۰ آتش نشان است و در معابر عریض کاربرد دارد. به‌طوری‌که خروجی آن بین ۶۰ تا ۱۲۰ لیتر متغیر است و می‌تواند مسافتی مانند میدان انقلاب تا خیابان آزادی را در عرض ۲۰ دقیقه ضدعفونی کند.

ملکی با بیان اینکه در حال حاضر تنها یک دستگاه از این خودرو در کشور فعال است، گفت: گروهی از مهندسان فنی خودرویی سازمان آتش نشانی تهران در حال تجهیز چند خودروی دیگر هستند و امیدوارم که تا پایان هفته این خودروها نیز وارد چرخه صدعفونی معابر در تهران شوند.

وی افزود: همزمان آتش‌نشانان نیز با استفاده از مخازن ۳۰ لیتری و دستگاه‌های مه پاش دستی اقدام به ضدعفونی روزانه معابر در پایتخت می‌کنند.

ملکی درپاسخ به این پرسش که آیا مشابه این خودرو در جهان نیز وجود دارد یا خیر، اظهارکرد: ممکن است موارد مشابهی وجود داشته باشد اما این خودرو کاملا ابداع مهندسان آتش نشانی است و در ساختش از موارد مشابهی ایده‌برداری نشده است.

کد خبر 491909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار