رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از چهارشنبه ۷ اسفند وزش بادهای شدید جنوبی در نواحی مرکزی و روز پنج‌شنبه هشتم اسفند وزش باد شدید شمال در نواحی شمالی استان آغاز می‌شود.

باد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی ملاشاهی افزود: براساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی از روز چهارشنبه وزش باد شدید و گرد و خاک با سرعت ۵۰ تا ۷۰ و گاهی ۸۵ کیلومتر بر ساعت در زاهدان و سایر مناطق مرکزی و با شدت کمتر در جنوب شرق استان آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: امروز اطلاعیه جوی شماره ۵۴ اداره کل هواشناسی استان نیز در این رابطه صادر شده است. پیامد این شرایط خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت و افزایش موقتی دمای هواست.

رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به سرعت باد و محدوده وزش باد در نواحی مرکزی استان پیش‌بینی می‌شود، خیزش گرد و خاک در محورهای مواصلاتی این مناطق به ویژه زاهدان - نهبندان، زاهدان -بم و ایرانشهر - بم قابل توجه باشد و تردد در برخی نقاط با اختلال همراه شود.

ملاشاهی در ادامه به آغاز وزش بادهای سرد شمالی از روز پنجشنبه در شمال استان اشاره کرد و گفت: بند دوم اطلاعیه جوی امروز با وزش باد شدید در ۵ شهرستان شمال استان اختصاص دارد که بر اساس آن انتظار می‌رود بیشینه سرعت وزش باد در این مناطق به ۷۵ کیلومتر بر ساعت برسد.

وی خاطرنشان کرد: اثر خطرناک وزش این باد شدید، خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا و کاهش موقتی و محسوس دماست که توصیه می‌شود در زمان غبار آلود شدن هوا از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری و در رفت و آمدهای جاده‌ای نیز احتیاط شود.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: این شرایط با شدت کمتر در نوار شرقی استان نیز روی می‌دهد.

کد خبر 486775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار