رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود معتقد است ویروس نوپدید کرونا احتمالا در آغاز سال نو خورشیدی نیز همچنان مهمان ناخوانده جغرافیای پهناور کشورمان خواهد ماند.

رضا چمن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر رضا چمن اظهار کرد: در بهترین سناریوی ممکن، چند هفته و در بدترین‌ سناریو چندین‌ ماه برای مقابله با کرونا ویروس در سطح کشور زمان نیاز است.

وی با بیان اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت، روند ابتلای مردم به کروناویروس تا پایان اردیبهشت ۹۹ در کشور وجود خواهد داشت ادامه داد: در خوشبینانه‌ترین حالت دیگر هم تا اواسط فروردین ۹۹، روند صعودی ابتلای مردم به کروناویروس ادامه خواهد داشت و بعد از این زمان است که می‌توان امید داشت روند صعودی کاهش یابد.

این پزشک متخصص اپیدمیولوژی (همه‌گیری) با اشاره به مسائل مطرح شده در خصوص تاثیر افزایش دما بر تداوم و یا قطع شیوع کووید ۱۹ گفت: با گرم شدن دمای هوا ، احتمال می‌رود که روند افزایش اقشار مردم به کرونا کاهش یابد.

وی روند ابتلای شهروندان میامی و شاهرود به این بیماری نوپدید را افزایشی ارزیابی و خاطرنشان کرد: روند ابتلای اقشار مردم به کرونا در روزهای گذشته در شرق استان صعودی بوده است و از نظر میزان مراجعه و تعداد مبتلایان روندش رو به رشد است.

رئیس علوم پزشکی شاهرود معتقد است که شرایط آب و هوایی شاهرود و قرار داشتن شاهرود و میامی در چهار راه ارتباطی کشور رشد تکثیر ویروس کرونا را افزایش داده است.

وی با اشاره به روند صعودی مبتلایان از برنامه‌ریزی برای خدمات‌دهی به شهروندان خبر داد و افزود: در وهله اول ۳۰۰ تخت بیمارستان امام حسین (ع) برای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده بود که تصمیم گرفتیم برای حفظ آمادگی کامل این رقم را به ۵۰۰ تخت افزایش دهیم.

دکتر چمن یادآوری کرد: اگر روند ابتلا به ویروس کرونا در شرق استان افزایش یابد، بیمارستان خاتم نیز برای بیماران مبتلا به کرونا اختصاص خواهد یافت.

وی تصریح کرد: تعداد بستری و مراجعه به بیمارستان‌های شرق استان در ابتدای شیوع کروناویروس به طور متوسط ۲۰ مراجعه در روز بود که این رقم اکنون افزایش یافته است.

دکتر چمن با اشاره به احتمال روند افزایشی مبتلایان به این بیماری نوپدید از سپاه، ارتش و تمامی دستگاه‌های اجرایی، امکانات خود را برای مقابله با کرونا در اختیار دانشگاه علوم‌ پزشکی شاهرود قرار دهند.

 مدیر حوزه سلامت شرق استان خواستار افزایش امکانات و تجهیزات تخصصی در بیمارستان‌های استان شد و با اشاره به خطر همه‌گیری کووید ۱۹ از مسافران خواست در صورت ورود به این استان از کمربندی‌های استان عبور کنند و به هیچ عنوان وارد مناطق شهری و روستایی استان نشوند.

رئیس علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه مسئولان استانداری سمنان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، از دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی استان سمنان و شاهرود حمایت کرده‌اند افزود: عملکرد مسئولان ارشد استان در برنامه‌ریزی برای مقابله با شیوع کووید ۱۹ قابل دفاع است.

وی با بیان اینکه روند ابتلا در شاهرود و پشت بسطام قابل توجه بوده خاطرنشان کرد: با توجه روند افزایش شیوع بیماری، باید برای تامین اقلام بهداشتی تلاش بیشتری شود.

کد خبر 491769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار