رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: رژیم‌های سخت کاهش وزن امکان ابتلا به ویروس کرونا و سایر ویروس‌های عفونی را افزایش می‌دهد.

رژیم لاغری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، آرزو کاوه‌ئی یکشنبه ۱۱ اسفند بیان کرد: در شرایط سخت بحرانی نظیر وضعیت کنونی که احتمال شیوع کرونا زیاد است باید از گرفتن رژیم‌های سخت و خودسرانه برای کاهش وزن پرهیز کرد.

وی اضافه کرد: هرچند توصیه معاونت بهداشتی علوم پزشکی همدان به افراد دچار چاقی و اضافه‌وزن تلاش برای رسیدن به وزن مطلوب است اما وضعیت کنونی شرایط مناسبی برای تداوم غذایی نیست.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: اگر افراد از رژیم غذایی خاصی باهدف پیشگیری از ابتلا به یک بیماری یا تخفیف عوارض آن نظیر دیابت تبعیت می‌کنند باید این رژیم غذایی را ادامه دهند.

کاوه‌ئی اضافه کرد: اما کسانی که برای کاهش وزن اقدام به گرفتن رژیم کرده یا از روش‌ها و رژیم غذایی غیراصولی برای لاغری پیروی می‌کنند قدرت بدنی تحلیل رفته و دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوند.

وی بیان کرد: افراد دارای توان بالا هنگام گرفتن رژیم غذایی انرژی بدن‌ها کمتر تحلیل می‌رود اما پیروی از رژیم غذایی غیراصولی برای لاغری میزان مصرف انرژی را افزایش داده و سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری و ویروس آسیب‌پذیر می‌شود.

رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تأکید کرد: بسیاری از رژیم‌های غذایی دشوار بوده و دارای محدودیت‌های بالایی برای دریافت مواد غذایی موردنیاز بدن است حتی بسیاری از آن‌ها نظیر یک یا دو ماده غذایی همچون رژیم پرتقال و شیر، تخم‌مرغ و آناناس به مدت یک هفته، جنبه علمی هم ندارد.

کاوه‌ئی گفت: این قبیل رژیم‌های غذایی غیراصولی به علت کاهش شدید انرژی، سیستم ایمنی فرد را ضعیف کرده و این وضعیت موجب می‌شود انسان زودتر به بیماری مبتلا شود همچنین علائم بیماری در کسانی که سیستم بدنی ضعیفی دارند شدید و دیگر افراد خفیف‌تر بروز و ظهور می‌کند.

وی گفت: اضافه‌وزن و چاقی چنانچه ناشی از اضافه دریافت چربی‌ها باشد سیستم بدن را تضعیف می‌کند، به‌طور حتم پس از بازگشت به حالت عادی و شکست ویروس کرونا، افراد دارای اضافه‌وزن باید با شروع فعالیت بدنی و رژیم غذایی و تغذیه مناسب بدن را به وزن مطلوب برسانند.

کاوه‌ئی اظهار داشت: گروه میان‌سالان که بیشتر افراد در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند بیشترین درصد اضافه‌وزن و چاقی رادارند و سهم بانوان در اضافه‌وزن بیش از آقایان است.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی منتشرشده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شمار قربانیان ویروس کرونا در کشورمان به عدد ۴۳ رسیده و همدان نیز یک قربانی داشته است.
 

کد خبر 488242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =